Президент Шавкат Мирзиёев 11 декабрь куни қурилиш ва ободонлаштириш лойиҳалари тақдимоти билан танишди.
Замон ривожлангани сари одамларнинг таъби ҳам, талаби ҳам ўсиб бормоқда. Шунга яраша янги қурилишларга, муносиб шароитларга эҳтиёж туғилмоқда.
Тошкент шаҳридаги Юнусобод деҳқон бозори ҳамиша гавжум, кенгайишга эса жой йўқ. Яна бир муаммо – тирбандлик. Шу боис уни замонавий концепция асосида юқорига “ўстириш”, савдо ўринлари ва қулайликларни кўпайтириш режалаштирилган. Лойиҳага кўра, аввало, аслият сақлаб қолиниб, ҳозиргисининг ўрнида уч қаватли экобозор қурилади. Унинг ёнида қўшимча савдо маркази ҳамда заргарлик уйи барпо этилади. Энг муҳими, ушбу биноларнинг ерости қисми мингдан ошиқ автомобил сиғадиган тураргоҳ бўлади. Жами 4-5 минг иш ўрни очилади.
Мутасаддиларга булар сабабли бозор фаолиятини тўхтатиб қўймаслик, қурилишни босқичма-босқич амалга ошириш бўйича кўрсатма берилди.
Кейинги лойиҳалар истироҳат боғларини ободонлаштириш ва янгиларини қуришга оид. Пойтахтимиздаги Абдулла Қодирий боғи ободонлаштирилади. Рельефдан тўғри фойдаланиб, яшил ҳудудлар кўпайтирилади. Сайр ва томоша жойлари, фавворалар, янги планетарий қурилади. Сайёҳларни жалб қилиш учун гастро-хол ташкил этилади. Бу Чорсу бозори, умуман, эски шаҳар билан янада уйғун бўлади.
Давлатимиз раҳбари боғда шароитларни яхшилаш ва анъаналарни акс эттириш зарурлигини таъкидлади.
– Бу режалар яхши. Фақат миллий руҳ қўшиш керак. Бу ерда шаҳарнинг тарихи, халқимизнинг анъаналари акс этсин. Ҳар бир ёш тоифасидаги инсон боғда ўз жойини топа олсин, – деди Шавкат Мирзиёев.
“Дўстлик” боғи ҳам янгиланиб, аҳолини ўзига жалб этувчи масканга айлантирилади. Сайр йўлаклари, сув ҳавзалари, дам олиш жойлари таъмирланиб, ўриндиқлар ўрнатилади. Оилавий кўнгилочар маскан ва болалар ижод маркази ташкил қилинади. Ёшлар учун скейт майдончаси, дарахтлар билан уйғун авиарий ҳамда томоша чархпалаги қурилади.
Маълумки, шу ерда Миллатлараро муносабатлар ва хорижий мамлакатлар билан дўстлик алоқалари қўмитаси жойлашган. Унинг ортидаги майдонда юртимиздаги миллий маданият марказларининг павильонларини барпо этиш режалаштирилган. Улар ҳар бир миллатнинг уйи шаклида бўлиб, ўзига хос маданият ва анъаналарни ифодалайди. Бу ҳудуд “Дўстлик” боғи билан ҳамоҳанглик касб этади.
Президентимиз ташаббуси билан 2019 йилда Тошкент шаҳрида “Наврўз” боғи барпо этилган эди. Ҳозирги кунда у шаҳар марказидаги обод ва гавжум максанлардан бири. Ташриф буюрувчиларга шароитларни янада кенгайтириш мақсадида бу ерда меҳмонхона, ёпиқ спорт майдончаси, ресторан, конференция зали бунёд қилиш кўзда тутилмоқда.
Мамлакатимизда ҳудудларни комплекс ривожлантириш доирасида барча жойларда янги мавзелар, парклар, кўнгилочар масканлар қурилмоқда. Жумладан, Нурафшон ва Наманган шаҳарларида ҳам “Янги Ўзбекистон” боғлари барпо этилган. Навбатдаги лойиҳалар улардан фойдаланиш самарадорлигини ошириш ва меҳмонларни кўпроқ жалб этишга қаратилган.
Бунинг учун Нурафшон ва Намангандаги “Янги Ўзбекистон” боғлари ёнида туризм марказлари ташкил қилинади. Уларда Шарқ бозори, ҳунармандчилик жойлари, амфитеатр, фаввора ва бошқа қурилмалар бўлади. Дарахтлар экилиб, яшил ҳудуд кенгайтирилади.
Давлатимиз раҳбари лойиҳаларни сифатли қилиш, боғларда аҳоли ва туристлар учун қулай шароитларни яратиш бўйича кўрсатмалар берди.

Президент Шавкат Мирзиёев 11 декабря ознакомился с презентацией проектов по строительству и благоустройству.
С развитием общества растут и запросы людей, появляются новые потребности в строительстве и создании современных удобств.
Юнусабадский дехканский рынок в Ташкенте всегда оживлен, но его дальнейшее расширение затруднено из-за нехватки пространства. Кроме того, движение на прилегающих улицах перегружено. В связи с этим принято решение развивать рынок по современной концепции — «в высоту», увеличивая торговые площади и улучшая инфраструктуру.
Согласно проекту, на месте существующего рынка будет построен трёхэтажный экорынок с сохранением его традиционного облика. Рядом разместятся дополнительный торговый центр и ювелирный дом. Самое важное — под зданиями будет обустроена подземная парковка, рассчитанная более чем на тысячу автомобилей. Проект создаст 4–5 тысяч новых рабочих мест. Президент поручил ответственным лицам организовать строительство поэтапно, чтобы рынок продолжал работать в нормальном режиме.
Следующий проект касается благоустройства парков и создания новых зон отдыха. В парке Абдуллы Кадыри в Ташкенте планируется увеличить площадь зеленых насаждений, эффективно используя рельеф местности, а также обустроить прогулочные зоны, фонтаны, новый планетарий и гастро-холл для привлечения туристов. Новые объекты гармонично впишутся в ансамбль рынка Чорсу и в целом Старого города.
Президент подчеркнул важность улучшения условий в парке и отразить национальные традиции.
— Эти планы хорошие, однако необходимо еще добавить национального колорита. Важно отразить здесь историю города, традиции нашего народа. Каждый человек, независимо от возраста, должен найти в парке место по душе, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Парк «Дустлик» также будет обновлен и станет современным местом отдыха. Прогулочные дорожки, водоемы и зоны отдыха будут реконструированы, установят новые скамейки. Будут созданы семейная зона развлечений, детский центр творчества, скейт-площадка, авиарий и колесо обозрения.
На территории парка находится Комитет по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами. На прилегающей к нему площади планируется возвести павильоны национальных культурных центров. Каждый павильон будет выполнен в стиле, отражающем уникальную культуру и традиции народа, который он будет представлять. Павильоны гармонично дополнят ансамбль парка «Дустлик».
По инициативе Президента в 2019 году в Ташкенте был создан парк «Навруз», который сегодня стал одним из самых популярных и благоустроенных мест в центре города. Для расширения возможностей этого парка планируется строительство гостиницы, крытого спортивного комплекса, ресторана и конференц-зала.
В рамках комплексного развития регионов по всей стране создаются новые микрорайоны, парки и зоны отдыха. В частности, в городах Нурафшане и Намангане были построены парки «Янги Узбекистон». Следующие проекты направлены на повышение их эффективности и привлечение большего числа гостей.
Рядом с парками «Янги Узбекистон» в Нурафшане и Намангане будут организованы туристические центры с восточным базаром, зонами ремесел, амфитеатром, фонтанами и другими сооружениями. Площадь зеленых насаждений будет увеличена за счет посадки новых деревьев.
Президент дал указания обеспечить высокое качество реализации этих проектов и создать удобные условия для жителей и туристов.