Ўзаро ишонч – хавфсизлик ва барқарорликнинг энг муҳим шарти
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Осиёда ҳамкорлик ва ишонч чоралари бўйича кенгашнинг бешинчи саммитида иштирок этиш учун 14-15 июнь кунлари Душанбе шаҳрида бўлди.
Осиё – турли дин ва маданиятлар бешиги, улкан табиий ресурсларга бой, инсон капитали ва иқтисодий жиҳатдан жуда тез ўсаётган минтақа. Жаҳонда глобаллашув кескин тус олган бугунги кунда қитъа давлатларини қатор муаммолар ва турли кўринишдаги таҳдидлардан холи, деб бўлмайди.
Жумладан, халқаро терроризм, диний экстремизм, одам савдоси ва трансмиллий жиноятчилик, иқтисодий буҳронлар, экологик ва гуманитар инқирозлар қитъа мамлакатлари олдига ўзаро ва кўп томонлама сиёсий мулоқотлар орқали тинчлик ва хавфсизликни мустаҳкамлаш, барқарор ривожланишга эришиш мақсадларини қўймоқда. Осиёда ҳамкорлик ва ишонч чоралари бўйича кенгаш (ОҲИЧК) шу жиҳатдан давлатлараро ҳамкорликни мустаҳкамлаш, тинчлик, хавфсизлик ва барқарорликни таъминлашга қаратилган халқаро платформа саналади.
Минтақада тинчлик, хавфсизлик ва барқарорликни таъминлаш бўйича ёндашувларни ишлаб чиқиш, оммавий қирғин қуроллари тарқалишининг олдини олиш, терроризмнинг барча шакл ва кўринишлари, наркотик моддаларнинг ноқонуний айланишига қарши курашиш, аъзо давлатлар ўртасида иқтисодий, ижтимоий ва маданий ҳамкорликни кенгайтириш ОҲИЧКнинг асосий мақсадлари ҳисобланади.
Кенгашга бугунги кунда Осиё қитъаси ҳудуди ва аҳолисининг 90 фоизини қамраган 27 давлат аъзо. Саккиз мамлакат ва бешта нуфузли халқаро тузилма, жумладан, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти, Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти, Араб давлатлари лигаси, Халқаро меҳнат ташкилоти, Туркий тилли мамлакатлар Парламент ассамблеяси унинг кузатувчиларидир.
Ҳар тўрт йилда ўтадиган кенгаш саммитига шу вақтга қадар Қозоғистон, Туркия ва Хитой Халқ Республикаси раислик қилган. 2018-2020 йилларда Тожикистон Республикаси кенгаш раиси сифатида фаолият олиб бормоқда.
Осиёда ҳамкорлик ва ишонч чоралари бўйича кенгашнинг бешинчи саммити “Хавфсиз ва янада равнақ топган минтақа сари ягона ёндашув” мавзуида ташкил этилди.
Саммитнинг асосий тадбирлари 15 июнь куни Душанбе шаҳридаги “Кўҳи Наврўз” саройида бўлиб ўтди. Унда кенгашга аъзо ва кузатувчи мамлакатлар, шунингдек, халқаро ва минтақавий ташкилотлар вакилларидан иборат 30 дан зиёд делегация иштирок этди.
Дастлаб делегациялар раҳбарлари суратга тушиш маросимида қатнашди. Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон саммитни кириш сўзи билан очди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Осиёда ҳамкорлик ва ишонч чоралари бўйича кенгашнинг бешинчи саммитида нутқ сўзлади ҳамда иштирокчи мамлакатларнинг тинчликни мустаҳкамлаш, ижтимоий-иқтисодий тараққиётни рағбатлантириш борасидаги саъй-ҳаракатларини бирлаштиришга қаратилган қатор муҳим ташаббусларни илгари сурди.
Давлатимиз раҳбари замонавий халқаро муносабатлар тизими тобора ортиб бораётган беқарорлик ва кутилмаган ҳодисалар билан изоҳланаётганини таъкидлади. Улкан иқтисодий ва интеллектуал салоҳиятга эга Осиё қитъаси мамлакатлари жиддий хатарларга дуч келмоқда. Бу, аввало, экология, демография, миграция, ҳаёт ва таълим даражаси пастлиги муаммоларидир. Улар ижтимоий низоларнинг асосий манбаи, экстремизм ва терроризм мафкураси тарқалиши учун шароит яратадиган муҳитдир. Айниқса, ёшлар ўртасидаги радикаллашув жараёни ташвиш уйғотади.
Бугунги кунда жаҳон ишонч инқирозига юз тутмоқда. Аслида, мамлакатлар ва халқлар ўртасидаги ишонч хавфсизлик ва барқарорликнинг энг муҳим шартидир. Назаримизда, ишонч инқирозини бартараф этиш ва хавфсизликни мустаҳкамлаш учун, биринчи навбатда, инсон капиталини ривожлантиришга қулай шароит яратиш зарур. Шу муносабат билан ўзаро ҳурмат ва жамоавий масъулиятга асосланган кенгашимиз фаолияти ҳар қачонгидан ҳам муҳим бўлиб бормоқда, деди Шавкат Мирзиёев.
Давлатимиз раҳбари хавфсизлик бўлинмас, ишонч унинг фундаментал асоси эканини таъкидлади.
Президент Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон тинчликка эришишга қаратилган ҳар қандай форматдаги музокараларни қўллаб-қувватлашини таъкидлади. Афғонистонда тинчлик ўрнатиш ва ушбу мамлакатда йирик инфратузилма лойиҳаларини амалга ошириш бутун минтақа учун янги стратегик имкониятлар очади.
Ёшлар салоҳиятини рўёбга чиқариш учун қулай шароитлар яратиш, уларнинг радикаллашувига қарши курашиш ва сифатли таълим олиш имкониятларини кенгайтириш ҳам барқарорлик ва фаровонликнинг муҳим шартларидан.
Президентимиз ташаббуси билан БМТ Бош Ассамблеясининг “Маърифат ва диний бағрикенглик” резолюцияси қабул қилинган, шунингдек, Ёшлар ҳуқуқлари тўғрисидаги халқаро конвенция лойиҳаси ишлаб чиқилмоқда.
Шу муносабат билан давлатимиз раҳбари Ўзбекистон фан, таълим соҳаларидаги ва маданий-гуманитар йўналишдаги ҳамкорликнинг мувофиқлаштирувчиси бўлишга тайёр эканини билдирди. Мамлакатимиз халқ дипломатияси доирасидаги алоқаларни, жумладан, туризм бўйича форумларни ташкил этиш орқали фаоллаштиришни муҳим деб ҳисоблайди.
Шубҳасиз, бу халқларимиз ўртасидаги ишонч ва ўзаро англашувнинг ошишига хизмат қилади, деб таъкидлади давлатимиз раҳбари.
Шавкат Мирзиёев динлараро ҳамжиҳатликни мустаҳкамлаш, маърифат ва маданиятларни ўзаро бойитиш масалалари бўйича тизимли мулоқотни йўлга қўйишни таклиф этди.
Тошкентдаги Ўзбекистон ислом цивилизацияси маркази ва Самарқанддаги Имом Бухорий халқаро илмий-тадқиқот маркази бунинг учун самарали платформа бўлиб хизмат қилиши мумкинлиги таъкидланди.
Иқтисодий ўзаро боғлиқлик ва минтақавий савдони ривожлантириш борасидаги саъй-ҳаракатларни кучайтириш лозимлиги қайд этилди. Бунда, аввало, бутун минтақанинг транзит ва иқтисодий салоҳиятини рўёбга чиқариш имконини берадиган устувор инфратузилма лойиҳаларига эътибор қаратиш лозим.
Шерикликни бизнес даражасида ривожлантириш барқарор иқтисодий тараққиёт драйвери ҳисобланади. Ушбу соҳада Ҳамкорлик концепциясига мувофиқ, Кичик бизнес бўйича минтақавий форум таъсис этишни таклиф этамиз, деди Шавкат Мирзиёев.
Саммитда кенгашга аъзо давлатлар делегациялари раҳбарлари Осиёда тинчлик, хавфсизлик ва барқарорликка таҳдид ва хатарларнинг олдини олиш, иқтисодий ҳамкорликни кенгайтириш, маданий-гуманитар алмашувларни фаоллаштириш юзасидан ўз қарашларини баён этди. Бу борадаги якдил ёндашувлар, амалий саъй-ҳаракатлар қитъа мамлакатлари ва халқлари фаровонлиги, тинчлиги ва хавфсизлигини таъминлашга ҳизмат қилиши таъкидланди.
Муҳокамалар якунида Осиёда ҳамкорлик ва ишонч чоралари бўйича кенгаш бешинчи саммитининг декларацияси қабул қилинди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Душанбе шаҳридаги ўзига ажратилган қароргоҳда Бангладеш Халқ Республикаси Президенти Абдул Ҳамидни қабул қилди.
Учрашувда икки томонлама ҳамкорликни, шунингдек, халқаро ва минтақавий ташкилотлар доирасидаги шерикликни кенгайтириш истиқболлари кўриб чиқилди.
Савдо, инвестициялар, қишлоқ хўжалиги, туризм ва гуманитар соҳаларда қўшма лойиҳаларни амалга ошириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Ҳукуматлараро ва идоралараро даражадаги алоқаларни фаоллаштириш ва қўшма тадбирлар ўтказиш тўғрисида келишувга эришилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Осиёда ҳамкорлик ва ишонч чоралари бўйича кенгаш саммити доирасида Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдўғон билан учрашди.
Ўзаро ишонч ва ҳурматга асосланган Ўзбекистон – Туркия муносабатлари бугунги кунда барча соҳаларда изчил ривожланмоқда. Икки давлат раҳбарларининг мунтазам учрашув ва мулоқотлари бунда муҳим аҳамият касб этмоқда.
Президентимизнинг 2017 йилда Туркияга, Туркия Президентининг 2018 йилда Ўзбекистонга давлат ташрифи икки томонлама муносабатларда янги даврни бошлаб берди. Томонларнинг муштарак интилиши ва саъй-ҳаракатлари туфайли мамлакатларимиз ўртасидаги дўстона муносабатлар янги стратегик шериклик босқичига кўтарилди.
Ўзаро савдо ҳажмини кенгайтириш борасида изчил чора-тадбирлар амалга оширилмоқда. Ўтган йили товар айирбошлаш 40 фоизга ўсиб, 2,2 миллиард долларни ташкил этди. Кейинги бир ярим йилда икки мамлакат сармояси иштирокида тузилган қўшма корхоналар сони 2 баробар кўпайиб, 1 минг 62 тага етди.
Давлатимиз раҳбари ушбу учрашув Ўзбекистон билан Туркия ўртасидаги ҳамкорликни янада ривожлантириш бўйича фикр алмашиш учун қулай имконият эканини таъкидлади.
Туркия раҳбари Ўзбекистон билан муносабатлар юксак даражага кўтарилганидан мамнунлигини қайд этиб, халқларимизнинг қардошлик ришталарини бундан буён ҳам мустаҳкамлашга тайёрлигини билдирди.
Музокарада савдо, саноат, қишлоқ хўжалиги, транспорт, туризм, илм-фан ва бошқа соҳалардаги ҳамкорликни ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди. Ўзаро савдони ошириш ва унинг таркибини кенгайтириш, яқин йилларда товар айирбошлаш ҳажмини 5 миллиард долларга етказиш бўйича аниқ чора-тадбирлар ишлаб чиқиш юзасидан келишиб олинди.

Взаимное доверие - важное условие безопасности и стабильности
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 14-15 июня находился с визитом в городе Душанбе для участия в пятом саммите Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии.
Азия располагает огромными природными ресурсами, она является родиной различных религий и культур, где ускоренными темпами развиваются человеческий капитал и экономика. В нынешних условиях стремительной глобализации нельзя сказать, что государства континента не сталкиваются с различными проблемами и угрозами.
В частности, международный терроризм, религиозный экстремизм, торговля людьми и транснациональная преступность, экономический, экологический и гуманитарный кризисы ставят перед всеми странами континента такие цели, как укрепление мира и безопасности путем взаимных и многосторонних политических диалогов, достижение устойчивого развития. Совещание по взаимодействию и мерам доверия в Азии (СВМДА) – международная платформа, нацеленная на содействие в обеспечении мира, безопасности и стабильности, повышении благополучия стран и народов нашего континента.
Основными целями СВМДА является разработка подходов по обеспечению мира, безопасности и стабильности на континенте, предотвращение распространения оружия массового уничтожения, противодействие всем формам и явлениям терроризма, незаконному обороту наркотических средств, расширение экономического, социального и культурного взаимодействия между странами-участницами.
Сегодня в структуре состоят 27 государств, на которые приходится 90 процентов территории и населения Азии. Восемь стран и пять авторитетных международных организаций – Организация Объединенных Наций, Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе, Лига арабских государств, Международная организация труда, Парламентская ассамблея тюркоязычных стран – имеют статус наблюдателя.
За минувшие годы состоялись четыре саммита Совещания под председательством Казахстана, Турции, Китая. В 2018-2020 годах на нем председательствует Республика Таджикистан.
Нынешний пятый саммит Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии проходит под лозунгом «Единый взгляд на безопасный и более процветающий регион».
Основные мероприятия саммита состоялись 15 июня во Дворце «Кухи Навруз» в Душанбе. В работе форума приняли участие более 30 делегаций из стран-участниц и наблюдателей совещания, а также международных и региональных организаций.
Главы всех делегаций приняли участие в церемонии совместного фотографирования. Президент Таджикистана Эмомали Рахмон открыл саммит вступительным словом.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев выступил на пятом саммите Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии и выдвинул ряд важных инициатив, направленных на консолидацию усилий стран-участниц по укреплению мира, стимулированию социально-экономического развития.
Глава нашего государства отметил, что современная система международных отношений характеризуется растущей нестабильностью и непредсказуемостью. Страны Азиатского континента, обладающие огромным экономическим и интеллектуальным потенциалом, сталкиваются с серьезными вызовами. Это, прежде всего, проблемы экологии, демографии, миграции, низкого уровня жизни и образования. Они являются основными источниками социальных конфликтов, питательной почвой для распространения идеологии экстремизма и терроризма. Особую озабоченность вызывает процесс радикализации среди молодежи.
Сегодня мир переживает кризис доверия. А ведь доверие между странами и народами является важнейшим условием обеспечения безопасности и устойчивого развития. На наш взгляд, для преодоления кризиса доверия и укрепления безопасности в первую очередь требуется создание благоприятных условий для развития человеческого капитала. В этой связи деятельность нашего cовещания, основанная на взаимном уважении и коллективной ответственности, становится как никогда востребованной, сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства отметил, что безопасность неделима, а доверие является ее фундаментальной основой.
Президент Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что Узбекистан приветствует переговоры в любом формате, если они нацелены на достижение мира. Отмечено, что урегулирование ситуации в Афганистане и реализация крупных инфраструктурных проектов в этой стране откроют новые стратегические возможности для всего континента.
Одними из важных условий стабильности и процветания являются также формирование благоприятных условий для реализации потенциала молодежи, противодействие ее радикализации и расширение доступа к качественному образованию.
По инициативе Президента нашей страны была принята резолюция Генеральной Ассамблеи ООН «Просвещение и религиозная толерантность», разрабатывается Международная конвенция о правах молодежи.
Глава нашего государства в этой связи отметил готовность Узбекистана взять на себя роль координатора в области научного, образовательного и культурно-гуманитарного сотрудничества. В Узбекистане считают также крайне востребованной активизацию контактов по линии народной дипломатии, в том числе посредством организации форумов в области туризма.
Это однозначно будет способствовать повышению доверия и улучшению взаимопонимания между народами, — подчеркнул Президент Узбекистана.
Шавкат Мирзиёев предложил наладить системный диалог по вопросам укрепления межрелигиозного согласия, просвещения и культурного взаимообогащения.
Отмечалось, что эффективной платформой для этого могли бы стать Центр исламской цивилизации в Ташкенте и Международный научно-исследовательский центр Имама Бухари в Самарканде.
Указано на необходимость наращивания усилий по развитию экономических взаимосвязей и региональной торговли. Речь идет, прежде всего, о приоритетных инфраструктурных проектах, реализация которых позволит в более полном объеме раскрыть транзитный и экономический потенциал всего региона.
Драйвером устойчивого экономического роста является развитие партнерства на уровне бизнеса. В соответствии с концепцией сотрудничества в этой сфере предлагаем учредить региональный форум малого бизнеса, — сказал Шавкат Мирзиёев.
В ходе саммита главы делегаций стран-участниц выразили свое мнение о предупреждении угроз и рисков миру, безопасности и стабильности в Азии, расширении экономического сотрудничества, активизации культурно-гуманитарных обменов. Подчеркивалось, что общие подходы и практические устремления в данном направлении будут способствовать обеспечению благополучия, мира и безопасности стран и народов континента.
По итогам обсуждений на заседании принята Декларация пятого саммита Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял в отведенной для него резиденции в Душанбе Президента Народной Республики Бангладеш Абдула Хамида.
В ходе встречи рассмотрены перспективы расширения двустороннего сотрудничества, а также взаимодействия в рамках международных и региональных организаций.
Особое внимание уделено вопросам продвижения совместных проектов в области торговли, инвестиций, сельского хозяйства, туризма и гуманитарных обменов.
Достигнута договоренность об активизации контактов и проведении совместных мероприятий на межправительственном и межведомственном уровнях.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в рамках пятого саммита Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии провел встречу с Президентом Турецкой Республики Реджепом Тайипом Эрдоганом.
Основанные на взаимном доверии и уважении узбекско-турецкие отношения сегодня последовательно развиваются по всем направлениям. Важную роль в этом играют встречи и диалоги лидеров двух стран, которые приобрели регулярный характер.
Государственные визиты – Президента нашей страны в Турцию в 2017 году и Президента Турции в Узбекистан в 2018 году – открыли новый этап в двусторонних отношениях. Благодаря обоюдному стремлению к сотрудничеству и совместным усилиям дружеские связи между нашими странами вышли на новый уровень стратегического партнерства.
Принимаются последовательные меры по наращиванию взаимной торговли. В прошлом году товарооборот вырос на 40 процентов и составил 2,2 миллиарда долларов. За последние полтора года число совместных предприятий с участием инвестиций двух стран увеличилось вдвое и достигло 1 062.
Глава нашего государства отметил, что нынешняя встреча является хорошей возможностью для обмена мнениями по дальнейшему развитию сотрудничества Узбекистана и Турции.
Президент Турции выразил удовлетворение достигнутым высоким уровнем отношений с Узбекистаном, а также готовность и далее способствовать укреплению братских уз между двумя народами.
В ходе встречи рассмотрены вопросы укрепления взаимодействия в сферах торговли, промышленности, сельского хозяйства, транспорта, туризма, науки и других. Достигнута договоренность о расширении двусторонней торговли и диверсификации ее номенклатуры, разработке конкретных мер по доведению объема товарооборота до 5 миллиардов долларов в ближайшие годы.