​МДҲ мамлакатлари раҳбарларининг норасмий саммити бўлиб ўтди​
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 20 декабрь куни Россиянинг Санкт-Петербург шаҳрида Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлигига аъзо мамлакатлар Давлат раҳбарлари кенгашининг норасмий мажлисида иштирок этди.
Президент Шавкат Мирзиёевни Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин кутиб олди.
Икки давлат раҳбарларининг суҳбати бўлиб ўтди, унда икки томонлама муносабатлар ва минтақавий ҳамкорлик истиқболлари, халқаро аҳамиятга молик масалалар муҳокама қилинди.
МДҲ норасмий саммитида Озарбайжон, Арманистон, Беларусь, Қозоғистон, Қирғизистон, Молдова, Тожикистон ва Туркманистон раҳбарлари ҳам иштирок этди.
Кўп томонлама ҳамкорликнинг долзарб масалалари, жумладан, 2020 йилда Ҳамдўстликда Ўзбекистон раислигининг устувор йўналишлари кўриб чиқилди.

Состоялся неформальный саммит глав государств СНГ
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 20 декабря принял участие в неформальном заседании Совета глав государств-участников Содружества Независимых Государств в городе Санкт-Петербурге.
Президента Шавката Мирзиёева встретил Президент Российской Федерации Владимир Путин.
Состоялась беседа лидеров двух стран, в ходе которой обсуждены перспективы двусторонних отношений и регионального взаимодействия, вопросы международной повестки.
В неформальном саммите СНГ приняли также участие лидеры Азербайджана, Армении, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, Молдовы, Таджикистана и Туркменистана.
Рассмотрены актуальные вопросы многостороннего сотрудничества, включая приоритетные направления председательства Узбекистана в Содружестве в 2020 году.