Президент Шавкат Мирзиёев 30 октябрь куни Тошкент шаҳрида куз-қиш мавсумига пухта тайёргарлик кўриш, транспорт инфратузилмасини яхшилаш бўйича олиб борилаётган бунёдкорлик ва ободонлаштириш ишлари билан танишиш мақсадида қатор объектларга ташриф буюрди.
Об-ҳаво ноқулайликлари ва ҳарорат пасайиши даврида инфратузилма объектларида муаммо келиб чиқишининг олдини олиш, йўлларнинг сифати ва хавфсизлигини таъминлаш каби вазифалар бугунги кунда ўта долзарб аҳамиятга эга бўлиб, бу масалалар Президентимизнинг доимий диққат марказида бўлиб турибди.
Давлатимиз раҳбари мазкур йўналишлардаги ишларнинг бориши ҳамда бунёдкорлик жараёнлари билан танишувни Тошкент халқаро аэропортига олиб борувчи йўл ўтказгичдан бошлади.
Маълумки, бу кўприк Бобур кўчаси бўйлаб Кичик ҳалқа йўли ва темир йўл устидан ўтади. Автомобиллар қатновига қулайликни ошириш мақсадида бу ерда аввалги кўприкка ёндош яна бир эстакада қурилмоқда. У йиғма монолит услубида бўлиб, сифат талабларига мос.
Қурилиш битгач, кўприкнинг эни 46 метрга етади. Бир кеча-кундузда 20 минг транспортни ўтказиш қобилиятига эга бўлади. Илгари бу кўрсаткич 9-10 минг атрофида эди.
Кўприк ёнида 2 та айлана, 4 та ёйсимон шаклдаги чиқиш-тушиш йўли барпо этилмоқда. Бу қайрилиб олиш хавфини йўқотиб, бошқа йўллардаги ҳаракатга қўшилишни осонлаштиради. Шунингдек, кўприк устида пиёдалар ва велосипедлар йўлаклари ҳам кенгайтирилди.
Президент бу ердаги қурилиш жараёни билан танишди. Туташ йўлларда ҳам пиёдалар ва автомобиллар ҳаракатига қулайликларни ошириш, атрофни кўкаламзорлаштириш бўйича кўрсатмалар берди.
Транспорт инфратузилмасида ҳаво портлари стратегик аҳамиятга эга. Бу соҳада “Uzbekistan Airports” акциядорлик жамияти тузилиб, аэропортлар босқичма-босқич модернизация қилинмоқда.
Сўнгги йилларда Тошкент халқаро аэропортининг 2-терминали янгиланиб, ўтказиш қуввати 2 баробар оширилди. Жорий йил бошида яна бир учиб кетиш зали таъмирланиб, қайта очилди. Унда Duty Free дўконлари, “Aрт-базар” савдо мажмуаси, миллий заргарлик ва  гастрономия дўконлари, дорихона, она-бола хонаси, намозхона ташкил этилди.
Умуман, уч йиллик реконструкция ишлари натижасида пойтахт аэропортининг жўнаб кетиш терминали майдони 56 минг квадрат метрдан 80 минг квадрат метргача кенгайди.
Айни кунларда яна бир халқаро терминал реконструкция қилинмоқда. Лойиҳага кўра, бинонинг ташқи ва ички кўриниши миллий тусда пардозланади, кириш-чиқиш йўлаклари кенгайтирилади. Меҳмонларни кутиб олиш ва уларга хизмат кўрсатиш учун қулайликлар оширилади. Шунингдек, терминалга ёндош ҳудудлар ободонлаштирилади.
Давлатимиз раҳбари ушбу қурилиш ва ободонлаштириш ишларини кўздан кечирди. Йўловчиларга хизмат кўрсатишни яхшилаш ва тезкорлигини ошириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Шунингдек, мутасаддиларнинг иқтисодий ва ижтимоий соҳа объектларининг куз-қишга тайёргарлик ҳолати юзасидан ҳисоботи тингланди. Бу борадаги ишларни жадаллаштириш ва сифатли якунлаш юзасидан аниқ топшириқлар берилди.

Президент Шавкат Мирзиёев 30 октября в целях ознакомления с ходом подготовки к осенне-зимнему сезону, улучшения транспортной инфраструктуры, проводимой созидательной и благоустроительной работой посетил ряд объектов в городе Ташкенте.
Сегодня актуальное значение имеют вопросы предупреждения проблем в функционировании инфраструктуры, обеспечения качества и безопасности дорог при неблагоприятных погодных и температурных условиях. Эти задачи находятся под постоянным вниманием Президента.
Глава государства начал ознакомление с проводимой в этом направлении работой с посещения строительства путепровода, ведущего к международному аэропорту Ташкента.
Расположенный по улице Бабура путепровод проходит над железнодорожными линиями и Малой кольцевой дорогой. Для повышения удобства движения и увеличения пропускной способности дополнительно к существующему возведен новый мост. Он выполнен по сборно-монолитной технологии.
После завершения работ общая ширина моста достигнет 46 метров, пропускная способность вырастит до 20 тысяч единиц автомобилей в сутки. Сейчас этот показатель составлял около 9-10 тысяч.
Возводятся также 2 клеверных и 4 дугообразных съезда. Это предотвратит пересечение транспортных потоков, исключив необходимость разворота. Также расширены пешеходные и велосипедные дорожки на мосту.
Президент осмотрел ход строительства, дал указания по дальнейшему повышению удобства движения пешеходов и автомобилей на соседних дорогах, озеленению территории.
Стратегически важной частью транспортной инфраструктуры являются воздушные гавани. Для управления ими образовано отдельное акционерное общество “Uzbekistan Airports”, которое проводит поэтапную модернизацию аэропортов.
В последние годы был построен второй терминал международного аэропорта “Ташкент”, его пропускная способность увеличена в два раза. В начале текущего года был отремонтирован еще один зал вылетов. В нем были организованы магазины Duty Free, торговый комплекс “Арт-базар”, ювелирные и гастрономические магазины, аптека, комната матери и ребенка, молельня.
В целом в результате трехлетней реконструкции площадь терминала отлета столичного аэропорта увеличилась с 56 тысяч до 80 тысяч квадратных метров.
В эти дни ведется реконструкция еще одного международного терминала. Проект предусматривает оформление экстерьера и интерьера здания в национальном стиле, расширение входных групп. Будут повышены удобство встречи и обслуживания гостей. Территория, примыкающая к терминалу, будет благоустроена.
Глава государства осмотрел ход строительных и благоустроительных работ, дал указания по повышению качества и оперативности обслуживания пассажиров.
Также был заслушан доклад ответственных лиц о состоянии готовности объектов экономики и социальной сферы к осенне-зимнему периоду. Даны конкретные поручения по ускорению и качественному завершению этой работы.