Президентимиз Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон Фанлар академиясининг Генетика ва ўсимликлар экспериментал биологияси институтининг Фарғона филиали тажриба хўжалигида бўлиб, ғалла ўрими ва ғўза парваришини кўздан кечирди.
Мамлакатимизда қишлоқ хўжалиги соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар бугун юксак самаралар бермоқда. Ер ўзининг ҳақиқий эгасини топиб, фермер хўжаликлари пахта ва ғалла етиштиришда салмоқли натижага эришмоқда. Шу кунларда Фарғона вилоятида 13 минг 987 фермер хўжалиги пахтачилик, ғаллачилик, чорвачилик, боғдорчилик каби йўналишларда фаолият кўрсатмоқда. Кейинги йилларда кўп тармоқли фермер хўжаликлари тобора кўпайиб бормоқда.
Фарғоналик деҳқонлар азалдан пахта ва ғалла етиштириш, боғдорчилик соҳасида катта тажриба тўплаган. Фермер хўжаликларида ғўза парвариши агротехник тадбирлар асосида олиб борилмоқда. Ғалла ўрими қизғин давом этмоқда.
Мазкур тажриба хўжалигида 21,3 гектарда ғўзанинг “ЎзФА-710”, 9,2 гектарда ғалланинг “Яксарт” нави экилган. Ғалла ҳосили пишиб етилиб, ўриб олинмоқда. Хўжаликда йигирмадан зиёд киши меҳнат қилади, пахта ва ғалладан ҳар йили мўл ҳосил олинмоқда. Давлатимиз раҳбари ғалла йиғим-теримида иштирок этаётган фермерлар билан мулоқот қилди.
Нон – энг азиз неъмат. Ғаллачиликни ривожлантириш, истиқболли, серҳосил навларни яратиш, ҳосилдорликни ошириш бўйича барча чораларни кўриш олимларимиз ва деҳқонларимиз олдидаги муҳим вазифалардандир. Бунинг учун фан ва амалиёт ҳамкорлигини янада мустаҳкамлаш зарур, деди Президентимиз.

Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев посетил экспериментальное хозяйство Ферганского филиала Института генетики и экспериментальной биологии растений Академии наук Узбекистана и ознакомился с ходом сбора урожая зерна и процессом ухода за хлопчатником.
Осуществляемые в сельскохозяйственной сфере нашей страны реформы дают высокие результаты. Земля обрела настоящего хозяина, фермерские хозяйства достигают весомых результатов в заготовке хлопка и зерна. В настоящее время в Ферганской области 13 987 фермерских хозяйств занимаются хлопководством, зерноводством, животноводством, садоводством и другими направлениями сельского хозяйства. В последние годы растет число многопрофильных фермерских хозяйств.
Ферганские земледельцы имеют большой опыт в выращивании хлопка и зерна, плодоовощной продукции. В эти дни в хозяйствах проводятся необходимые агротехнические мероприятия по выращиванию хлопчатника, активно продолжается сбор урожая зерна.
В этом экспериментальном хозяйстве на 21,3 гектара посеяны хлопчатника сорта “УзФА-710”, на 9,2 гектарах — зерновые сорта “Яксарт”. Идет активная уборка созревшего урожая колосовых. В хозяйстве трудится более двадцати человек, каждый год здесь получают богатый урожай хлопка и зерна. Глава нашего государства побеседовал с участвующими в зерноуборочной страде фермерами.
Хлеб — бесценное благо. Развитие зерноводства, создание перспективных, высокоурожайных сортов, принятие мер по повышению урожайности являются важными задачами, стоящими перед нашими учеными и земледельцами. Для этого необходимо дальнейшее укрепление взаимодействия науки и практики, сказал Президент нашей страны.