Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 20 август куни Будапешт шаҳрига ташрифи доирасида Европанинг етакчи “OTP” банки бошқаруви раиси Шандор Чаньини қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари Венгрия ишбилармонлари билан ҳамкорликдаги биринчи йирик лойиҳа муваффақиятли амалга оширилгани – “OTP” банки Ўзбекистон бозорига кирганини алоҳида мамнуният билан қайд этди.
“Ипотека банк”ни хусусийлаштириш бўйича битим муваффақиятли амалга оширилгани хорижий инвесторларга муҳим ишора бўлгани ва уларнинг мамлакатимизга қизиқишини оширгани қайд этилди.
Учрашувда Ўзбекистон банк-молия соҳасини ривожлантириш, шу жумладан хизматлар сифатини ошириш, энг аввало, бизнес учун инновацион ва арзон маҳсулотларни жорий этиш борасида ўзаро манфаатли ҳамкорликни кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.
Саноат кооперацияси, қишлоқ хўжалиги ва бошқа устувор тармоқлардаги қўшма лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш ва илгари суришнинг самарали молиявий воситаларини тез фурсатда ишга тушириш муҳимлиги таъкидланди.
Банк раҳбари Шандор Чаньи Венгрия компаниялари ўз инвестициявий фаолиятини кенгайтиришига яратилган қулай шароитлар учун Ўзбекистон етакчисига самимий миннатдорлик билдирди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 20 августа в рамках программы пребывания в городе Будапеште принял председателя правления ведущего европейского банка «OTP» Шандора Чаньи.
Глава нашего государства с особым удовлетворением отметил успешную реализацию первого крупного проекта делового сотрудничества с Венгрией — выход банка «OTP» на рынок Узбекистана.
Подчеркнуто, что успешная сделка по приватизации «Ипотека банка» стала важным сигналом и повысило интерес к нашей стране со стороны иностранных инвесторов.
На встрече были обсуждены вопросы расширения взаимовыгодного сотрудничества в области развития банковско-финансового сектора Узбекистана, включая повышение качества услуг, внедрение инновационных и доступных продуктов, прежде всего для бизнеса.
Отмечена важность скорейшего запуска эффективных финансовых инструментов поддержки и продвижения совместных проектов, в том числе в области промышленной кооперации, сельского хозяйства и других приоритетных отраслях.
Глава банка Шандор Чаньи искренне поблагодарил лидера Узбекистана за созданные благоприятные условия для расширения инвестиционной деятельности венгерских компаний.