Мамлакатимизга расмий ташриф билан келган БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг дин ва эътиқод эркинлиги масаласи бўйича махсус маърузачиси Аҳмад Шаҳид бошчилигидаги делегацияси аъзолари 7 октябрда Бухоро вилоятида бўлди.
Меҳмонлар вилоятга ташрифини ислом оламида машҳур нақшбандия тариқатининг йирик намояндаси Баҳоуддин Нақшбанд меъморий мажмуасини зиёрат қилишдан бошлади. Улуғ пир қабри олдида Қуръон тиловат қилинди.
Собиқ тузум даврида – дин тараққиёт душмани, жаҳолат сифатида қатағон қилинган йилларда ислом илми ва маърифатига беқиёс ҳисса қўшган буюк алломалар қадамжолари, хусусан, Баҳоуддин Нақшбанд дафн этилган мақбара ва унинг атрофи ташландиқ ҳолга келиб қолган эди. Мустақиллик йилларида бу маскан ҳам Биринчи Президентимиз Ислом Каримов раҳнамолигида обод этилиб, муборак зиёратгоҳга айлантирилди. Баҳоуддин Нақшбанд меросини ўрганишга алоҳида эътибор қаратилди.
Президентимизнинг жорий йил 11 июлдаги Абдухолиқ Ғиждувоний таваллудининг 915 йиллигини ва Баҳоуддин Нақшбанд таваллудининг 700 йиллигини нишонлашга тайёргарлик кўриш ҳамда уни ўтказиш тўғрисидаги фармойиши бу борадаги ишларни янги босқичга кўтаришда муҳим омил бўлмоқда.
БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг дин ва эътиқод масаласи бўйича махсус маърузачиси шу ерда вилоятнинг бир гуруҳ имом хатиблари билан мулоқотда бўлди. Унда ислом тинчлик ва эзгулик дини экани таъкидланди. Ер юзининг турли нуқталарида экстремистик оқимлар ўзларининг ғаразли мақсадлари йўлида исломни нотўғри талқин қилиб, дунё жамоатчилигида муқаддас динимиз ҳақида бузғунчилик ва қўпорувчилик манбаи сифатида тасаввур уйғотишга ҳаракат қилмоқда. Шу ниятда, айниқса, ҳали оқ-қорани яхши ажратолмайдиган ёшлар онгини заҳарлашга уринаётир. Мамлакатимизда жаҳолатга қарши маърифат билан курашишга қаратилган турли маърифий-тарбиявий тадбирлар олиб борилмоқда.
Аҳмад Шаҳид бошчилигидаги делегация аъзолари Бухоро вилояти ҳокими Ў.Барноев билан учрашди. Меҳмонларга фуқароларнинг конституциявий ҳуқуқлари, қонуний манфаатларини таъминлаш борасида амалга оширилаётган ишлар, бунда вилоят, туман ва шаҳарлардаги Халқ қабулхоналари муҳим ўрин тутаётгани тўғрисида сўзлаб берилди. Халқаро нуфузли ташкилот вакиллари ўзларини қизиқтирган саволларга жавоб олди.
Меҳмонлар қадимий Масжиди Калонда ҳам бўлди.
Бухоро вилоятида учта диний таълим муассасаси – Мир Араб олий мадрасаси, Мир Араб ўрта махсус ислом билим юрти, Жўйбори Калон аёл-қизлар ўрта махсус ислом билим юрти фаолият кўрсатмоқда.
БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг дин ва эътиқод эркинлиги масаласи бўйича махсус маърузачиси ва делегацияси аъзолари Мир Араб ўрта махсус ҳамда Жўйбори Калон аёл-қизлар ўрта махсус ислом билим юртларида бўлиб, толиби илмлар ва мударрислар билан учрашди. Мир Араб ўрта махсус ислом билим юртида қадимий хаттотлик санъати намуналари ва толибларнинг “устоз – шогирд” анъанаси асосида араб ёзувининг турфа усулларини пухта эгаллаётгани билан танишди. Аёл-қизлар ислом билим юртида талабаларнинг дарс машғулотларидан сўнг миллий халқ ҳунармандлиги тўгарагида шуғулланиб яратган зардўзлик ва патдўзлик буюмлари кўргазмасини, иш жараёнини кўздан кечирди.
Бугунги кунда вилоятда 7 диний конфессияга мансуб 117 диний ташкилот фаолият юритмоқда. Яҳудийлар эътиқод қиладиган динга қарашли синагога шулар жумласидандир.
– Бошқа конфессиялар қатори бизга ҳам ўз диний маросимларимизни эмин-эркин адо этишимиз учун барча шароит яратилган, – деди Бухоро яҳудийлари жамоаси раҳбари Абрам Исхаков. – Синагогамиз 420 йиллик тарихга эга. Бу ерда дунёнинг қатор таниқли давлат арбоблари бўлган. Улар аксарият мусулмонлар яшайдиган ҳудудда синагога фаолият юритишини диний бағрикенглик сифатида баҳолаб, уни ноёб, дунёнинг кўплаб мамлакатлари учун ибрат, дея эътироф этган. Бугунги кунда Ўзбекистон Республикаси давлат таълим стандартларига мувофиқ иврит тили, халқимиз тарихи ҳамда бошқа фанлар ўргатиладиган умумтаълим мактабимиз бор.
Меҳмонлар ташриф доирасида Бухоро шаҳридаги Аҳмад Дониш номидаги маҳалла фуқаролар йиғинида бўлди. Бу ерда 7 миллат вакиллари аҳил ва ҳамжиҳат истиқомат қилади. Диний амаллари турлича. Лекин маҳалланинг ижтимоий-иқтисодий масалалари, ёшлар тарбиясига бутун жамоатчилик масъул.
Аҳмад Шаҳид бошчилигидаги делегация аъзолари маҳалла фаоллари, турли маданий марказлар вакиллари билан учрашувда ўзларини қизиқтирган барча саволларга жавоб олди.

Делегация во главе со Специальным докладчиком Совета ООН по правам человека по вопросу о свободе религии и убеждений Ахмедом Шахидом 7 октября побывала в Бухарской области.
Гости посетили архитектурный комплекс Бахоуддина Накшбанда — основателя известного в исламском мире учения Накшбандия.
При прежнем строе, когда религия была признана врагом прогресса и поборником невежества, места упокоения великих мыслителей, внесших колоссальный вклад в развитие исламской науки и просветительства, в том числе мавзолей Бахоуддина Накшбанда, оказались в плачевном состоянии. В годы независимости под руководством Первого Президента нашей страны Ислама Каримова это место было превращено в центр паломничества. Было уделено особое внимание изучению наследия Бахоуддина Накшбанда.
Распоряжение Президента нашей страны о подготовке и праздновании 915-летия со дня рождения Абдухалика Гиждувани и 700-летия со дня рождения Бахоуддина Накшбанда от 11 июля текущего года вывело проводимую в этом направлении работу на новый уровень.
Специальный докладчик Совета ООН по правам человека по вопросу о свободе религии и убеждений побеседовал здесь с группой имам-хатибов области. Отмечалось, что ислам является религией мира и гуманизма. Различные экстремистские течения в разных регионах мира пытаются способствовать формированию у мировой общественности представления о нашей священной религии как о факторе насилия. Целью этих идеологических атак прежде всего становятся неокрепшие сознание и ум молодежи. В нашей стране ведется широкая разъяснительно-воспитательная работа, нацеленная на борьбу с невежеством через просвещение.
Члены делегации во главе с А.Шахидом встретились с хокимом Бухарской области У.Барноевым. Гостям было рассказано о проводимой работе по обеспечению конституционных прав и законных интересов граждан, важной роли в этом процессе народных приемных, действующих в областях, районах и городах. Представители авторитетной международной организации получили ответы на интересовавшие их вопросы.
Гости посетили также древнюю мечеть Калян.
В Бухарской области действуют три религиозных образовательных учреждения — высшее медресе Мир Араб, среднее специальное учебное заведение Мир Араб и женское среднее специальное исламское учебное заведение Жуйбори Калон.
Специальный докладчик ООН и члены делегации посетили среднее специальное учебное заведение Мир Араб и женское среднее специальное исламское учебное заведение Жуйбори Калон, встретились с их учащимися и преподавателями. В среднем специальном учебном заведении гости ознакомились с процессом обучения учащихся навыкам письма арабской вязью по традиции «Мастер-ученик». В женском исламском учебном заведении они осмотрели выставку золотошвейных и пуховых изделий, созданных учащимися в кружке народного ремесленничества, наблюдали за процессом их изготовления.
Сегодня в области действует 117 религиозных организаций 7 конфессий. В их числе — синагога.
– Для нас, как и для представителей других конфессий, созданы все условия для свободного вероисповедания, – говорит руководитель общины бухарских евреев Абрам Исхаков. – Нашей синагоге 420 лет. Здесь бывали известные государственные деятели. Посещение синагоги, действующей в мусульманском регионе, убеждало их в религиозной толерантности народа Узбекистана. У нас есть общеобразовательная школа, в которой в соответствии с государственными образовательными стандартами Узбекистана преподаются иврит, история бухарских евреев и другие предметы.
В рамках визита гости посетили сход граждан махалли имени Ахмада Дониша в Бухаре. Здесь в мире и согласии проживают представители семи национальностей. Они все вместе решают социально-экономические вопросы своей махалли, ответственно относятся к воспитанию молодежи.
Члены делегации во главе с А.Шахидом получили от активистов махалли, представителей национальных культурных центров ответы на все интересовавшие их вопросы.