Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев,
1998 йил 31 октябрда имзоланган Ўзбекистон Республикаси билан Қозоғистон Республикаси ўртасида Абадий дўстлик тўғрисидаги Шартнома ва 2013 йил 14 июнда имзоланган Ўзбекистон Республикаси билан Қозоғистон Республикаси ўртасида Стратегик шериклик тўғрисидаги Шартноманинг қоидаларига амал қилган ҳолда,
Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Низомининг мақсадлари ва тамойиллари, халқаро ҳуқуқнинг умумэътироф этилган нормалари ҳамда инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро стандартларга содиқ эканликларини тасдиқлаб,
дўстлик, яхши қўшничилик ва ўзаро ҳурматнинг бузилмас тамойилларига таянган икки мамлакат халқларининг кўп асрлик тарихий, маънавий ва маданий муштараклигидан келиб чиқиб,
икки мамлакатнинг 30 йил мустақил ривожланиши давомида Ўзбекистон Республикаси ва Қозоғистон Республикаси ўртасида кенг кўламли икки томонлама ҳамкорликни изчил мустаҳкамлашда эришилган ютуқларнинг ниҳоятда муҳим аҳамиятини таъкидлаб,
ўзбек-қозоқ стратегик шериклиги салоҳиятини тўлиқ рўёбга чиқариш мақсадида икки томонлама муносабатларни иттифоқчилик руҳига мос бўлган сифат жихатидан янги босқичга кўтаришни истагида,
иттифоқчилик икки қардош халқнинг ҳаётий муҳим ва узоқ муддатли миллий манфаатларига мос келиши ҳамда Марказий Осиёда тинчлик, барқарорлик ва хавфсизликни таъминлашда ҳал қилувчи омил бўлиб хизмат қилишига ишонч билдирган ҳолда,
Томонлар ўртасида эришилган келишувларнинг ўз вақтида ва тўлиқ амалга оширилишини таъминлашга интилиб, мазкур Декларацияни қабул қиладилар ва қуйидагиларни баён қиладилар:
1. Ўзбекистон Республикаси ва Қозоғистон Республикаси ҳар томонлама ҳамкорлик, тенглик ва ўзаро манфаатларни инобатга олиш, мустақиллик, суверенитет, ҳудудий яхлитлик ва давлатлар чегараларининг бузилмаслигини ҳурмат қилиш асосида иттифоқчилик муносабатларини боғлайдилар.
2. Давлат раҳбарлари сиёсий, иқтисодий, инвестициявий, илмий-техник, маданий-гуманитар соҳаларда икки томонлама ҳамкорликни комплекс ривожлантириш ҳамда олий, юқори ва бошқа даражаларда конструктив ва ишончли мулоқотни кенгайтириш тарафдоридирлар.
3. Икка мамлакат Етакчилари иттифоқчилик ва стратегик шериклик руҳидаги кўп қиррали ўзбек-қозоқ ҳамкорлигини янада мустаҳкамлаш мақсадида Ўзбекистон Республикаси ва Қозоғистон Республикаси Давлатлараро Олий Кенгаши, Парламентлараро ҳамкорлик кенгаши ва Ташқи ишлар вазирлари кенгашини таъсис этиш истагини билдирдилар.
Давлатлараро Олий Кенгаш фаолиятини мувофиқлаштириш Ташқи ишлар вазирлари кенгашига юклатилади.
Давлатлараро Олий Кенгашга Давлат Раҳбарлари бошчилик қиладилар ва Кенгаш Томонларнинг умумий манфаатлари билан боғлиқ энг муҳим масалаларни кўриб чиқади, иттифоқчилик муносабатларини ривожлантиришнинг стратегик йўналишларини белгилаб беради.
Парламентлараро ҳамкорлик кенгашининг фаолияти Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси ва Қозоғистон Республикаси Парламенти Мажилиси томонидан амалга оширилади.
4. Президентлар икки томонлама алоқалар пойдевори ва уларнинг барқарорлиги омили сифатида савдо-иқтисодий ҳамкорликнинг барча жабҳаларини кенгайтириш ниҳоятда муҳим аҳамият касб этишини таъкидладилар.
Шу муносабат билан, Томонлар иқтисодиёт ва савдо соҳасида ҳамкорликни илгари суриш бўйича Давлат Раҳбарларининг махсус вакиллари механизмини йўлга қўйишга ҳамда Ўзбекистон Республикаси ва Қозоғистон Республикаси ўртасидаги икки томонлама ҳамкорлик бўйича Ҳукуматлараро қўшма комиссиянинг фаол ишини давом эттиришга келишиб олдилар.
5. Давлат раҳбарлари ҳукуматларга ўзаро товар айрибошлаш ҳажмини яқин йилларда 5 млрд АҚШ долларга ва ўрта истиқболда 10 млрд АҚШ долларгача ошириш бўйича чоралар кўришни топширдилар.
6. Томонлар иқтисодиётнинг турли соҳаларида янги қўшма корхоналар ташкил этиш орқали ўзаро манфаатли шерикликликни ривожлантириш муҳимлигини таъкидладилар.
Инвестицияларни жалб қилиш, саноат кооперацияси, қишлоқ хўжалиги, транспорт ва логистика, энергетика, фармацевтика, қурилиш соҳалари устувор йўналишлар сифатида белгиланди.
Шу ўринда президентлар икки мамлакат ўртасидаги савдо-иқтисодий ҳамкорликка кучли туртки беришга қодир бўлган «Марказий Осиё» Халқаро саноат кооперацияси марказини қуриш лойиҳаси, шунингдек, чегара олди ҳудудлардаги улгуржи-тақсимлаш марказларидан иборат товар ўтказиш тармоғини яратиш лойиҳасининг амалга оширилишини олқишладилар.
7. Президентлар, ҳудудлараро ва чегараолди ҳамкорликнинг салоҳиятини юқори баҳолаб, ҳудудлар, хўжалик субъектлари, муассасалар ва ташкилотлар ўртасида тўғридан-тўғри алоқаларни ривожлантириш ва мустаҳкамлаш учун зарур шарт-шароитлар яратиш тарафдори эканликларини билдирдилар.
Икки томонлама ҳамкорликни фаоллаштиришнинг самарали механизми сифатида Ҳудудлараро ҳамкорлик форумини ҳар йил ўтказиш эътироф этилди.
8. Томонлар ўзаро боғланган транспорт тизимини шакллантириш ва ривожлантиришга ҳамда шу мақсадда юк ва йўловчи ташиш ҳажмини оширишга ёрдам берувчи қўшма лойиҳаларни амалга ошириш учун зарур ҳуқуқий, иқтисодий ва ташкилий шарт-шароитларни яратишга муҳим аҳамият берадилар.
Ўзбек томонининг БМТ шафелигида Транспорт-коммуникация алоқаларини ривожлантириш минтақавий марказини ташкил этишга оид ташаббуси доирасида ҳамкорлик қилиш муҳимлигини эътироф этдилар.
9. Ўзбекистон Республикаси ва Қозоғистон Республикаси экологик ва сув хавфсизлигини таъминлаш ҳамда фавқулодда вазиятларнинг олдини олиш ва бартараф этиш масалаларига муҳим эътибор қаратадилар, қўшма махсус дастур ва лойиҳаларни ишлаб чиқиш ва амалга оширишга кўмаклашадилар, атроф-муҳитни ва сув ресурсларини муҳофаза қилиш, табиатдан оқилона фойдаланиш учун зарур чораларни кўрадилар, аҳолининг ҳаёти ва ҳудудларга хавф туғдирувчи экологик офатлар ва фавқулодда вазиятларда бир-бирларига ўзаро ёрдам кўрсатадилар.
Томонлар экологик муаммоларни ҳал этиш, табиий ва техноген характердаги фавқулодда вазиятларнинг олдини олиш ва бартараф этиш соҳасида ўзаро келишилган сиёсат олиб бориш ҳамда минтақадаги шериклар билан Марказий Осиё иқлим ўзгариши масалаларини ўрганиш илмий марказини ташкил этиш истагини билдирдилар.
10. Президентлар Марказий Осиёнинг трансчегаравий дарёлари сув ресурслари халқларнинг умумий бойлиги ва неъмати эканлигини ҳамда улардан оқилона ва адолатли фойдаланиш билан ўн миллионлаб одамлар тақдири, бутун минтақанинг барқарорлиги ва фаровонлиги боғлиқ эканлигини тасдиқладилар.
Шу мақсадда Томонлар ўзаро манфаатли ҳамкорликнинг барқарор узоқ муддатли механизмларини ишлаб чиқиш ва икки мамлакат ўртасида сув муносабатларининг барча йўналишларига оид таклифлар тайёрлаш бўйича Ишчи гуруҳнинг фаолиятини давом эттиришга келишиб олдилар.
11. Давлат Раҳбарлари Оролни қутқариш халқаро жамғармасини минтақа мамлакатларининг Орол ҳалокати таъсирига учраган ҳудудларни экологик соғломлаштириш ва ижтимоий-иқтисодий муаммоларни ҳал этишга йўналтирилган экологик ва илмий-амалий лойиҳалар ва дастурларни амалга ошириш бўйича ҳамкорлик қилишлари учун асосий платформа сифатида кўрадилар.
Томонлар БМТ Бош Ассамблеясининг 2021 йил 18 майдаги «Оролбўйи минтақасини экологик инновациялар ва технологиялар ҳудуди деб эълон қилиш тўғрисида»ги махсус резолюциясини амалга оширишнинг муҳимлигини таъкидладилар.
12. Ўзбекистон Республикаси ва Қозоғистон Республикаси Марказий Осиёда тинчлик ва барқарорликни таъминлаш мақсадида ўзаро манфаатлар ва минтақавий яқинлашув ғояларини илгари сурган ҳолда ташқи сиёсат соҳасида яқиндан ҳамкорлик қилиш истагини билдирдилар.
Президентлар Марказий Осиё давлат раҳбарларининг Маслаҳат учрашувлари форматини иштирокчи давлатлар манфаатларига қатъий ҳурмат асосида мавжуд салоҳиятлардан максимал даражада тўлиқ фойдаланиш мақсадида такомиллаштириш йўлида мақсадли иш олиб боришга келишиб олдилар.
Барча минтақавий масалалар бўйича Марказий Осиё давлатлари бир-бирининг манфаатларига ўзаро ҳурмат асосида ўзаро мақбул ечимларга ўзлари эришиши муҳимлигини таъкидладилар.
13. Давлат раҳбарлари БМТ, ШҲТ, ОҲИЧК, МДҲ, Туркий давлатлар ташкилоти, Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти, Ислом ҳамкорлик ташкилоти ҳамда бошқа халқаро ва минтақавий ташкилот ва форумлар доирасида ҳамкорликни янада ривожлантиришга бўлган ўзаро интилишларини билдирдилар.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Олмаота шаҳрида БМТнинг Марказий Осиё ва Афғонистон учун барқарор ривожланиш мақсадлари бўйича Марказини ташкил этишга оид Қозоғистон Республикасининг ташаббусини қўллаб қувватлади.
Томонлар минтақада ишонч, тинчлик ва ҳамкорликни мустаҳкамлаш мақсадида ОҲИЧК доирасида фаол ҳамкорликни давом эттириш ҳамда ОҲИЧК салоҳиятини ривожлантириш ва уни халқаро ташкилотга айлантиришга кўмаклашиш истагини билдирдилар.
Туркий давлатлар ташкилоти доирасида икки давлат ўртасидаги ҳамкорликни муштарак тарих, тил, маданият ва урф-одатларга асосланган ҳолда, миллий манфаатлардан келиб чиқиб ривожлантириш муҳимлигини таъкидладилар.
Қозоғистон Республикаси Ўзбекистон Республикасининг Туркий тилли давлатлар Парламентлараро ассамблеяси ва Турк академияси каби бошқа туркий институтларнинг тўлақонли аъзоси бўлиш истагини олқишлади.
14. Давлат раҳбарлари халқаро терроризм, экстремизм, ноқонуний миграция, гиёҳванд воситалар ёки психотроп моддаларнинг ноқонуний айланиши, трансмиллий уюшган жиноятчилик ва халқаро хавфсизликка бошқа таҳдид ва хатарларга қарши курашишда ҳам икки томонлама, ҳам халқаро тузилмалар доирасида ҳамкорликни янада ривожлантириш тарафдори эканликларини билдирдилар.
15. Президентлар Афғонистонга терроризм, уруш ва гиёҳванд моддалардан ҳоли мустақил, ягона, тинч ва фаровон мамлакатга айланишида кўмаклашишнинг муҳимлигини тасдиқладилар. Афғонистон ҳудудида террорчилик ташкилотларнинг паноҳ топишига ва қўшни давлатлар хавфсизлигига таҳдидларнинг шаклланишига йўл қўйиб бўлмаслигини таъкидладилар.
Ўзбекистон Республикаси ва Қозоғистон Республикаси гуманитар ва иқтисодий инқироз чуқурлашишининг олдини олиш мақсадида халқаро ҳамжамият афғон халқини вужудга келган муаммолар билан ёлғиз қолдирмаслиги лозимлигини таъкидладилар.
Ушбу мамлакат билан савдо-иқтисодий, транспорт-логистика ва энергетика соҳаларида алоқаларни сақлаб қолиш, шунингдек, БМТнинг марказий роли билан Афғонистон халқига ҳар томонлама халқаро гуманитар ёрдам кўрсатиш зарурлигини қайд этдилар. Афғон йўналишида ёндашувларни мувофиқлаштиришни давом эттиришга тайёр эканликларини билдирдилар.
Афғонистонга гуманитар ва бошқа ёрдам кўрсатиш учун икки давлатнинг транспорт-логистика салоҳиятидан, шу жумладан Термиз шаҳрида фаолият юритаётган логистика марказидан фаол фойдаланган ҳолда, БМТ Жаҳон озиқ-овқат дастури ва бошқа халқаро тузилмалар билан ўзаро ҳамкорлик қилиш истагини ифода этдилар.
16. Ўзбекистон Республикаси ва Қозоғистон Республикаси икки мамлакат халқларининг маънавий ва маданий яқинлигини сақлашга ҳар томонлама кўмаклашадилар, маданият, фан, таълим, туризм, ахборот соҳаларида ўзаро алоқаларни чуқурлаштирадилар.
Ўзбек ва қозоқ миллатларининг икки биродар халқнинг яқинлашувидаги алоҳида ўрнини эътиборга олган ҳолда, Томонлар бундан кейин ҳам ҳар икки этнос вакилларига она тиллари, миллий маданиятлари, анъаналари ва урф-одатларини сақлаш ва ривожлантиришга қулай шарт-шароитлар яратишни давом эттиришга тайёр эканликларини билдирдилар.
Ўзбекистон Республикаси ва Қозоғистон Республикаси ижодий уюшмалар ва бирлашмалар, маданият, адабиёт ва санъат арбоблари ўртасида тарихан шаклланган алоқалар ва мулоқот асосида умумий маданий маконни сақлаш ва мустаҳкамлаш тарафдори эканликларини билдирдилар.
17. Давлат раҳбарлари ўз ҳукуматларига Ўзбекистон Республикаси билан Қозоғистон Республикаси ўртасида иттифоқчилик муносабатлари тўғрисидаги Шартнома лойиҳасини яқин вақтда ишлаб чиқиш ва имзолашни топширдилар.
18. Ўзбекистон Республикаси ва Қозоғистон Республикаси Президентлари аминдирларки, Ўзбекистон Республикаси ва Қозоғистон Республикаси ўртасида чинакам иттифоқчилик муносабатларини ривожлантириш абадий дўстлик ва яхши қўшничилик ришталарининг мустаҳкамланишига кўмаклашгани ҳолда икки қардош халқнинг туб манфаатларига мос келади, шунингдек, ҳар икки давлатнинг барқарор ривожланиши ва халқаро майдондаги обрўсининг ошишига хизмат қилади.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев,
руководствуясь положениями Договора о вечной дружбе между Республикой Узбекистан и Республикой Казахстан от 31 октября 1998 года и Договора о стратегическом партнерстве между Республикой Узбекистан и Республикой Казахстан от 14 июня 2013 года,
подтверждая приверженность целям и принципам Устава Организации Объединенных Наций, общепризнанным нормам международного права, а также международным стандартам в области прав человека,
исходя из многовековой исторической, духовной и культурной общности народов двух стран, основанной на незыблемых принципах дружбы, добрососедства и взаимоуважения,
отмечая исключительно важное значение успехов, достигнутых в поступательном укреплении широкомасштабного сотрудничества Республики Узбекистан и Республики Казахстан за 30 лет независимого развития двух государств,
желая поднять двусторонние отношения на отвечающий духу союзничества качественно новый уровень в целях полного раскрытия потенциала узбекско — казахского стратегического партнерства,
выражая убежденность в том, что союзничество отвечает жизненно важным и долгосрочным национальным интересам двух братских народов, а также будет служить ключевым фактором в обеспечении мира, стабильности и безопасности в Центральной Азии,
стремясь к обеспечению своевременной и полной реализации достигнутых между Сторонами договоренностей, принимают настоящую Декларацию и заявляют о нижеследующем:
1. Республика Узбекистан и Республика Казахстан строят союзнические отношения на основе всестороннего сотрудничества, равенства и взаимного учета интересов, уважения независимости, суверенитета, территориальной целостности и нерушимости границ государств.
2. Главы государств выступают за дальнейшее комплексное развитие двустороннего взаимодействия в политической, экономической, инвестиционной, научно-технической, культурно-гуманитарной областях и расширение конструктивных и доверительных контактов на высшем, высоком и других уровнях.
3. Лидеры двух стран в целях дальнейшего укрепления узбекско-казахского многогранного сотрудничества в духе союзничества и стратегического партнерства выразили намерение учредить Высший Межгосударственный Совет, Совет межпарламентского сотрудничества и Совет министров иностранных дел Республики Узбекистан и Республики Казахстан.
Координация деятельности Высшего Межгосударственного Совета возлагается на Совет министров иностранных дел.
Высший Межгосударственный Совет возглавляется главами государств и рассматривает наиболее важные вопросы, связанные
с общими интересами Сторон, определяет стратегические направления развития союзнических отношений.
Деятельность Совета межпарламентского сотрудничества осуществляется Законодательной палатой Олий Мажлиса Республики Узбекистан и Мажилисом Парламента Республики Казахстан.
4. Президенты отметили исключительную значимость наращивания всего комплекса торгово-экономического взаимодействия как основополагающей базы и фактора устойчивости двусторонних отношений.
В этой связи Стороны согласились запустить механизм работы специальных представителей глав государств по продвижению сотрудничества в сфере экономики и торговли, а также продолжить активную деятельность Совместной межправительственной комиссии по двустороннему сотрудничеству между Республикой Узбекистан и Республикой Казахстан.
5. Главы государств поручили правительствам принять меры по увеличению объемов взаимного товарооборота до 5 млрд долларов США в ближайшие годы и до 10 млрд долларов США в среднесрочной перспективе.
6. Стороны подчеркнули важность развития взаимовыгодного партнёрства путем создания новых совместных предприятий в различных отраслях экономики.
Приоритетными направлениями обозначены такие сферы, как привлечение инвестиций, промышленная кооперация, сельское хозяйство, транспорт и логистика, энергетика, фармацевтика, строительная отрасль.
В этом контексте президенты приветствовали практическую реализацию проекта по строительству Международного центра промышленной кооперации «Центральная Азия», а также созданию товаропроводящей сети, состоящей из оптово-распределительных центров на приграничных территориях, призванных придать мощный импульс торгово-экономическому сотрудничеству двух стран.
7. Президенты, высоко оценивая потенциал межрегионального и приграничного сотрудничества, высказались за создание необходимых условий для развития и укрепления прямых связей между регионами, хозяйствующими субъектами, учреждениями и организациями.
Действенным механизмом активизации двустороннего взаимодействия признано ежегодное проведение форумов межрегионального сотрудничества.
8. Стороны придают важное значение формированию и развитию взаимосвязанной транспортной системы и созданию в этих целях необходимых правовых, экономических и организационных условий для реализации совместных проектов, способствующих росту транспортировки грузов и перевозок пассажиров.
Признают важность осуществления взаимодействия в рамках инициативы узбекской стороны о создании Регионального центра развития транспортно-коммуникационной взаимосвязанности под эгидой ООН.
9. Республика Узбекистан и Республика Казахстан придают важное значение обеспечению экологической и водной безопасности, а также вопросам предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций, содействуют разработке и осуществлению совместных специальных программ и проектов, принимают необходимые меры для охраны окружающей среды и водных ресурсов, рационального природопользования, будут оказывать взаимную помощь при экологических катастрофах и чрезвычайных ситуациях, создающих угрозу для жизнедеятельности населения и территорий.
Стороны намерены вести согласованную политику в сфере решения экологических проблем, предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, а также учредить совместный с партнёрами по региону Центральноазиатский научный центр по изучению вопросов изменения климата.
10. Президенты подтверждают, что водные ресурсы трансграничных рек Центральной Азии являются общим достоянием и благом народов и от их разумного и справедливого использования зависят судьбы десятков миллионов людей, стабильность и благополучие всего региона.
В этих целях согласились выработать устойчивые долгосрочные механизмы взаимовыгодного сотрудничества и продолжить работу Совместной рабочей группы по выработке предложений по всем направлениям водных отношений между двумя странами.
11. Главы государств рассматривают Международный фонд спасения Арала в качестве основной платформы для взаимодействия стран региона по реализации экологических и научно-практических проектов и программ, направленных на экологическое оздоровление и решение социально-экономических проблем районов, подвергшихся влиянию Аральской катастрофы.
Сторонами отмечается важность реализации специальной резолюции Генеральной Ассамблеи ООН «Об объявлении региона Приаралья зоной экологических инноваций и технологий» от 18 мая 2021 года.
12. Республика Узбекистан и Республика Казахстан намерены тесно сотрудничать в сфере внешней политики, продвигая взаимные интересы и идеи регионального сближения в целях обеспечения мира и стабильности в Центральной Азии.
Президенты согласились целенаправленно работать над совершенствованием формата Консультативных встреч глав государств Центральной Азии для максимально полного задействования их потенциала при строгом уважении интересов всех государств-участников.
Отметили важность достижения взаимоприемлемых решений по всему комплексу региональных аспектов самими государствами Центральной Азии на основе взаимного уважения интересов друг друга.
13. Главы государств подчеркнули обоюдное стремление к дальнейшему развитию взаимодействия в рамках ООН, ШОС, СВМДА, СНГ, Организации тюркских государств, ОИС, ОЭС и других международных и региональных организаций и форумов.
Президент Республики Узбекистан поддержал инициативу Республики Казахстан о создании в Алматы Центра ООН по Целям устойчивого развития для Центральной Азии и Афганистана.
Стороны выразили намерение продолжить активное взаимодействие в рамках СВМДА в целях укрепления доверия, мира и сотрудничества в регионе, а также содействовать развитию потенциала СВМДА и его трансформацию в международную организацию.
Отметили важность развития сотрудничества между двумя государствами в рамках Организации тюркских государств, основанном на общности истории, языка, культуры и традиций, с учётом национальных интересов.
Республика Казахстан приветствует намерение Республики Узбекистан стать полноправным членом и в других тюркских институтах, таких как Парламентская ассамблея тюркоязычных государств и Тюркская академия.
14. Главы государств выступили за дальнейшее развитие сотрудничества в борьбе с международным терроризмом, экстремизмом, нелегальной миграцией, незаконным оборотом наркотических средств или психотропных веществ, транснациональной организованной преступностью и другими вызовами и угрозами международной безопасности
как на двустороннем уровне, так и в рамках международных структур.
15. Президенты подтвердили важность содействия Афганистану в становлении независимой, единой, мирной, процветающей страной, свободной от терроризма, войны и наркотиков. Подчеркнули недопустимость присутствия на территории Афганистана террористических организаций и формирования угроз для соседних стран.
Республика Узбекистан и Республика Казахстан исходят из общего понимания того, что международное сообщество не должно оставлять афганский народ наедине с возникшими проблемами во избежание усугубления гуманитарного и экономического кризиса.
Подчеркнули необходимость сохранения торгово-экономических, транспортно-логистических и энергетических связей с этой страной, а также оказания всестороннего международного гуманитарного содействия народу Афганистана при центральной роли ООН. Отметили готовность к продолжению координации подходов на афганском направлении.
Выразили намерение взаимодействовать со Всемирной продовольственной программой (ВПП) ООН и другими международными структурами, активно используя транспортно-логистический потенциал двух стран для оказания гуманитарной и иной помощи Афганистану, в том числе действующий логистический центр в г.Термезе.
16. Республика Узбекистан и Республика Казахстан будут всемерно способствовать сохранению духовной и культурной близости народов двух стран, углублять взаимные связи в сфере культуры, науки, образования, туризма, информации.
Учитывая особую роль узбекской и казахской общин в сближении двух братских народов, Сторонами подтверждена готовность и далее создавать благоприятные условия для представителей двух этносов в деле сохранения и развития родных языков, национальных культур, традиций и обычаев.
Республика Узбекистан и Республика Казахстан высказались за сохранение и укрепление общего культурного пространства на основе исторически сложившихся связей и контактов между творческими союзами и объединениями, деятелями культуры, литературы и искусства.
17. Главы государств поручили своим правительствам в ближайшее время разработать и подписать проект Договора о союзнических отношениях между Республикой Узбекистан и Республикой Казахстан.
18. Президенты Республики Узбекистан и Республики Казахстан убеждены, что развитие подлинно союзнических отношений между Республикой Узбекистан и Республикой Казахстан отвечает коренным интересам двух братских народов, содействуя укреплению уз вечной дружбы добрососедства, а также способствует устойчивому развитию обоих государств и повышению их авторитета на международной арене.