Электротехника саноатини ривожлантиришнинг муҳим йўналишлари белгилаб берилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 22 май куни электротехника саноатини ривожлантириш, ишлаб чиқариш ва экспорт ҳажмини ошириш масалаларига бағишланган йиғилиш ўтказди.
Ҳаёт сифати ўсиши билан аҳоли орасида ва иқтисодиёт тармоқларида электротехника маҳсулотларига талаб тобора ошиб бормоқда. Жаҳон миқёсида бундай товарлар экспорти ҳажми 2 триллион 500 миллиард доллардан ошиб, йилига 10 фоиз ўсиш кузатилмоқда.
Бу соҳа мамлакатимиз иқтисодиётида алоҳида ўринга эга. Ички бозор, муассаса ва хонадонлар юртимизда ишлаб чиқарилган маҳсулотлар билан таъминланган. Ўтган йили, масалан, тармоқ корхоналарида 2 мингдан ортиқ турдаги 9 триллион 600 миллиард сўмлик товарлар чиқарилган.
Шу билан бирга, соҳага кенг шароитлар яратилганига қарамай, катта миқдорда электротехника буюмлари импорт ҳам қилиняпти. Минтақа бозорида мамлакатимизнинг экспорт улуши эса етарли эмас.
86e3c115-5883-2f3b-d83b-a62bb01c5d9b.jpg
Йиғилишда экспорт-импорт конъюнктурасини ўрганиш асосида электротехника саноатини ривожлантириш, янги маҳсулотларни ўзлаштириш ва рақобатбардошлигини мустаҳкамлаш масалалари муҳокама қилинди. “Ўзэлтехсаноат” уюшмасига 2022 йилгача ишлаб чиқариш ҳажмини икки бараварга ошириш ҳисобига импортни оптималлаштириш ва экспортни 500 миллион долларга етказиш вазифаси қўйилди.
Президентимиз бунинг учун хомашёни чуқур қайта ишлаб, қўшимча қийматли маҳсулотлар ишлаб чиқаришни ташкил этиш зарурлигини таъкидлади.
Ҳозирда мисдан тайёрланаётган маҳсулотларнинг 50 фоизидан кўпроғи оддий симдан иборат. Шуни чуқур қайта ишлаб, мис трубкалар, интернет ва алоқа кабеллари тайёрланса, жаҳон бозорида қимматроқ сотилади. Маиший техникалар, қурилиш, саноат ва медицина учун зарур асбоб-ускуналар ҳамда эҳтиёт қисмлар ишлаб чиқариш борасида ҳам салоҳият етарли экани қайд этилди.
Маҳсулотлар экспортида транспорт харажатларини камайтириш зарурлиги таъкидланди.
Йиғилишда импорт ўрнини босувчи маҳсулотлар кўламини кенгайтириш, уларнинг таннархини камайтириш масаласи муҳокама қилинди.
Ишлаб чиқаришда қўлланилаётган кўпгина эҳтиёт қисмлар импорт қилинаётгани, бу таннархнинг қимматлашига олиб келаётгани кўрсатиб ўтилди. Музлатгич ва иситиш ускуналари, компьютер технологиялари, мобил алоқа воситалари, қуёш панеллари ва бошқа юқори технологик маҳсулотлар ишлаб чиқаришни кенг йўлга қўйиш орқали юртимиз корхоналарининг ички бозордаги ўрнини янада мустаҳкамлаш зарурлиги таъкидланди.
Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги, “Ўзэлтехсаноат” уюшмасига янги маҳсулотларни ўзлаштириш бўйича “йўл харитаси” ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди.
Юртимиз маҳсулотларига ички ва ташқи бозорда барқарор талабни шакллантириш, давлат харидлари ва саноат кооперациясидан кенг фойдаланиш масаласига алоҳида эътибор қаратилди. Айниқса, қурилиш, энергетика, ахборот ва коммуникация технологиялари, автомобилсозлик каби тармоқларда ички кооперацияни кенгайтириш зарурлиги таъкидланди.
Хорижий бозорларга кириб бориш учун ташқи ҳамкорликни ҳам ривожлантириш муҳим. Шу боис жаҳонга машҳур “бренд”лар билан қўшма лойиҳаларни амалга ошириш, маҳсулотларни халқаро стандартлар асосида сертификатлаш тизимини йўлга қўйиш бўйича топшириқлар берилди.
Ишлаб чиқарувчиларга яратилган шароитлар таҳлил қилинар экан, бу борада эркин савдо зоналари муҳим ўрин тутиши қайд этилди. “Навоий” ва “Жиззах” эркин иқтисодий зоналарида янги лойиҳаларни жойлаштириш, “Термиз” эркин савдо зонасини ташкил этиш бўйича таклифлар билдирилди. Тармоқни жадал ривожлантириш, ишлаб чиқарувчилар учун қулай шароит яратиш мақсадида замонавий инфратузилмага эга электротехника технопарклари ташкил этиш зарурлиги таъкидланди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 22 мая провел совещание по вопросам развития электротехнической промышленности, увеличения объемов производства и экспорта в отрасли.
С ростом качества жизни спрос населения и отраслей экономики на электротехническую продукцию все более возрастает. В мире, к примеру, совокупный экспорт таких товаров превысил 2,5 триллиона долларов и ежегодно растет на 10 процентов.
Эта сфера занимает особое место и в экономике нашей страны. Внутренний рынок насыщается продукцией отечественного производства. В прошлом году отраслевые предприятия произвели товары более 2 тысяч видов на сумму 9,6 триллиона сумов.
Вместе с тем, несмотря на созданные для сферы широкие условия, электротехнические изделия импортируются в значительном объеме. А доля экспорта нашей страны на региональным рынке недостаточно высока.
На совещании обсуждены вопросы развития электротехнической промышленности на основе изучения экспортно-импортной конъюнктуры, освоения выпуска новой продукции и повышения конкурентоспособности производимых товаров. Перед ассоциацией «Узэлтехсаноат» поставлена задача оптимизировать импорт за счет увеличения производства в два раза и довести экспорт до 500 миллионов долларов к 2022 году.
Президент отметил, что для этого требуется глубокая переработка сырья и производство продукции с добавленной стоимостью.
В настоящее время более 50 процентов производимой из меди продукции — обычная проволока. За счет глубокой переработки меди можно производить также медные трубки, кабели связи, которые можно продать дороже на мировом рынке. Отмечалось также, что наша страна обладает достаточным потенциалом для выпуска бытовой техники, строительного, промышленного и медицинского оборудования и запасных частей.
Отмечалось, что следует снизить транспортные издержки при экспорте.
Рассмотрены вопросы расширения производства импортозамещающей продукции и снижения ее себестоимости.
Указано, что многие комплектующие изделия импортируются, это приводит к росту себестоимости. Отмечалась необходимость укрепления позиций отечественных предприятий на внутреннем рынке путем широкого развертывания производства холодильного и нагревательного оборудования, компьютерной техники, средств мобильной связи, солнечных панелей и другой высокотехнологичной продукции.
Министерству экономики и промышленности, ассоциации «Узэлтехсаноат» поручено разработать «дорожную карту» по освоению выпуска новых видов продукции.
Особое внимание уделено формированию устойчивого спроса на отечественную продукцию на внутреннем и внешнем рынках, широкому использованию государственных закупок и промышленной кооперации. Отмечалась необходимость расширения внутренней кооперации в таких отраслях, как строительство, энергетика, информационные и коммуникационные технологии, автомобилестроение.
Для выхода на зарубежные рынки важно развивать и внешнюю кооперацию. В связи с этим даны поручения по реализации проектов совместно со всемирно известными «брендами», налаживанию системы сертификации продукции на основе международных стандартов.
В ходе анализа созданных для производителей условий подчеркивалась важная роль свободных экономических зон. Высказаны предложения по размещению новых проектов в СЭЗ «Навои» и «Джизак», организации зоны свободной торговли «Термез». Отмечалась необходимость организации электротехнических технопарков с современной инфраструктурой для ускоренного развития отрасли и создания удобных условий производителям.