Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 17 октябрь куни Пекин шаҳрига амалий ташриф доирасида ўзига ажратилган қароргоҳда “Amer International” индустриал-саноат холдинги раиси Ван Вэньинни қабул қилди.
Хитойнинг етакчи конгломератларидан бири бўлган “Amer International” юксак технологиялар, электроника, яримўтказгичлар саноати, кончилик ва қайта ишлаш тармоқларидаги лойиҳалар билан шуғулланади. Компания “Fortune 500” глобал рейтингига кирган. Хитойда ва унинг ташқарисида умумий қиймати 60 миллиард доллардан зиёд бўлган лойиҳаларни амалга оширмоқда.
Ван Вэньин Ўзбекистонда олиб борилаётган ислоҳотлар дастури хорижий, шу жумладан Хитой компаниялари учун қулай шароит яратаётгани ва кенг имкониятлар очаётганини таъкидлади.
Компания мамлакатимизга Марказий Осиё минтақасидаги бизнесининг бош йўналиши сифатида қараётгани қайд этилди.
Мисни чуқур қайта ишлаш ва ундан юқори қўшилган қийматли инновацион ва харидоргир маҳсулотлар, шу жумладан электротехника, электромобиллар учун аккумулятор батареялари, микроэлектроника ва яримўтказгичлар ишлаб чиқариш бўйича истиқболли лойиҳалар муҳокама қилинди.
“Amer International” компанияси раиси Хорижий инвесторлар кенгаши фаолиятида иштирок этиши, мамлакатимизда минтақавий офис очиш ҳамда қўшма инновацион лойиҳаларни тезлаштириш бўйича “йўл харитаси”ни қабул қилиш юзасидан келишувга эришилди.

17 октября в рамках программы рабочего визита в город Пекин Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в отведенной для него резиденции принял председателя индустриально-промышленного холдинга «Amer International» Ван Вэньина.
Являясь одним из ведущих китайских конгломератов, «Amer International» осуществляет проекты в области высоких технологий, электроники и промышленности полупроводников, добывающей и перерабатывающей отраслях. Компания входит в глобальный рейтинг “Fortune 500”. Имеет портфель активных проектов в Китае и за пределом страны общей стоимостью свыше 60 миллиардов долларов.
Ван Вэньин отметил, что реализуемая программа реформ в Узбекистане формирует благоприятные условия и открывает широкие возможности для деятельности иностранных компаний, в частности китайских.
Подчеркнуто, что компания рассматривает нашу страну в качестве главного направления бизнеса в регионе Центральной Азии.
Были обсуждены перспективные проекты по глубокой переработке и производству востребованной инновационной медной продукции с высокой добавленной стоимостью, включая электротехнические товары, аккумуляторные батареи для электромобилей, микроэлектронику и полупроводники.
Достигнута договоренность об участии председателя компании «Amer International» в работе Совета иностранных инвесторов и открытии регионального офиса в нашей стране, а также принятии «дорожной карты» по ускорению совместных инновационных проектов.