Меҳмон Самарқанддаги Ҳазрати Хизр мажмуасига ташриф буюриб, Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов қабрини зиёрат қилди. Буюк Юртбошимиз қабрига гул қўйиб, ҳурмат бажо келтирди. Қуръон тиловат қилинди.
Чеченистон раҳбари Шоҳи Зинда ёдгорлик мажмуи, Хўжа Дониёр зиёратгоҳи, Амир Темур мақбараси, Регистон майдони ва бошқа диққатга сазовор жойларни томоша қилди.
Буюк муҳаддис Имом Бухорий мажмуаси зиёрати Рамзан Қодиров учун юртимизга ташрифнинг муҳим воқеаларидан бири бўлди. Меҳмонлар Президентимиз Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан айни пайтда мажмуа яқинида бунёд этилаётган Имом Бухорий номидаги халқаро илмий-тадқиқот маркази лойиҳалари билан танишди.
Шу куни Чеченистон раҳбари Рамзан Қодиров бошчилигидаги делегация аъзолари Бухорода ҳам бўлди.
Хорижлик меҳмонларнинг сафари Баҳоуддин Нақшбанд ёдгорлик мажмуаси зиёратидан бошланди. Улуғ пир қабри ёнида Қуръон тиловат қилинди.
Шунингдек, меҳмонлар Бухоро шаҳридаги қарийб 500 йиллик тарихга эга Мир Араб мадрасасига ташриф буюрди. Бу ерда 72 йилдан буён ўрта махсус ислом билим юрти фаолият кўрсатмоқда.
Шунинг билан Чеченистон Республикаси раҳбари Рамзан Қодировнинг мамлакатимизга ташрифи ниҳоясига етди.

Гость посетил комплекс Хазрати Хизр в Самарканде. Возложил цветы к месту упокоения Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова, отдал дань уважения его памяти. Прочитаны суры из Корана.
Глава Чечни осмотрел также мемориальный комплекс Шахи-Зинда, мавзолеи Ходжи Дониёра, Амира Темура, площадь Регистан и другие достопримечательности древнего города.
Одним из важных событий визита Рамзана Кадырова в нашу страну стало посещение комплекса великого собирателя хадисов Имама Бухари. Гости ознакомились с проектом Международного научно-исследовательского центра имени Имама Бухари, который в настоящее время возводится по инициативе Президента нашей страны Шавката Мирзиёева рядом с комплексом.
В этот же день делегация во главе с главой Чеченской Республики Рамзаном Кадыровым посетила Бухару.
Знакомство с городом гости начали с посещения комплекса Бахоуддина Накшбанда. У могилы великого богослова были прочитаны суры из Корана.
Делегация также посетила медресе Мир Араб в Бухаре, история которого насчитывает около 500 лет. Здесь вот уже 72 года действует среднее специальное исламское учебное заведение.