Қозоғистон Республикаси Бош вазирининг биринчи ўринбосари, Икки томонлама ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро қўшма комиссия ҳамраиси Асқар МАМИН давлатимиз раҳбари билан мулоқотдан сўнг ЎзА мухбирига қуйидагиларни сўзлаб берди:
– Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев билан учрашувимиз ғоят самарали кечди. Мулоқот давомида мамлакатларимиз ўртасидаги сиёсий, савдо-иқтисодий, маданий-гуманитар соҳалардаги кенг кўламли муносабатларни ривожлантириш масалалари юзасидан фикр алмашдик.
Қозоғистонда 2018 йил – Ўзбекистон йили деб эълон қилингани муносабати билан белгиланган барча тадбирлар кўтаринки руҳда ўтказилмоқда. Бу мамлакатларимизнинг дўстона алоқалари ривожига янги руҳ бағишламоқда.
Ўзбекистоннинг Марказий Осиё минтақасида ҳамкорликни мустаҳкамлаш борасидаги амалий қадамлари барча давлатларга ўрнак бўлмоқда.

Первый заместитель Премьер-министра Республики Казахстан, сопредседатель Совместной межправительственной комиссии по двустороннему сотрудничеству Аскар МАМИН после приема у главы нашего государства рассказал корреспонденту УзА о развитии двустороннего сотрудничества:
— Наша встреча с Президентом Шавкатом Мирзиёевым прошла весьма плодотворно. В ходе диалога мы обменялись мнениями по вопросам развития полномасштабного сотрудничества в политической, торгово-экономической, культурно-гуманитарной сферах.
В приподнятом духе проводятся все мероприятия, намеченные в связи с объявлением 2018 года в Казахстане Годом Узбекистана. Это придает новый импульс дружественным связям между нашими странами.
Практические шаги, предпринимаемые Узбекистаном по укреплению сотрудничества в Центральноазиатском регионе, служат примером для всех государств.