Ассалому алайкум, қадрли дўстлар!
Туркий дунёнинг атоқли маданият ва санъат намояндаларини, шоир ва рассомлари, киноижодкорларини, истеъдодли ёшларни Тошкентда бўлиб ўтаётган халқаро маданият анжуманида кўриб турганимиздан бениҳоя мамнунмиз.
Ўзбекистон заминига хуш келибсиз!
Биз азалдан тарихи, тили ва дини, урф-одат ва анъаналари, бугунги орзу-интилишлари муштарак бўлган халқларимиз ўртасида дўстлик ва ҳамжиҳатлик муносабатларини мустаҳкамлашда ТУРКСОЙнинг улкан ўрни ҳамда аҳамияти борлигини миннатдорлик билан эътироф этамиз.
Ҳозирги кунда глобал оламда шиддат билан кечаётган жараёнлар барчамиздан сиёсий, иқтисодий-ижтимоий ҳамкорлик билан бирга, илм-фан, таълим-тарбия, маданият ва санъат, адабиёт, соғлиқни сақлаш, туризм, спорт сингари муҳим соҳаларни ривожлантириш борасида биргаликда ҳаракат қилишни талаб этмоқда.
Туркий миллатларнинг маънавий бирлигини таъминлаш, муштарак қадриятларимизни асраб-авайлаш ва ривожлантириш, умумий бойлигимиз бўлмиш ноёб тарихий меросимизни ўрганиш ва тарғиб этиш, буюк аждодларимиз хотирасини абадийлаштириш борасида кенг кўламли маданий-гуманитар дастурлар амалга ошириб келинмоқда.
ТУРКСОЙ томонидан ўтказиб келинаётган йирик анжуманлар маданият ва санъат соҳасини қўллаб-қувватлаш ва ривожлантириш билан бир қаторда, халқларимиз ўртасидаги қардошлик ришталарини мустаҳкамлашга хизмат қилаётгани эътиборга моликдир.
Жумладан, ўтган давр мобайнида Остона, Туркистон, Эскишаҳар, Кастамону, Бурса, Қозон, Мари, Шеки, Ўш ва Хиванинг Туркий дунёнинг маданият пойтахти деб эълон қилингани ушбу қадимий ва гўзал шаҳарларимизнинг шон-шуҳратини янада оширди, десак, айни ҳақиқат бўлади.
Ўзбекистон Туркий давлатлар ташкилотига тўлақонли аъзо бўлиб кирганидан сўнг барча соҳалар сингари ТУРКСОЙ фаолияти доирасидаги ҳамкорлик алоқалари ҳам янги босқичга кўтарилди.
Хусусан, аъзо давлатларда, шу жумладан, Ўзбекистонда туркий мамлакатлар маданияти ва санъати кунлари, ёшлар ва театр фестиваллари, ижодий форумлар уюшқоқлик билан ўтказилмоқда.
Ташкилот доирасидаги илмий-маърифий анжуманлар, туркий тиллар ва адабиётлари ривожига бағишланган халқаро конференцияларда мамлакатимиз олим ва ижодкорлари фаол қатнашмоқда.
Ана шу ҳамкорликнинг амалий самараси сифатида юртимизда “Туркий адабиёт дурдоналари” деб номланган 100 жилдлик китоблар туркуми нашр этилгани, унга Ўзбекистон, Туркия, Қозоғистон, Қирғизистон, Озарбайжон, Туркманистон ва Венгрия давлатларидан жами 450 дан зиёд мумтоз ва замонавий шоир, адиб ва мутафаккирларнинг асарлари киритилганини таъкидлаш жоиз.
Туркий дунёнинг сиёсат, илм-фан, тиббиёт, адабиёт ва санъат соҳаларида улкан ютуқларга эришган намояндаларини рағбатлантириш мақсадида буюк шоир ва мутафаккир Мир Алишер Навоий номидаги халқаро мукофот таъсис этилгани маданий ҳаётимизда муҳим воқеа бўлди.
Бу йил гўзал Навоий шаҳрида бўлиб ўтган ТУРКСОЙ ёзарлар бирлигининг биринчи йиғилиши ҳамда “Мумтоз шеърият” деб номланган халқаро фестиваль туркий адабиёт оламида катта акс садо берди.
Шунингдек, ташкилот билан ҳамкорликда Гулистон шаҳрида III Халқаро бахшичилик санъати фестивали, Тошкент шаҳрида Турк дунёси талабалар халқаро театр фестивали ҳамда Марғилон шаҳрида “Буюк ипак йўли” халқаро фольклор фестивали юқори савияда ўтказилди.
2023 йилда буюк мутафаккир ва қомусий олим Абу Райҳон Берунийнинг 1050 йиллик, Заҳириддин Муҳаммад Бобурнинг 540 йиллик таваллуд саналарини ҳам, насиб этса, биргаликда нишонлаймиз.
ТУРКСОЙнинг 30 йиллик қутлуғ санасига бағишланган маданият кунларининг аъзо давлатлар пойтахтлари ҳамда БМТ, ЮНЕСКО каби нуфузли халқаро ташкилотларнинг расмий қароргоҳларида кенг нишонланиши – бу аввало жаҳон ҳамжамиятининг туркий халқлар маданияти, урф-одат ва қадриятларига юксак ҳурмат-эҳтироми рамзидир.
Зеро, туркий дунёмизнинг ҳавас қилса арзийдиган буюк тарихи, улуғ аждодлари, маданияти ва санъати бор. Энг муҳими, мана шундай бебаҳо маънавий бойликнинг муносиб ворислари бор.
Туркий давлатлар ташкилотига раислик қилаётган Ўзбекистонда бугун ўз ишини бошлаётган маданият байрами фаолиятига муваффақият ва барчангизга сермаҳсуллик тилаб, яна бир бор ўзимнинг самимий ва эзгу тилакларимни изҳор этишдан бахтиёрман.

От всей души поздравляю вас с 30-летием образования Международной организации тюркской культуры – ТЮРКСОЙ.
Мне доставляет большое удовольствие приветствовать на этом международном форуме в Ташкенте известных деятелей культуры и искусства, поэтов и художников, кинематографистов, талантливую молодежь тюркского мира.
Мы с благодарностью отмечаем большую роль и значение ТЮРКСОЙ в укреплении уз дружбы и согласия между нашими народами, которые объединяют общие древняя история, язык, религия, традиции и обычаи, сегодняшние мечты и устремления.
Происходящие в мире стремительные процессы требуют от всех нас наряду с продвижением политического и социально-экономического партнерства также совместных действий, направленных на развитие таких важных сфер, как наука, образование и воспитание, культура, искусство и литература, здравоохранение, туризм и спорт.
Реализуются масштабные культурно-гуманитарные программы по укреплению духовного единства тюркских народов, сохранению и развитию общих духовных и культурных ценностей, изучению и популяризации нашего общего уникального исторического наследия, увековечению памяти наших великих предков.
Заслуживает внимания, что проводимые ТЮРКСОЙ крупные форумы способствуют поддержке и развитию сфер культуры и искусства, укреплению братских уз наших народов.
За прошедший период культурными столицами тюркского мира объявлялись Астана, Туркестан, Эскишехир, Кастамону, Бурса, Казань, Мары, Шеки, Ош, Хива, что еще больше прославило эти наши древние и прекрасные города.
После вступления Узбекистана полноправным членом в Организацию тюркских государств сотрудничество, в частности в рамках деятельности ТЮРКСОЙ, было поднято на новый уровень.
В государствах-членах, в том числе в Узбекистане, проводятся Дни культуры и искусства, молодежные, театральные фестивали и творческие форумы тюркских стран.
Наши ученые и творческие деятели принимают активное участие в организованных ТЮРКСОЙ научно-просветительских форумах, международных конференциях, посвященных развитию тюркских языков и литературы.
Следует отметить, что практическим результатом такого сотрудничества является издание в нашей стране серии книг из 100 томов «Жемчужины тюркской литературы», включающей в себя произведения более 450 классиков литературы и современных поэтов, писателей и мыслителей из Узбекистана, Турции, Казахстана, Кыргызстана, Азербайджана, Туркменистана и Венгрии.
Важным событием в культурной жизни стало учреждение международной премии имени великого поэта и мыслителя Алишера Навои в целях достойной оценки больших успехов деятелей тюркского мира в области политики, науки, медицины, литературы и искусства.
Состоявшиеся в этом году в прекрасном городе Навои первое заседание Союза писателей тюркского мира и Международный фестиваль «Классическая поэзия» вызвали широкий резонанс в мире тюркской литературы.
Совместно с организацией ТЮРКСОЙ в городе Гулистане на высоком уровне был проведен III Международный фестиваль искусства бахши, в Ташкенте – Международный фестиваль студенческих театров тюркского мира и в Маргилане – Международный фестиваль фольклорной музыки «Буюк ипак йули».
В 2023 году мы вместе отметим 1050-летие выдающегося ученого-энциклопедиста Абу Райхана Беруни, 540-летие Захириддина Мухаммада Бабура.
Широкое проведение Дней культуры, посвященных знаменательной дате – 30-летию ТЮРКСОЙ, в столицах государств-членов и штаб-квартирах таких авторитетных международных организаций, как ООН и ЮНЕСКО, прежде всего является проявлением большого уважения мирового сообщества к культуре, обычаям и традициям, духовно-нравственным ценностям тюркских народов.
Ведь наш тюркский мир имеет великую историю, выдающихся предков, неповторимую культуру и искусство, которые действительно вызывают восхищение. И самое важное, что у этого бесценного духовного богатства есть достойные наследники.
Желаю вам успешного и плодотворного проведения сегодняшнего праздника культуры, начинающегося в Узбекистане, который в настоящее время председательствует в Организации тюркских государств.