Тошкентдаги Халқаро конгресс марказида 20 октябрь куни Ўзбекистон раислигида Туркий давлатлар ташкилотига аъзо давлатлар Хавфсизлик кенгашлари котибларининг иккинчи йиғилиши бўлиб ўтди.
Бугунги кунда ваколатли идораларнинг хавфсизликни таъминлаш борасидаги ҳаракатлари, мамлакатларни барқарор тараққий эттириш йўлларини излаш бўйича ҳамкорликдаги ишлари ҳар доимгидан ҳам муҳим жараён саналади. Шу жиҳатдан ҳам бу йиғилишни Туркий давлатлар ташкилоти кун тартибидаги ўта муҳим воқеалардан бири дейиш ўринли.
Тадбирда Озарбайжон Республикаси Хавфсизлик кенгашининг котиби Рамиль Усубов, Қозоғистон Республикаси Хавфсизлик кенгашининг котиби Гизат Нурдаулетов, Қирғиз Республикаси Хавфсизлик кенгашининг котиби Марат Иманкулов, Туркия Президенти Администрацияси ҳузуридаги Миллий хавфсизлик кенгашининг бош котиби Сейфуллаҳ Хажи Муфту ўғли, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Хавфсизлик кенгаши котиби Виктор Махмудов, шунингдек, Туркий давлатлар ташкилоти бош котиби Қубаничбек Омуралиев иштирок этди.
Анжуманда Ўзбекистон Республикаси Президентининг ташқи сиёсат масалалари бўйича махсус вакили Абдулазиз Комилов давлатимиз раҳбарининг йиғилиш иштирокчиларига мурожаатини ўқиб эшиттирди.
Мурожаатда Туркий давлатлар ташкилотининг жадал ўсиб бораётган салоҳияти ва обрў-эътибори – бу уларнинг дўстлиги ҳамда бирдамлиги экани алоҳида қайд этилган.
Самарқандда бўлиб ўтган тарихий саммит якунлари Ташкилот ривожида янги даврни бошлаб берди. Қатор муҳим ҳужжатлар, жумладан, савдо ва божхона тартиб-таомилларини соддалаштириш ҳамда Инвестиция фондини ташкил этиш тўғрисидаги битимлар қабул қилинди.
Туркий давлатлар ташкилотида Ўзбекистон раислигида аҳамиятга молик, кенг қамровли ишлар амалга оширилди. Ҳамкорлик янада кенгайиб, янги юксалиш суръатига эга бўлганига эътибор қаратилди.
Туркий давлатлар ташкилотини институционал жиҳатдан ислоҳ қилиш, “янги иқтисодий имкониятлар макони”ни яратиш, транспорт соҳасида ўзаро боғлиқликни мустаҳкамлаш ва озиқ-овқат хавфсизлиги бўйича ҳамкорликни кучайтириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилгани қайд этилди.
Ўзбекистоннинг раислиги доирасида мамлакатларнинг иқтисодиёт, савдо, соғлиқни сақлаш, таълим, космос, энергетика вазирликлари ва идоралари ҳамда махсус хизматлари раҳбарларининг қатор муҳим учрашувлари ўтказилгани таъкидланди.
Шунингдек, мурожаатда Ташкилот захираларидан имкон қадар самарали фойдаланиш ҳамда туркий мамлакатларнинг интеграция борасидаги салоҳиятини барча соҳаларда ошириш бўйича изчил иш олиб борилиши қайд этилди.
Хавфсизликнинг долзарб масалалари юзасидан фикр алмашиш, бугунги нотинч дунёдаги умумий таҳдид ва хавф-хатарларга қарши биргаликда жавоблар ишлаб чиқишда бу каби йиғилишлар самарали майдон саналади.
Тадбир давомида иштирокчилар Туркий давлатлар ташкилотига аъзо давлатларнинг хавфсизликка оид минтақавий кун тартиби масалаларига ёндашувлари умумийлигини қайд этди.
Томонлар барқарор ривожланишни таъминлашнинг амалий жиҳатлари бўйича идоралараро алоқаларни янада кенгайтириш муҳимлигини таъкидлади.
– Туркий давлатлар ташкилотига аъзо давлатлар Хавфсизлик кенгашлари котибларининг биринчи йиғилиши ўтган йили Анқарада бўлган эди, – дейди Туркий давлатлар ташкилоти бош котиби Қубаничбек Омуралиев. – Ўтган йил ноябрь ойида Самарқанд шаҳрида Туркий давлатлар ташкилотига аъзо мамлакатлар раҳбарларининг йиғилиши бўлиб ўтди. Ўша тарихий саммитда Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Хавфсизлик кенгашлари котибларининг йиғилишини давом эттириш кераклигини таъкидлади. Иккинчи йиғилишни Тошкентда ўтказиш ташаббуси билан чиқди. Бугунги йиғилишнинг кун тартибидан одам савдоси, озиқ-овқат хавфсизлиги, наркотрафикка қарши курашиш, чегаралар дахлсизлиги каби масалалар ўрин олди. Биз барча соҳалардаги – озиқ-овқат хавфсизлигидан тортиб фуқаролар хавфсизлигигача бўлган масалаларни кўриб чиқдик. Терроризм, экстремизм, гиёҳвандликка қарши курашгача бўлган хавфсизлик масалалари муҳокама қилинди. Йиғилишда қабул қилинган қарорларни изчил бажариш, хусусан, хавфсизлик кенгашининг ҳар бир котиби ва котибият билан экспертлар гуруҳини ташкил этишга келишилди.
Учрашувда, шунингдек, кибержиноятчиликка қарши курашиш, иқлим ўзгариши оқибатларини юмшатиш, фавқулодда вазиятлар ва бошқа таҳдидларнинг олдини олиш масалаларига эътибор қаратилди. Бу борада ҳамкорликни кенгайтиришга оид масалалар муҳокама қилинди.
Томонлар ваколатли органларининг ўзаро ҳамкорлигини мувофиқлаштириш ва умумий кун тартибининг долзарб масалалари бўйича қўшма қарорларни ўз вақтида ишлаб чиқиш муҳимлиги айтилди. Бунинг учун ташкилотга аъзо давлатлар Хавфсизлик кенгашлари котиблари ўртасидаги учрашувларнинг доимий механизмини жорий этиш муҳимлиги алоҳида қайд этилди.
Анжуман доирасида Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Хавфсизлик кенгаши котибининг Озарбайжон, Қозоғистон, Қирғизистон, Туркия делегацияси раҳбарлари, шунингдек, Туркий давлатлар ташкилоти бош котиби билан икки томонлама учрашувлари бўлиб ўтди.
Икки томонлама учрашувларда минтақавий хавфсизлик масалалари, Афғонистондаги вазият, шунингдек, ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари, махсус хизматлар, мудофаа ва фавқулодда вазиятлар вазирликлари ўртасидаги икки томонлама ҳамкорлик асосида ҳамда ташкилот доирасидаги алоқаларни фаоллаштириш бўйича фикр алмашилди.
Томонлар конструктив ҳамкорликни давом эттириш, хавфсизлик соҳасидаги ҳамкорликни чуқурлаштиришга тайёр эканликларини тасдиқлади.

В Международном конгресс-центре в Ташкенте 20 октября под председательством Узбекистана состоялась вторая встреча секретарей советов безопасности государств – членов Организации тюркских государств.
В настоящее время как никогда важное значение приобретают усилия компетентных ведомств по обеспечению безопасности, совместная работа по поиску путей устойчивого развития. С такой точки зрения это заседание можно назвать одним из важнейших событий повестки дня Организации тюркских государств.
В мероприятии приняли участие секретарь Совета безопасности Азербайджанской Республики Рамиль Усубов, секретарь Совета безопасности Республики Казахстан Гизат Нурдаулетов, секретарь Совета безопасности Кыргызской Республики Марат Иманкулов, генеральный секретарь Совета национальной безопасности при Администрации Президента Турции Сейфуллах Хаджимюфту оглы, секретарь Совета безопасности при Президенте Республики Узбекистан Виктор Махмудов, а также генеральный секретарь ОТГ Кубанычбек Омуралиев.
На мероприятии специальный представитель Президента Республики Узбекистан по вопросам внешней политики Абдулазиз Камилов зачитал обращение главы нашего государства к участникам форума.
В обращении отмечается, что динамично растущий потенциал и авторитет Организации тюркских государств – это наглядное подтверждение силы нашей дружбы и сплоченности.
Итоги исторического саммита в Самарканде открыли новую главу в развитии Организации. Принят ряд важных соглашений, в том числе об упрощении торговли и таможенных процедур, а также о создании инвестиционного фонда.
Отмечалось, что под председательством Узбекистана в Организации тюркских государств проделана значительная и многогранная работа, наше сотрудничество еще более расширилось, приобрело новую динамику.
Особое внимание уделено вопросам институциональной реформы Организации, создания пространства новых экономических возможностей, укрепления транспортной взаимосвязанности и усиления сотрудничества в области продовольственной безопасности.
Подчеркнуто, что в рамках председательства Узбекистана проведен ряд важных встреч – глав министерств и ведомств сфер экономики, торговли, здравоохранения, образования, космоса, энергетики и спецслужб наших стран.
В обращении также отмечалось, что последовательно будет продолжена работа по максимальному использованию резервов Организации и повышению интеграционного потенциала тюркских стран во всех сферах.
Такие заседания являются эффективной площадкой для обмена мнениями по актуальным вопросам безопасности, разработки совместных ответов против общих вызовов и угроз в нынешнее неспокойное время.
В ходе мероприятия участники встречи отметили общность подходов государств – членов Организации тюркских государств
к вопросам региональной безопасности.
Стороны подчеркнули важность дальнейшего расширения межведомственных контактов по практическим аспектам обеспечения устойчивого развития.
— Первая встреча секретарей советов безопасности государств – членов Организации тюркских государств состоялась в прошлом году в Анкаре, — говорит генеральный секретарь Организации тюркских государств Кубанычбек Омуралиев. — В ноябре прошлого года в Самарканде состоялось заседание глав государств – членов Организации тюркских государств. На этом историческом саммите Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев отметил необходимость продолжения заседаний секретарей советов безопасности. Выдвинул предложение о проведении второго заседания в Ташкенте. В повестку дня сегодняшнего заседания включены вопросы продовольственной безопасности, борьбы с торговлей людьми и наркотрафиком, неприкосновенности границ. Мы рассмотрели проблемы во всех областях – от продовольственной безопасности до безопасности граждан. Обсуждались вопросы борьбы с терроризмом, экстремизмом и наркоманией. В целях последовательной реализации решений, принятых на заседании, достигнута договоренность о создании группы экспертов при каждом секретаре совета безопасности и при секретариате.
На встрече также были рассмотрены вопросы борьбы с киберпреступностью, смягчения последствий изменения климата, предотвращения чрезвычайных ситуаций и других угроз. Вместе с тем были обсуждены вопросы, связанные с расширением сотрудничества.
Особо отмечено важное значение своевременной координации взаимодействия компетентных органов сторон и выработки совместных решений по актуальным вопросам общей повестки. Для этого важно внедрение постоянного механизма встреч между секретарями советов безопасности государств – членов Организации тюркских государств.
В рамках форума состоялись двусторонние встречи секретаря Совета безопасности при Президенте Республики Узбекистан с руководителями делегаций Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Турции, а также с генеральным секретарем Организации тюркских государств.
В ходе двусторонних встреч состоялся обмен мнениями по вопросам региональной безопасности, ситуации в Афганистане, активизации связей по линии правоохранительных органов, спецслужб, оборонных ведомств и министерств по чрезвычайным ситуациям как на основе двустороннего сотрудничества, так и в рамках Организации тюркских государств.
Стороны подтвердили свою приверженность поддержанию конструктивного взаимодействия, углублению сотрудничества в сфере безопасности.