Шаҳидлар хотираси хиёбонида қатағон қурбонларини ёд этиш маросими бўлди. Маросимда Президент Шавкат Мирзиёев иштирок этди.
Қуръон тиловат этилиб, ўтганлар ҳақига дуо қилинди. Элга ош тортилди.
Мустақиллик кунларида миллатимиз ойдинлари хотирасини эъзозлаш, хизматларини эслаш яхши анъана. Чунки улар халқимиз озодлиги учун, бугунгидек эмин-эркин кунлар учун интилган эди. Бу сана Ватанга фидойилик унутилмаслигини, ҳамиша қадрланишини англатади.
Мустабид тузум даврида юртимизда минг-минглаб одамлар қатағонга учраган. Оилалари хонавайрон бўлиб, болалари етим қолган. Биргина 1937-38 йиллардаги катта қирғин даврида 7 мингга яқин ватандошимиз отилган.
Ҳозирги хиёбон шундай қатллар ижро этиладиган мудҳиш жой бўлган. Мустақиллик йилларида у обод масканга айлантирилди. Бу ерда “Қатағон қурбонлари хотираси” музейи, Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятларда унинг филиаллари ташкил этилди. Айни пайтда музейда Туркистон маърифатпарварларига бағишланган кўргазма очилган.
Хиёбондаги рамзий қабр ёнида ҳам Қуръон тиловат қилинди.
– Ҳар сафар бу ерга келиб, халқимиз озодлиги йўлида қурбон бўлган жасур боболаримизни эслаб, кўнглимиз таскин топади. Уларни хотирлаш, эзгу ишларини давом эттириш биз учун ҳам қарз, ҳам фарз. Қатағон қилинган етакчиларимизнинг тақдири барчамизни мустақиллигимизни қадрлашга, уни асраб-авайлашга ундайди. Мана шундай мустақилликда, тинчликда яшашнинг ўзи Аллоҳ таолонинг катта марҳамати, неъмати. Бунинг учун шукроналик билан, унинг қадрига етиш керак, – деди Президент.
1937-53 йилларда Ўзбекистонда 100 минг одам қатағонга учрагани, уларнинг 13 минг нафари отиб ташлангани яна бир бор ёдга олинди. Афсуски, тазйиқлар бу билан чекланиб қолмаган.
Ўтган асрнинг 80-йилларида ҳам минглаб юртдошларимиз адолатсизлик қурбони бўлган. “Пахта иши”, “ўзбек иши” деган сохта айбловлар билан республикамиз бўйича 40 минг киши тергов қилинган, 5 минг нафари жиноий жавобгарликка тортилган.
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистонга йигирма беш йил раҳбарлик қилган, ўзбек халқининг буюк фарзанди Шароф Рашидов ҳам ўлимидан кейин сиёсий қатағонга учрагани аламли эканини айтди.
Жадид боболаримиз ҳаётини ўрганиш, ноҳақ қатағонга учраган инсонлар хотирасини абадийлаштириш бўйича хайрли ишлар қилинаётгани таъкидланди.
– Бу борада адолатни тиклаш бўйича кўп ишлар қиляпмиз. Тарихчи олимлар иштирокида комиссиялар тузилди, архив ҳужжатлари ўрганилаяпти. Охирги икки йилда Ўзбекистон Олий суди 850 нафардан зиёд, бу йил 240 нафар ана шундай жабрдийда ватандошларимизнинг номини оқлади. Бундай изланишларни ҳеч қачон тўхтатмаслигимиз керак. Негаки ҳақиқатни халқимиз билиши керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Бу даврга оид тарих янги топилаётган ҳужжатлар ва ашёлар билан бойиб бормоқда. Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳри бўйича “Хотира” китоблари тайёрланди. Уларга 40 мингга яқин ватандошимиз тўғрисидаги маълумотлар киритилди. Бу тўпламлар яқин вақт ичида чоп этилади.
Президентимиз шулар билан бирга қатағон қурбонлари яшаган маҳаллаларда уларнинг номлари, фаолиятини муҳрлаб қўйиш зарурлигини таъкидлади.
– Музейлар қилдик, китоблар чиқаяпти, кўпчилиги оқланяпти. Лекин шу билан унутилиши керак эмас. Менинг назаримда, қатағон қурбонлари туғилиб ўсган ёки бугун авлодлари яшаётган маҳаллада, ўша ердаги мактабда уларнинг номларини ёзиб қўйсак, ҳам савобли, ҳам ибратли иш бўларди. Қолаверса, мана шундай байрамларда, хотира кунларида хонадонларини зиёрат қилиш керак. Нега уруш қатнашчиларини уйига борамизу, қатағон қурбонларини эсламаймиз?! Уларнинг ҳар бирининг ҳаёти – қаҳрамонлик. Биз буни ўрганиб, ташвиқот қилиб, ёшларимизга етказишимиз керак, – деди давлатимиз раҳбари.

На Аллее «Шахидлар хотираси» состоялась церемония поминовения жертв репрессий. В ней принял участие Президент Шавкат Мирзиёев.
Были прочитаны суры из Корана и дуа в память об ушедших. Подан поминальный плов.
В дни празднования независимости наш народ традиционно отдает дань уважения памяти патриотов, вспоминает их борьбу за свободу и независимость, вклад в достижение нынешних благополучных дней. Эта традиция подтверждает, что наш народ никогда не забывает и всегда ценит самоотверженное служение Родине.
Во время тоталитарного строя тысячи людей в нашей стране были подвергнуты репрессиям. Семьи были разрушены, а дети остались сиротами. В одних только 1937-1938 годах, когда репрессии приобрели наибольший масштаб, были расстреляны около 7 тысяч наших соотечественников.
Расстрелы приводились в исполнение на месте, где сейчас стоит нынешняя аллея. В годы независимости здесь была проведена благоустроительная работа, создан музей Памяти жертв репрессий. Филиалы музея открыты в Республике Каракалпакстан и областях. Сейчас в музее организована выставка, посвященная деятелям просвещения Туркестана.
У символического надгробия на аллее также состоялось чтение Корана.
— Каждый раз, приходя сюда, вспоминая наших отважных предков, павших во имя свободы нашего народа, мы находим утешение. Хранить память о них, продолжить их благородные дела – и честь, и обязанность. Судьба наших репрессированных предков призывает нас ценить и оберегать нашу независимость. Жить в этой независимой стране, в мире и благополучии – это огромное благо, дар Всевышнего. Поэтому необходимо с чувством благодарности ценить все это, — сказал Президент.
Отмечалось, что в период 1937-1953 годов в Узбекистане были репрессированы 100 тысяч человек, из них 13 тысяч были расстреляны. К сожалению, репрессии не закончились на этом.
В 80-х годах прошлого века еще тысячи наших соотечественников пострадали от несправедливости. Под лживыми обвинениями, ставшими основой для так называемых «хлопкового дела», «узбекского дела», были подвергнуты следствию 40 тысяч жителей республики, 5 тысяч привлечены к уголовной ответственности.
Глава нашего государства подчеркнул, что особое сожаление вызывают политические репрессии в отношении великого сына узбекского народа, на протяжении двадцати пяти лет возглавлявшего Узбекистан Шарофа Рашидова, которые были развернуты после его смерти.
Отмечалась проводимая благая работа по изучению жизни джадидов, увековечиванию памяти тех, кто был несправедливо репрессирован.
— Мы делаем многое, чтобы восстановить справедливость. Были образованы комиссии с участием ученых-историков, изучаются архивные документы. За последние два года Верховный суд Узбекистана реабилитировал более 850, а в этом году – еще 240 наших соотечественников. Мы не должны останавливать эти исследования. Наш народ должен знать правду, — сказал Шавкат Мирзиёев.
История того времени пополняется новыми документами и вещественными доказательствами. В Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте подготовлены Книги памяти, в которые включены сведения об около 40 тысячах наших соотечественников. Эти сборники будут изданы в скором времени.
Президент отметил, что вместе с тем необходимо увековечить память жертв репрессий непосредственно в махаллях, в которых они жили.
– Да, организованы музеи, выходят книги, продолжается реабилитация. Но мы не должны останавливаться на этом. Думаю, будет всесторонне правильно, если мы установим таблички с именами там, где родились жертвы репрессий и где сейчас живут их потомки, в школах. Более того, именно в такие памятные дни необходимо посещать их дома. Мы же навещаем участников войны, почему же не вспоминаем жертв репрессий?! Ведь и их жизнь полна героизма. Мы должны изучать ее, пропагандировать, доводить до молодежи, – сказал глава государства.