Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 5 ноябрдаги “Спорт-таълим муассасалари фаолиятини 2025 йилгача ривожлантириш дастури тўғрисида”ги ПҚ–5280-сон қарори ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 29 апрелдаги ПҚ–5099-сон қарори билан тасдиқланган Боксни 2025 йилгача ривожлантириш концепциясига мувофиқ, шунингдек, иқтидорли спортчиларни профессионал боксчилар сифатида тайёрлаш, Олимпия ўйинларида ғолиб ва совриндор бўлган спортчиларимиз фаолиятини кенг тарғиб этиш мақсадида:
1. Спортни ривожлантириш вазирлиги тизимида Бокс бўйича Баҳодир Жалолов спорт маҳорати мактаби (кейинги ўринларда – бокс мактаби) ташкил этилсин.
2. Қуйидагилар бокс мактабининг асосий вазифалари этиб белгилансин:
зарур спорт анжомлари ва ускуналари билан жиҳозланган, замонавий халқаро талаблар ва стандартларга жавоб берадиган моддий-техника ҳамда ўқув-машғулот базаларини яратиш ва турли даражадаги халқаро ва минтақавий мусобақаларда – Олимпия ва Осиё ўйинлари, жаҳон ва Осиё чемпионатлари, универсиадалар ҳамда бошқаларда Ўзбекистоннинг шарафини муносиб ҳимоя қилишга қодир бўлган халқаро даражадаги боксчиларни тайёрлаш;
халқаро даражадаги боксчиларни тайёрлаш учун юқори малакали мутахассис-тренерлар, психологлар ва услубчиларни, шу жумладан, хорижий мамлакатлардан етакчи мутахассисларни кенг жалб этиш орқали бокс бўйича тренерлар таркибини мустаҳкамлаш;
боксчиларнинг ўқув-машғулот жараёнини халқаро стандартлар даражасида ташкил этиш, илғор тажрибани ҳисобга олган ҳолда, ўқув-машқ жараёнларига энг янги илмий-услубий технологияларни жорий этиш йўли билан уларни назарий ва техник-тактик жиҳатдан тайёрлаш сифатини мунтазам ошириб бориш;
боксчиларнинг профессионал фазилатларини ривожлантириш, шунингдек, боксни ривожлантиришнинг халқаро талабларига мувофиқ ҳолда Ўзбекистон миллий терма жамоаларига юқори маҳоратли боксчиларни тайёрлаш;
ёш истиқболли боксчиларни танлаш ва тарбиялаш масалалари бўйича болалар-ўсмирлар спорт мактаблари, ихтисослаштирилган болалар-ўсмирлар спорт мактаблари, олимпия ва миллий спорт турларига ихтисослаштирилган давлат мактаб-интернатлари, олимпия ва паралимпия захиралари коллежлари, бокс бўйича олий спорт маҳорати мактаблари, спорт яккакурашлари бўйича Республика олий спорт маҳорати мактаби ва бошқа спорт-таълим муассасалари билан узлуксиз ҳамкорликни амалга ошириш;
бокс бўйича миллий терма жамоалар ва уларнинг захиралари иштирокида ўқув-машқ йиғинлари, республика ва минтақавий спорт мусобақаларини ташкил этиш ҳамда мунтазам равишда ўтказиб бориш, тренерлар ҳамда боксчиларнинг касб маҳорати даражасини ошириш учун тажриба алмашиш бўйича хорижий бокс мактаблари, клублари ва марказлари билан ҳамкорликни ривожлантириш.
бокс мактаби ўз фаолиятини Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 2 июндаги “Спорт турлари бўйича ихтисослаштирилган давлат мактаб-интернатлари фаолиятини такомиллаштириш тўғрисида”ги 410-сон қарорида белгиланган тартибга мувофиқ амалга оширади, шу жумладан, юридик шахс мақомига эга бўлган ихтисослаштирилган умумтаълим давлат спорт-таълим муассасаси ҳисобланади;
бокс мактаби ўз фаолиятини 2022/2023 ўқув йилидан бошлайди;
бокс мактаби ўқувчиларининг умумий контингенти жами 175 нафарни ташкил этиб, улар 5-11-синф ўқувчиларидан иборат бўлади;
бокс мактаби ўқувчиларини умумтаълим дастурлари бўйича ўқитиш уларга энг яқин жойлашган умумий ўрта таълим мактабларида амалга оширилади;
бокс мактаби ўқувчиларини яшаш учун жиҳозлар, суткалик озиқ-овқат нормаси, спорт кийим-боши ва анжомлари, форма билан таъминлашда олий маҳорат спорт мактабларининг нормативлари татбиқ этилади;
бокс мактаби ўқувчиларини текин (имтиёзли) овқатлантириш харажатларини қисман қоплаш учун ота-оналар тўлови ундирилмайди ҳамда ўқувчилар тўлиқ Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан озиқ-овқат билан таъминланади;
бокс мактаби директори, унинг ўринбосарлари, тренер-ўқитувчилар, йўриқчи-услубчилар, тарбиячилар меҳнатига ҳақ тўлаш ҳамда мактаб директорининг маънавий-маърифий ишлар бўйича ўринбосари ва тарбиячилар меҳнатини рағбатлантириш Вазирлар Маҳкамасининг 2005 йил 21 декабрдаги “Халқ таълими ходимлари меҳнатига ҳақ тўлашнинг такомиллаштирилган тизимини тасдиқлаш тўғрисида”ги 275-сон қарорига мувофиқ;
бокс мактаби директори, унинг ўқув ва спорт ишлари бўйича ўринбосари, тренер-ўқитувчилар, йўриқчи-услубчилар, тиббиёт ходимлари меҳнатини рағбатлантириш Вазирлар Маҳкамасининг 2010 йил 23 сентябрдаги “Спорт мактаблари фаолиятини ҳамда спорт мактаблари тренерлари ва мутахассислари меҳнатини моддий рағбатлантириш тизимини янада такомиллаштириш тўғрисида”ги 211-сон қарорига мувофиқ;
бокс мактаби тиббиёт ходимлари меҳнатига ҳақ тўлаш Вазирлар Маҳкамасининг 2005 йил 21 декабрдаги “Тиббиёт ходимлари меҳнатига ҳақ тўлашнинг такомиллаштирилган тизимини тасдиқлаш тўғрисида”ги 276-сон қарорига мувофиқ амалга оширилади.
4. Қуйидагилар бокс мактабини молиялаштириш манбалари этиб белгилансин:
фаолият ихтисослиги бўйича товарларни (ишларни, хизматларни) реализация қилишдан ва мактабнинг уставидаги вазифаларга мувофиқ бўлган бошқа фаолият турларидан олинган даромадлар;
асосий машғулотлар ўтказилмайдиган вақтда бўш турган мол-мулкни ижарага беришдан тушган даромадлар;
5. Спортни ривожлантириш вазирлиги (А.Икрамов):
бокс мактабининг уставини тасдиқлаш, шунингдек, уни белгиланган тартибда давлат рўйхатидан ўтказиш;
бокс мактабини замонавий педагогик технологияларни эгаллаган малакали педагог кадрлар ҳамда тренерлар билан босқичма-босқич тўлдириш чораларини кўрсин;
б) Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси ва Ўзбекистон бокс федерацияси билан биргаликда бокс мактабида спортчиларни тайёрлаш сифати юзасидан доимий давлат назоратини амалга оширсин;
в) Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги ҳамда Молия вазирлиги билан биргаликда бокс мактабининг бошқарув, техник, хизмат кўрсатувчи ва ўқув-ёрдамчи ходимларининг штат жадвалини ишлаб чиқсин ва тасдиқласин;
г) Халқ таълими вазирлиги билан биргаликда умумий ўрта таълим мактабларининг ўқувчиларини бокс мактабида шуғулланиш учун жалб этиш чораларини кўрсин.
6. Спортни ривожлантириш вазирлиги, Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси, Қурилиш вазирлиги ва Тошкент шаҳар ҳокимлиги 2022 йил 1 августга қадар Тошкент шаҳар, Юнусобод тумани, 9-мавзеда жойлашган 259-сон умумий ўрта таълим мактаби ҳудудида замонавий бокс мактаби ташкил этилиши ва жиҳозланишини таъминласин.
Бокс мактабини ташкил этиш ва жиҳозлаш учун Давлат бюджетидан жами 25 миллиард сўм йўналтирилсин.
Вазирлар Маҳкамаси Спортни ривожлантириш, Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш, Молия вазирликлари билан биргаликда мазкур банд талабларидан келиб чиқиб 2022-2024 йилларда Ўзбекистон Республикасининг ижтимоий ва ишлаб чиқариш инфратузилмасини ривожлантириш дастурининг тегишли параметрларини қайта кўриб чиқсин.
7. Қурилиш вазирлиги (Б.Закиров) бокс мактабининг лойиҳа ҳужжатлари ишлаб чиқилишида энг мақбул меъморий ҳамда техник ечимлар қўлланилишини, мактабни инновацион технологияларга асосланган, арзон, энергия тежамкор ва тез барпо этиладиган енгил конструкция ва материаллардан қуришшинамлик ва экологик хавфсизлик талабларига мувофиқлик юзасидан лойиҳа-смета ҳужжатларини комплекс экспертизадан ўтказишни таъминласин ва қурилиш-монтаж ишларининг сифатли бажарилиши устидан доимий давлат архитектура-қурилиш назоратини ўрнатсин.
8. Молия вазирлиги бокс мактаби фаолиятини сақлаш билан боғлиқ зарур маблағларни 2022 йил республика бюджетида кўзда тутилган маблағлар доирасида, 2023 йилдан бошлаб эса Давлат бюджети параметрларида назарда тутишни таъминласин.
9. Спортни ривожлантириш вазирлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда бир ой муддатда қонунчилик ҳужжатларига мазкур қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
10. Мазкур қарорнинг ижросини самарали ташкил қилишга масъул ва шахсий жавобгар этиб спортни ривожлантириш вазири А.И.Икрамов ҳамда Тошкент шаҳар ҳокими Ж.А.Артикходжаев белгилансин.

В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 5 ноября 2021 года № ПП–5280 «О Программе развития деятельности спортивно-образовательных учреждений до 2025 года» и Концепцией развития бокса до 2025 года, утвержденной постановлением Президента Республики Узбекистан от 29 апреля 2021 года № ПП–5099, а также в целях подготовки талантливых спортсменов в качестве профессиональных боксеров, широкой пропаганды деятельности отечественных спортсменов – победителей и призеров Олимпийских игр:
1. Создать в системе Министерства развития спорта Школу спортивного мастерства по боксу Баходира Жалолова (далее – школа бокса).
2. Определить основными задачами школы бокса:
создание материально-технической и учебно-тренировочной баз, оснащенных необходимым спортивным инвентарем и оборудованием, отвечающих современным международным требованиям и стандартам, и подготовку боксеров международного уровня, способных достойно защищать честь Узбекистана на международных и региональных соревнованиях различного уровня – Олимпийских и Азиатских играх, чемпионатах мира и Азии, универсиадах и других;
укрепление тренерского состава по боксу путем широкого привлечения высококвалифицированных специалистов-тренеров, психологов и методистов, включая ведущих специалистов зарубежных стран, для подготовки боксеров международного уровня;
организацию учебно-тренировочного процесса боксеров на уровне международных стандартов, постоянное повышение качества их теоретической и технико-тактической подготовки путем внедрения новейших научно-методических технологий в учебно-тренировочный процесс с учетом передового опыта;
развитие профессиональных качеств боксеров, а также подготовку боксеров высокого уровня мастерства для национальных сборных команд Узбекистана в соответствии с международными требованиями развития бокса;
осуществление непрерывного сотрудничества с детско-юношескими спортивными школами, специализированными детско-юношескими спортивными школами, специализированными государственными школами-интернатами по олимпийским и национальным видам спорта, колледжами олимпийского и паралимпийского резерва, школами высшего спортивного мастерства по боксу, Республиканской школой высшего спортивного мастерства по спортивным единоборствам и иными спортивно-образовательными учреждениями по вопросам отбора и воспитания молодых перспективных боксеров;
развитие сотрудничества с зарубежными школами бокса, клубами и центрами по организации и регулярному проведению учебно-тренировочных сборов, республиканских и региональных спортивных соревнований с участием национальных сборных команд и их резервов по боксу, обмену опытом для повышения уровня профессионального мастерства тренеров и боксеров.
школа бокса осуществляет свою деятельность в соответствии с порядком, установленным постановлением Кабинета Министров от 2 июня 2018 года № 410 «О совершенствовании деятельности государственных специализированных школ-интернатов по видам спорта», в том числе является специализированным общеобразовательным государственным спортивно-образовательным учреждением со статусом юридического лица;
школа бокса начинает свою деятельность с 2022/2023 учебного года;
общий контингент школы бокса составляет 175 учащихся 5–11 классов;
обучение учащихся школы бокса по общеобразовательным программам проводится в ближайших к ним общеобразовательных школах;
по обеспечению принадлежностями для проживания, суточной нормой питания, спортивной экипировкой, инвентарем и формой к учащимся школы бокса применяются нормативы обеспечения, установленные для школ высшего спортивного мастерства;
для частичного покрытия расходов на бесплатное (льготное) питание учащихся школы бокса родительская плата не взимается, и учащиеся обеспечиваются питанием полностью за счет средств государственного бюджета;
оплата труда директора школы бокса, его заместителей, тренеров-преподавателей, инструкторов-методистов, воспитателей и стимулирование труда заместителя директора по духовно-просветительской работе и воспитателей школы осуществляются в соответствии с постановлением Кабинета Министров от 21 декабря 2005 года № 275 «Об утверждении усовершенствованной системы оплаты труда работников народного образования»;
стимулирование труда директора школы бокса, его заместителя по учебной и спортивной работе, тренеров-преподавателей, инструкторов-методистов, медицинских работников осуществляется в соответствии с постановлением Кабинета Министров от 23 сентября 2010 года № 211 «О дальнейшем совершенствовании деятельности спортивных школ и системы материального стимулирования труда тренеров и специалистов спортивных школ»;
оплата труда медицинских работников школы бокса осуществляется в соответствии с постановлением Кабинета Министров от 21 декабря 2005 года № 276 «Об утверждении усовершенствованной системы оплаты труда медицинских работников».
4. Определить источниками финансирования школы бокса:
доходы, полученные от реализации товаров (работ, услуг) по специализации деятельности и иных соответствующих задачам устава школы видов деятельности;
утверждению устава и государственной регистрации школы бокса
поэтапному укомплектованию школы бокса квалифицированными педагогическими кадрами и тренерами, владеющими современными педагогическими технологиями;
б) совместно с Национальным олимпийским комитетом Узбекистана и Федерацией бокса Узбекистана осуществлять постоянный государственный контроль за качеством подготовки спортсменов в школе бокса;
в) совместно с Министерством занятости и трудовых отношений и Министерством финансов разработать и утвердить штатное расписание управленческого, технического, обслуживающего и учебно-вспомогательного персонала школы бокса;
г) совместно с Министерством народного образования принять меры для привлечения учащихся общеобразовательных школ к занятиям в школе бокса.
6. Министерству развития спорта, Национальному Олимпийскому комитету Узбекистана, Министерству строительства и хокимияту города Ташкента в срок до 1 августа 2022 года обеспечить создание современной школы бокса и ее оснащение на территории общеобразовательной школы № 259, расположенной по адресу: город Ташкент, Юнусабадский район, квартал 9.
Направить на создание и оснащение школы бокса в общей сложности 25 миллиардов сумов из государственного бюджета.
Кабинету Министров совместно с министерствами развития спорта, экономического развития и сокращения бедности, финансов исходя
из требований настоящего пункта пересмотреть соответствующие параметры Программы развития социальной и производственной инфраструктуры Республики Узбекистан на 2022–2024 годы.
7. Министерству строительства (Закиров Б.) обеспечить проведение комплексной экспертизы проектно-сметной документации на предмет применения наиболее оптимальных архитектурных и технических решений при разработке проектной документации школы бокса, строительства школы из доступных, энергосберегающих, быстровозводимых легких конструкций и материалов, основанных на инновационных технологиях, их соответствия требованиям комфорта и экологической безопасности, а также установить постоянный государственный архитектурно-строительный контроль за качественным выполнением строительно-монтажных работ.
8. Министерству финансов обеспечить выделение необходимых средств, связанных с содержанием деятельности школы бокса в рамках средств, предусмотренных республиканским бюджетом на 2022 год, а с 2023 года – ежегодно предусматривать в параметрах государственного бюджета.