Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Туркманистон Миллий етакчиси, Халқ Маслаҳати Раиси Гурбангули Бердимуҳамедов билан телефон орқали мулоқот қилди.
Суҳбат аввалида Туркманистон етакчиси давлатимиз раҳбарини муддатидан илгари ўтказилган Президент сайловида қозонган ишончли ғалабаси билан самимий табриклаб, қардош Ўзбекистон халқига фаровонлик ва равнақ тилади.
Ўзбекистон-Туркманистон дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатлари кейинги йилларда изчил ривожланиб бораётгани катта мамнуният билан қайд этилди.
Саноат, энергетика, қишлоқ хўжалиги ва бошқа тармоқларда амалий ҳамкорлик кенгайиб бормоқда. Парламентлар ўртасидаги алоқалар ва гуманитар алмашинувлар фаоллашди.
Ўзбекистон ва Туркманистон етакчилари минтақавий кун тартибидаги масалалар юзасидан фикр алмашдилар. Бўлажак икки томонлама тадбирлар режаси кўриб чиқилди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел телефонный разговор с Национальным лидером, Председателем Халк Маслахаты Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым.
В начале разговора лидер Туркменистана сердечно поздравил главу нашего государства с убедительной победой на досрочных президентских выборах, пожелав благополучия и процветания братскому узбекскому народу.
С глубоким удовлетворением отмечена поступательная динамика развития узбекско-туркменских отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства в последние годы.
Расширяется практическое сотрудничество в сфере промышленности, энергетики, сельского хозяйства и других отраслях. Активизировались контакты по парламентской линии и гуманитарные обмены.
Лидеры Узбекистана и Туркменистана обменялись мнениями по вопросам региональной повестки. Рассмотрен график предстоящих двусторонних мероприятий.