Президент Шавкат Мирзиёевнинг фармонларига мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси мустақиллигининг ўттиз икки йиллиги муносабати билан бир гуруҳ юртдошларимиз фахрий унвонлар, орден ва медаллар билан, чет эллик инвесторлар “Дўстлик” ордени билан мукофотланган эди.
30 август куни Кўксаройда ушбу мукофотларни топшириш маросими бўлди.
Давлатимиз раҳбари маросим иштирокчиларини аввало Мустақиллик байрами билан табриклаб, эзгу тилакларини изҳор этди. Бу даврда мамлакатимиз катта тараққиёт йўлини босиб ўтгани, барча соҳаларда ўзгаришлар бўлаётгани таъкидланди.
– Халқ манфаатини таъминлаш, инсон қадрини улуғлашга қаратилган ҳаракатларни давом эттириш мақсадида “Ўзбекистон – 2030” стратегиясини ишлаб чиқдик. Унинг лойиҳасини муҳокамага қўйганимизда 1 миллиондан кўп таклифлар келиб тушди. Бу нимадан далолат? Халқимиз бефарқ эмас. Йўналишларимизни, камчиликларимизни кўрсатиб беряпти. Бу биз учун “йўл харитаси”. Давлатга энг катта ҳакам – халқ, – деди Президент.
Бу муҳим ҳужжатда Ватанимиз мустақиллигини ва тинчлигини асраш, кучли иқтисодиётни шакллантириш, халқимиз ҳаётини обод ва фаровон қилиш, фарзандларимизни баркамол этиб тарбиялаш вазифалари белгиланган.
– Содда қилиб айтганда, бизнинг мақсадимиз битта: у ҳам бўлса, Янги Ўзбекистонда халқимиз яйраб ишлайдиган, ҳаётдан рози бўлиб, яйраб яшайдиган давлат қуришдан иборат, – деди Шавкат Мирзиёев.
Бунинг замини, аввало, тинчлик, барқарорлик. Халқимиз бунинг қадрига етиб, интилиш, меҳнат руҳида яшамоқда. Янги-янги замонавий саноат корхоналари ишга туширилмоқда. Илм-фан, технологиялар, хизмат кўрсатиш борасида муҳим натижалар қўлга киритилмоқда. 2022 йил якунларига кўра, мамлакатимизнинг иқтисодий ўсиш кўрсаткичи 5,7 фоизни ташкил этди.
Бугунги кунда юртимизнинг барча ҳудудларида шинам уй-жойлар, йўл ва кўприклар, шифохоналар, боғча, мактаб, маданият ва спорт марказлари бунёд этилмоқда. Табиат қийинчиликларига қарамасдан, қишлоқ хўжалиги экинларидан мўл ҳосил олиниб, озиқ-овқат хавфсизлигини, халқимиз дастурхони тўкинлигини таъминлашга эришилмоқда.
Шулар ҳақида гапирар экан, Президентимиз улуғ мутафаккир Алишер Навоий бобомизнинг “Бу дунёда инсонларнинг дарду ташвишларини ўйлаб яшаш – одамийликнинг энг олий мезонидир”, деган сўзларини келтирди.
Бунинг ифодасини аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламига, жумладан, кекса авлод вакиллари, аёллар ва ёшларга ғамхўрликда яққол кўриш мумкин. Кам таъминланган оилаларни қўллаб-қувватлаш, сифатли таълим бериш, замонавий касб-ҳунарларга ўргатиш, инфратузилмани яхшилаш ҳисобидан республикамизда камбағаллик даражаси сезиларли пасаймоқда.
Давлатимиз раҳбари маҳаллалардаги ишларни, одамларнинг фаоллигини қайд этди.
– Биз биринчи кундан халқ ичига кириб боряпмиз. Кўп тизимларни маҳаллага туширяпмиз. Нимага? Маҳалла – давлатчилигимизнинг замини. Агар 9 минг 400 та маҳалла тинч бўлса, юртимиз тинч бўлади. Инвестиция ҳам, таълим-тарбия, қурилиш, ободонлаштириш ҳам маҳаллада бўлса, қандай ўзгариш бўлади?! Мана, “Очиқ бюджет” орқали одамлар ўз муаммосини олиб чиқиб, овоз бериб, ўзи назорат қиляпти. Шунинг учун маҳалла тизимини ривожлантириш бўйича ишларимизни қатъий давом эттирамиз, – деди Шавкат Мирзиёев.
Президент маросимга йиғилганларни номма-ном тилга олиб, давлат мукофотлари билан табриклади. Уларни Янги Ўзбекистоннинг чинакам бунёдкорлари сифатида қадрлашини таъкидлаб, фидокорона меҳнати, ёш авлодга ибрати учун миннатдорлик билдирди.
– Бахт нима ўзи? Фарзандлар бағрида соғ-саломат юриш, оилада, эл-юртда азиз бўлиш, ҳалол қилган меҳнатингнинг қадрини кўриш. Бутун халқимиз сизлар билан фахрланади, сизларга ҳавас билан қарайди. Илоҳим, мана шундай обрў, мана шундай ҳурмат-эътибор сизларни ҳеч қачон тарк этмасин, – деди Шавкат Мирзиёев.
Шундан сўнг, мукофотланганларга фахрий унвон, орден ва медаллар тантанали равишда топширилди.
Маълумки, миллий ўзлигимизни англаш нуқтаи назаридан, Президентимиз ташаббуси билан “Имом Бухорий” ордени таъсис этилган. Юртимиз ва минтақамизда муқаддас ислом динини асраш, илмий меросни ўрганиш ва мусулмонларга етказиш йўлида маънавий жасорат кўрсатиб яшаган икки буюк ватандошимиз, марҳум муфтийлар – шайх Зиёвуддинхон ибн Эшон Бобохон ҳамда шайх Муҳаммад Содиқ Муҳаммад Юсуф ҳазратлари “Олий Даражали Имом Бухорий” ордени билан мукофотланган эди. Тадбирда уларнинг фарзандларига ушбу табаррук нишон топширилди.
Эл-юртимизда ҳурматга сазовор нуронийлар, давлат хизматчилари, олим ва педагоглар, тадбиркорлар, саноатчилар, ижодкор ва санъаткорлар, ҳарбийлар, спортчи ва мураббийлар мукофотларни қабул қилиб олди.
Президентимиз уларни табриклаб, самимий дил сўзлари ва тилакларини айтди.
– Бугун мен сизларнинг очиқ чеҳрангиз, бахтиёр кўзларингизни, сизлардаги баланд руҳни кўриб, очиғини айтсам, гўёки ўзим ҳам мукофот олгандек хурсанд бўлиб турибман. Ниятим: кўксингизга ярашиб турган мана шу юксак унвон ва нишонлар сизларга янги-янги куч-ғайрат бахш этсин, – деди Президент.

В соответствии с указами Президента Республики Узбекистан по случаю тридцать второй годовщины независимости многие наши соотечественники были удостоены почетных званий, орденов и медалей, а также группа зарубежных инвесторов — ордена «Дўстлик».
30 августа в резиденции «Куксарой» состоялась церемония вручения этих наград.
Глава нашего государства Шавкат Мирзиёев в начале поздравил участников церемонии с Днем независимости и выразил наилучшие пожелания. Отмечено, что за прошедшие годы наша страна прошла огромный путь развития, преобразования охватили все сферы.
— В продолжение действий, направленных на обеспечение интересов народа и возвеличивание чести и достоинства человека, мы разработали стратегию «Узбекистан – 2030». По его проекту, выставленному на обсуждение, поступило более 1 миллиона предложений. О чем это свидетельствует? О том, что наш народ не равнодушен к своему будущему. О том, в каком направлении нам следует работать и какие есть недостатки. Для нас это «дорожная карта». Народ – главный арбитр государству, — сказал Президент.
В стратегии определены задачи по укреплению независимости нашей страны и ее мирной жизни, формированию сильной экономики, обеспечению благосостояния и благополучия нашего народа, воспитанию молодого поколения всесторонне развитыми личностями.
— Проще говоря, наша цель одна: построить Новый Узбекистан таким, чтобы жить и работать в нем было одно удовольствие, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Основой этого служат прежде всего царящие в нашей стране мир и стабильность. Наш народ ценит это и живет в духе созидательного труда. Запускаются новые современные промышленные предприятия. Достигаются важные результаты в области науки, технологий, услуг. По итогам 2022 года темпы роста экономики страны составил 5,7 процента.
Сегодня во всех регионах возводятся жилье, дороги и мосты, медицинские учреждения, детские сады и школы, объекты культуры и спорта. Несмотря на капризы природы аграрии добиваются высоких урожаев, обеспечивается продовольственная безопасность и изобилие на столе населения.
Говоря обо всем этом, Президент упомянул мудрые слова великого мыслителя Алишера Навои: «Жить заботами людей ― самый важный критерий человечности».
Воплощение этого можно увидеть в оказываемой заботе о социально уязвимых слоях населения, в том числе представителях старшего поколения, женщинах и молодежи. Благодаря мерам поддержки малообеспеченных семей, качественному образованию, обучению современным профессиям, улучшению инфраструктуры в республике неуклонно снижается уровень бедности.
Глава государства отметил также преобразования в махалле, растущую гражданскую активность.
– Мы с самого первого дня налаживаем прямой диалог с народом. Организуем работу по многим направлениям непосредственно в махалле. Почему? Махалля — фундамент нашей государственности. Мир и спокойствие в 9 тысячах 400 махаллях означает мир и спокойствие во всей стране. Представьте, какие изменения произойдут, если и инвестиции, и образование с воспитанием, и строительство, и благоустройство будут начинаться с махалли! К примеру, “Открытый бюджет” — люди сами указывают на проблемные вопросы, голосуют и сами контролируют. Именно поэтому мы решительно продолжим развитие системы махалли, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент поименно назвал собравшихся на церемонию и поздравил их с наградами. Отметил, что ценит их как настоящих строителей Нового Узбекистана, поблагодарил за самоотверженный труд и пример для молодежи.
— Что такое счастье? Это когда человек здоров, окружен заботой детей, когда уважают в семье и среди людей, ценят тебя и твой честный труд. Весь наш народ гордится вами и смотрит на вас с восхищением. Желаю, чтобы эти уважение и почет никогда не покидали вас, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Затем состоялось торжественное вручение почетных званий, орденов и медалей.
Как известно, для укрепления национального самосознания по инициативе Президента был учрежден орден «Имом Бухорий». Два наших выдающихся соотечественника, проявившие духовный подвиг во имя сохранения исламской религии в стране и регионе, изучения и доведения до мусульман научного наследия предков, покойные муфтии, шейхи Зиёвуддинхон ибн Эшон Бобохон и Мухаммад Содик Мухаммад Юсуф награждены орденом «Имом Бухорий” высшей степени. На мероприятии эти награды получили их дети.
Награду получили также отличившиеся представители старшего поколения, государственные служащие, ученые и педагоги, предприниматели, промышленники, деятели искусств, военные, спортсмены и тренеры.
Президент поздравил их и адресовал им теплые слова.
– Смотря на ваши открытые лица, счастливые глаза, неиссякаемую энергию, я, честно говоря, чувствую такую радость, словно сам получил награду. Желаю, чтобы сияющие на вашей груди высокие награды и знаки вдохновляли вас на новые свершения, – сказал Президент.