Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 25 февралдаги 133-ф сонли Фармойиши асосида Бердақ номидаги Қорақалпоқ давлат университети Қорақалпоқ филологияси ва журналистика факультети «Журналистика» кафедрасида 2019 йилнинг 22 апрел куни «Глобаллашув жараёнида Оммавий ахборот воситаларининг роли» мавзусида халқаро илмий анжуман ўтказилади. Анжуман кўйидаги йўналишлар асосида ўтказилиши режалаштирилган:
- Глобаллашув ва ахборот соҳасида давлат сиёсатининг устивор йўналишлари;
- Глобаллашув шароитида ОАВнинг вазифалари;
- Оммавий ахборот воситаларида ахборот хавфсизлиги масалалари;
- Ёшлар маънавиятини шакллантиришда оммавий ахборот воситаларининг ўрни;
- ОАВда адабий тилдан фойдаланиш масалалари;
- Веб-сайтлар орқали ёшларнинг ижтимоий, сиёсий, маданий, иқтисодий билимларини ошириш йўллари;
- Ижтимоий тармоқларнинг ёшлар дунёқараши шаклланишига таъсири;
- Глобал тармоқда ахборот хавфсизлигини таъминлаш усуллари;
- Журналистик этика ва журналистикада ҳуқық масалалари.
Анжуман маърузалари илмий топлам шаклида нашр қилиниши кўзда тутилган. Мақола ёки тезислар қорақалпоқ, ўзбек, рус ва инглиз тилларида қабул этилади. Анжуманда иштирок этишни хоҳловчилар ўз маъруза матнларини ташкилий кўмитага белгиланган муддатда топширишини сўраймиз. Илмий мақола ёки тезислар 2019 йилнинг 25 март санасигача қабул қилинади.
МАҚОЛАЛАРГА ҚЎЙИЛАДИГАН ТАЛАБЛАР
Мақола матнлари таҳрир қилинган ва тегишли шўъбаларнинг номи кўрсатилган ҳолда А4 катталикдаги қоғозга, қаторлар ораси 1 интервал ҳолда, юқоридан ва пастдан 2,5 см, чапдан 3 см, ўнгдан 1,5 см жой қолдириб, 2 нусхада расмийлаштирилади.
Мақоланинг номи бош ҳарфлар билан ёзилади ва битта бўш қатор қолдирилиб, навбатдаги қатордан муаллифнинг исми, фамилияси бош ҳарфларда ҳамда доимий иш жойи ёзилади. Битта бўш қатор қолдирилиб, навбатдаги қатордан мақола матни ёзилади. Мақоланинг охирида муаллиф билан боғланиш учун зарур маълумотларни (буюртма варақаси шаклида) келтириш зарур.
Мақола матни саҳифаланмаган бўлиб, унинг электрон нусхаси Word муҳарририда Times New Roman шрифтида 14 ўлчамда ва 5 бетдан ошмаслиги лозим.
Мақоланинг электрон нусхаси диск ёки флешкага ёзилган ҳолда юборилиши ёки электрон почта орқали кўрсатилган манзилга жўнатилиши талаб этилади. Файл номи муаллиф фамилияси билан ёзилиши керак.
Талаба ва магистрантларнинг мақолалари илмий раҳбарнинг тақризи билан қабул қилинади
Анжуман мавзусига ва нашр этиш талабларига жавоб бермайдиган мақолалар кўриб чиқилмайди ва муаллифга қайтарилмайди.
Мақола муаллифлари анжуманда иштирок этишлари ҳамда маъруза қилишлари сўралади.
Мақола матнида келтирилган маълумотларнинг ҳаққонийлигига муаллифлар жавобгардир.
Анжуманга маърузалар 2018 йил 25 март кунигача қабул қилинади, кўрсатилган муддатдан кечиккан маърузалар дастурга киритилмайди.
Ташкилий кўмита илмий мақолаларни танлаш ва таҳрир қилиш ҳуқуқига эга.
Манзил: Нукус шаҳри, Ч.Абдиров кўчаси №1 уй, Бердақ номидаги Қорақалпоқ давлат университети 2-бино, 3 қават. Қорақалпоқ филологияси ва журналистика факультети, Журналистика кафедраси. E–mail: Zlixa4@mail.ru; hurmet_05@mail.ru; janga-tv@mail.ru

22 апреля 2019 года кафедра журналистика Каракалпакского Государственного Университета имени Бердаха по приказу Кабинет Министров Республики Узбекистан от 25 февраля 2019 года и Министерство высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан №205 от 28 февраля 2019 года будет проведена конференция «Роль СМИ в процессе глобализации». В конференции рекомендуется следующие направлении:
• Приоритетные направления государственной политики в области глобализации и информации;
• Задачи средств массовой информации в контексте глобализации;
• Информационная безопасность в средствах массовой информации;
• Средства массовой информации в формировании духовности молодежи;
• Использование литературного языка в средствах массовой информации;
• Укрепление социальных, политических, культурных и экономических знаний молодежи через веб-сайты;
• Влияние социальных сетей на формирование молодежного мира;
• Способы обеспечения информационной безопасности в глобальной сети;
• Вопросы журналистской этики и журналистики;
Для участия в конференции будет предоставлен статьи и тезисы Оргкомитету. Статьи и тезисы принимаются на каракалпакском, узбекском, русском и англиском языках. Научные статьи принимаются до 25 марта 2019 года. Предусматривается публикация сборника материалов конференции.
-научные статьи должны быть предоставлены по соответствующим темам в области конференций на основе научного анализа и завершенных идей с соответствующими предложениями и рекомендациями;
— материалы конференции могут быть предоставлены на каракалпакском, узбекском, русском и англиском языках;
— в случае текста статьи брошюра А4 формат должна быть размещена так, чтобы она была на 2,5 см выше дна и 3 см от левого и 1,5 см от верха. Название статьи, имя и фамилия автора за 1 интервал и фамилия написаны за главными буквами. Затем автор и должность автора. Тогда интервал равен 1, а содержание текста должно быть в Times New Roman, в интервале 1,5 размером 14 кегелей;
— научные статьи не менее 4-7 страниц в одном экземпляре и в электронном виде, а так же информацию об авторе: телефон, почтовой адрес;
— статьи принимаются под наблюдением научного руководителя.
— прав организационного комитета на выбор и редактирование научных статей.
Адрес организационного комитета: Республика Каракалпакстан, г.Нукус, улица Ч.Абдирова дом 1, Каракалпакский Государственный Университет кафедра журналистики, 2-е здание, 3-этаж, 316-кабинет.