Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош котиби Антониу Гутерриш Қорақалпоғистон Республикасига ташриф буюрди. Юқори мартабали меҳмонни Нукус халқаро аэропортида Ўзбекистон Республикаси Бош вазири А.Арипов, Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Раиси М.Ерниязов кутиб олди.
Орол денгизи ва унинг атрофидаги экологик вазиятни барқарорлаштириш бўйича амалга оширилаётган ишлар тақдимоти ўтказилди.
БМТ Бош котибига Орол денгизининг бугунги аҳволи ва минтақадаги экологик ҳолат ҳақида сўзлаб берилди. Бир вақтлар мавж уриб турган денгизнинг суви кейинги 50-55 йилда 15 мартадан зиёд камайиб, сув сатҳи 29 метрга пасайгани, ҳудудда 5,5 миллион гектар тузли қум майдонлари ҳосил бўлгани қайд этилди. Бу ҳолат минтақа табиати, одамлар ҳаёти, ўсимликлар ва ҳайвонот оламига салбий таъсир кўрсатмоқда. Денгизнинг қуриган ҳудудида 350 минг гектарга иқлимга мос қандим, черкес, саксовул экилиб, тузли чанг-тўзон кўчишининг олди олинмоқда.
Президентимиз ташаббуси билан Оролбўйи минтақасида экологик вазиятни барқарорлаштириш, аҳолининг турмуш даражасини яхшилаш мақсадида умумий қиймати 4 миллиард сўмликдан зиёд 50 дан ортиқ лойиҳа амалга оширилди. 2017-2021 йилларга мўлжалланган дастур асосида Мўйноқ туманида кенг кўламли ишлар олиб борилмоқда.
Антониу Гутерриш Ўзбекистон Республикаси Бош вазири А.Арипов ҳамроҳлигида Орол денгизи акваториясига борди. Мўйноқ туманидаги “Кемалар қабристони”ни кўрди, жамоатчилик вакиллари билан учрашди. БМТ томонидан ҳудудда амалга оширилаётган лойиҳалар самаралари билан танишди.

Генеральный секретарь Организации Объединенных Наций Антониу Гутерриш посетил Республику Каракалпакстан. Высокого гостя в Нукусском международном аэропорту встретили Премьер-министр Республики Узбекистан А.Арипов, Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан М.Ерниязов.
Состоялась презентация работы, осуществляемой по стабилизации экологической обстановки в Аральском море и его акватории.
Генеральному секретарю ООН рассказано о нынешнем состоянии Аральского моря и экологической обстановке в регионе. Отмечалось, что за последние 50-55 лет объем воды в море уменьшился более чем в 15 раз, ее уровень снизился на 29 метров, на его территории образовались 5,5 миллиона гектаров соляных песчаных площадей. Это оказывает негативное влияние на экологию региона, жизнь людей, флору и фауну. На высохшей территории моря на 350 тысячах гектаров высажены соответствующие климатическим условиям кандым, черкес, саксаул, предотвращаются соляные песчаные бури.
По инициативе Президента нашей страны в целях стабилизации экологической обстановки в регионе Приаралья, улучшения уровня жизни населения реализованы более 50 проектов общей стоимостью 4 миллиарда сумов. На основе программы на 2017-2021 годы в Муйнакском районе ведется широкомасштабная работа.
Антониу Гутерриш в сопровождении Премьер-министра Республики Узбекистан А.Арипова посетил акваторию Аральского моря. Посмотрел “кладбище кораблей” в Муйнакском районе, встретился с представителями общественности. Ознакомился с результатами проектов, реализуемых на территории со стороны ООН.
Генеральный секретарь Организации Объединённых Наций посетил Государственный музей искусств Республики Каракалпакстан имени И.В.Савицкого, ознакомился с его экспонатами.