Ўзбекистон Президенти Тожикистон Президенти билан учрашув ўтказди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Душанбе шаҳрига етиб келгач, Миллат саройида Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон билан учрашди.
Давлат раҳбарлари Ўзбекистон-Тожикистон дўстлик, яхши қўшничилик ва кўп қиррали ҳамкорлик муносабатлари жадал суръат билан ривожланиб, тобора мустаҳкамланиб бораётганини катта мамнуният билан қайд этдилар.
Ўзаро сиёсий ирода ва биргаликдаги саъй-ҳаракатлар туфайли стратегик шериклик тамойиллари амалда рўёбга чиқарилаётгани қайд этилди. Товар айирбошлаш ҳажми ортмоқда, қўшма кооперация лойиҳалари ва маданий-гуманитар алмашинув дастурлари илгари сурилмоқда. Ҳудудлар даражасида фаол мулоқот йўлга қўйилган.
Учрашувда қардош мамлакатларимиз ўртасидаги кенг кўламли ҳамкорликни кенгайтириш истиқболлари муҳокама қилинди ҳамда минтақавий ва халқаро аҳамиятга молик долзарб масалалар кўриб чиқилди.
Давлатимиз раҳбари Тожикистон Президентига ОҲИЧК саммити доирасидаги тадбирлар муваффақиятли ўтишини тилади.

Сразу по прибытии в Душанбе Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиеев провел встречу с Президентом Республики Таджикистан Эмомали Рахмоном во Дворце нации.
Лидеры двух стран с глубоким удовлетворением отметили высокую динамику развития и укрепления узбекско-таджикских отношений дружбы, добрососедства и многопланового сотрудничества.
Подчеркнуто, что благодаря взаимной политической воле и совместным усилиям на практике реализуются принципы стратегического партнерства. Растут объемы товарооборота, продвигаются совместные проекты кооперации и программы культурно-гуманитарного обмена. Налажен интенсивный диалог на уровне регионов.
На встрече обсуждены перспективы расширения всестороннего сотрудничества между нашими братскими странами, а также рассмотрены актуальные вопросы региональной и международной повестки.
Глава нашего государства пожелал Президенту Таджикистана успешного проведения предстоящих мероприятий саммита СВМДА.