Корея Республикасининг Ўзбекистондаги элчихонаси томонидан Ўзбекистон Республикаси ва Корея Республикаси ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг 25 йиллиги ҳамда корейс миллатига мансуб юртдошларимиз мамлакатимизда яшаётганининг 80 йиллиги муносабати билан ўтказилаётган маданий тадбирлар доирасида кореялик киноижодкорлар томонидан яратилган бир неча бадиий ва мультфильмлар намойиш этилмоқда.
Фестивалнинг Қорақалпоқ давлат қўғирчоқ театрида бўлиб ўтган очилиш маросимида Жанубий Кореянинг мамлакатимиздаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Квон Ён У, Қорақалпоғистон Республикаси маданият вазири П.Айтмуратов ва бошқалар Ўзбекистон ва Жанубий Корея муносабатлари ўзаро ишонч, ҳурмат, дўстлик ва стратегик шериклик асосида изчил мустаҳкамланиб бораётганини таъкидлади. Мазкур тадбир ҳам мамлакатларимиз ўртасидаги маданий алоқаларнинг янада ривожланишида муҳим аҳамият касб этади.
Жанубий Корея киноси кунлари “Пороро: кибер оралиқда саёҳат” мультфильми билан бошланди. Мультфильм Кореяда машҳур бўлган “Пороро” сериалининг кинотеатрлар учун ишланган учинчи тўлиқ метражли картинасидир. Мультфильм дастлаб 2003 йили “Кичкинтой пингвин Пороро” номи билан Корея телевидениесининг болалар каналида намойиш этилган. Сўнгра Япония, Хитой, Франция каби 100 дан зиёд давлатда катта қизиқиш билан томоша қилинди.
– Корея киноси кунларида намойиш этилаётган фильмларни томоша қилар эканмиз, бу халқнинг маданияти, урф-одатлари, қадриятлари ҳақида жуда кўп маълумотларга эга бўлдик, – дейди Бердақ номидаги Қорақалпоқ давлат университети талабаси С.Ортиқбоев. – Фильмларда илгари сурилган Ватанга муҳаббат, инсонлар ўртасидаги меҳр-оқибат, каттага ҳурмат, кичикка иззат каби олижаноб фазилатлар кишини бефарқ қолдирмайди.

Культурные связи развиваются
В рамках культурных мероприятий, проводимых посольством Республики Корея в Узбекистане в связи с 25-летием установления дипломатических отношений между Республикой Узбекистан и Республикой Корея и с 80-летием проживания корейской диаспоры в нашей стране, широкому зрителю демонстрируются художественные и анимационные фильмы, созданные южнокорейскими кинематографистами.
На церемонии открытия фестиваля в Каракалпакском государственном кукольном театре Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Корея в нашей стране Квон Ён У, министр культуры Республики Каракалпакстан П.Айтмуратов и другие отметили, что отношения между Узбекистаном и Южной Кореей укрепляются на основе взаимного доверия, уважения, дружбы и стратегического партнерства. Проводимое мероприятие играет важную роль в дальнейшем развитии культурных связей между нашими странами.
Дни кино Южной Кореи начались с показа мультфильма “Пороро: киберпутешествие”. Этот мультфильм – третья полнометражная лента сериала “Пороро” для кинотеатров. Впервые мультфильм под названием “Маленький пингвин Пороро”демонстрировался в 2003 году по детскому каналу южнокорейского телевидения. Сериал с большим интересом был принят в более чем 100 странах, в том числе Японии, Китае, Франции.
– В Дни корейского кино посмотрели фильмы, которые позволили ознакомиться с культурой, традициями, ценностями этого народа, – говорит студент Каракалпакского государственного университета имени Бердаха С.Артыкбаев. – Никого не оставили равнодушными фильмы о любви к родине, таких человеческих качествах, как милосердие, уважение к старшим и забота о младших.