Навбатдаги “Марказий Осиё – Европа Иттифоқи” форматидаги етакчилар учрашувининг барча иштирокчиларини қутлашдан мамнунман.
Қирғиз Республикаси Президенти ҳурматли Садир Нурғожоевич Жапаровга саммит аъло даражада ташкил этилгани ҳамда минтақамизнинг энг хушманзара масканларидан бири – Чўлпонота шаҳрида кўрсатилаётган ҳар доимгидек илиқ, самимий меҳмондўстлик учун билдирилган миннатдорлик сўзларига қўшиламан.
Европа Кенгаши Президенти Шарль Мишель жанобларига ҳам алоҳида ташаккур билдираман.
Алоқаларимизнинг самарадорлиги кўп жиҳатдан айнан сизнинг Марказий Осиё мамлакатлари билан конструктив сиёсий мулоқотни ва кўп қиррали ҳамкорликни ривожлантиришни ҳар томонлама қўллаб-қувватлашингиз ва қатъий интилишингиз туфайлидир.
Остонада очиқлик, ўзаро ишонч руҳида ва самарали ўтган илк учрашувимиздан буён салкам бир йил ўтди. Шу қисқа даврда биргаликдаги саъй-ҳаракатларимиз билан ҳақиқатан ҳам катта ишлар амалга оширилди.
Ўтган йилнинг ноябрь ойида Ўзбекистонда Минтақавий ўзаро боғлиқлик бўйича юқори даражадаги конференция ўтказилди. Унда рақамлаштириш, транспорт коммуникациялари, энергетика ва сув ресурсларини бошқариш соҳаларидаги лойиҳаларни, шу жумладан, европалик шерикларимизнинг “Глобал дарвоза” стратегияси доирасида илгари суришга алоҳида эътибор қаратдик.
Марказий Осиёда барқарор энергетика тизимини яратиш ҳамда профессионал таълим соҳасида бир қатор муҳим минтақавий лойиҳаларни бошладик.
Март ойида Тошкентда фуқаролик жамияти форуми, Олма-отадаги иккинчи Иқтисодий форум, Европа тикланиш ва тараққиёт банкининг май ойида Самарқандда бўлиб ўтган йиллик йиғилиши натижаларини алоҳида қайд этишни истар эдим. Бу тадбирлар бизнинг европалик шерикларимиз билан мулоқотларимиз сифат жиҳатидан ва ижобий ўзгариб бораётганини яна бир бор кўрсатди.
Бугун Марказий Осиё Европанинг етакчи компания ва банклари учун жозибадорлик маркази ва янги иқтисодий имкониятлар маконига айланди.
Бу ўринда сўз замонавий саноат қувватларини яратиш, “яшил” энергетикани жорий этиш, “ақлли” қишлоқ хўжалигини ривожлантириш, ривожланган транспорт-логистика инфратузилмасини шакллантиришга қаратилган кенг инвестициявий ва технологик шериклик ҳақида бормоқда.
Ҳамкасбларимнинг чиқишларида статистик маълумотлар янгради. Уларни такрорлаб ўтирмайман. Шу билан бирга қайд этмоқчиманки, 2030 йилга қадар ушбу кўрсаткичларнинг икки баробар ўсишига эришиш учун барча асосларимиз бор.
Ўзбекистоннинг Европа Иттифоқи мамлакатлари билан ҳамкорлиги ҳақида қисқача тўхталиб ўтмоқчиман.
Мишель жаноблари, сизнинг Ўзбекистонга тарихий ташрифингиздан сўнг барча даражалардаги мулоқотлар сезиларли даражада фаоллашди. Биз Франция, Германия, Венгрия ва Чехия етакчилари билан учрашувлар ўтказдик. Будапешт ва Стокгольмда элчихоналар очдик. Келгуси ҳафтада мен Италияга ташрифни амалга оширишни режалаштирмоқдаман.
Европа Иттифоқи билан товар айирбошлаш ҳажми “GSP+” тартиби туфайли барқарор ўсиб бормоқда. Ўтган йили савдо ҳажми 20 фоизга ошган бўлса, жорий йил бошидан буён қарийб 70 фоизга ўсди. Европанинг етакчи компания ва банклари билан юқори технологик ишлаб чиқариш ва янги иш ўринларини яратиш бўйича истиқболли лойиҳалар портфели 20 миллиард евродан зиёдни ташкил этмоқда.
Стратегик ҳамкорларимиз орасида “Siemens”, “Linde Group”, “CLAAS”, “Airbus”, “BASF”, “EDF”, “Alstom”, “Total”, “Orano”, “OTP Group” ва кўплаб бошқа жаҳонга машҳур корпорациялар бор. Шуни алоҳида таъкидламоқчиманки, қўшма лойиҳаларнинг амалга оширилиши Евроосиё қитъасининг индустриал харитасини тубдан ўзгартириб юборишга имкон беради.
Гуманитар соҳада Париждаги Лувр ва Берлиндаги Янги музей билан ҳамкорликда иккита ноёб лойиҳани амалга оширдик. Бутун дунёга машҳур ушбу санъат марказларида илк бор минтақамизнинг бой маданий-тарихий меросини кенг намойиш этдик.
Мураккаб геосиёсий вазият ва глобал иқтисодиётдаги салбий жараёнларга қарамасдан, Марказий Осиё мамлакатлари барқарор ўсишни намойиш этмоқда.
Европа тикланиш ва тараққиёт банки таҳлилчиларининг сўнгги ўрганишларига кўра, минтақадаги умумий иқтисодий ўсиш жорий йилда 5,2 фоизни ва келгуси йилда 5,4 фоизни ташкил қилади.
Европалик экспертлар Ўзбекистонда ўртача 6,5 фоизлик йиллик ўсишни прогноз қилмоқда. Айни пайтда биз 2030 йилга қадар ялпи ички маҳсулот ҳажми ва аҳолининг реал даромадларини икки баробар ошириб, даромадлари ўртачадан юқори бўлган давлатлар қаторига киришни режалаштиряпмиз.
Жадал саноатлаштириш сиёсати, шу жумладан, қайта ишлаш тармоқларига хорижий сармояларни кенг жалб этиш ушбу мақсадга эришишнинг асосий омили бўлади.
Европалик дўстларимиз ва шерикларимиз миллий ривожланиш дастурлари ва ортга қайтмас ислоҳотлар стратегиясини бундан буён ҳам қўллаб-қувватлаши муҳим эканини алоҳида таъкидламоқчиман.
Саммитнинг таклиф этилган кун тартибини ҳисобга олиб, ҳамкорликнинг қуйидаги устувор ва ўзаро манфаатли йўналишларига эътиборингизни қаратмоқчиман.
Биринчиси – бу савдо. Ўзбекистон Европа Иттифоқи билан савдо муносабатларини тубдан кенгайтиришдан, энг аввало, барқарор савдо-логистика занжирларини ва ўзаро маҳсулот етказиб беришни қўллаб-қувватлашнинг самарали механизмларини яратишдан манфаатдор.
“GSP+” тартибининг тақдим этилиши мамлакатимиз ишлаб чиқарувчиларини ташқи савдо фаолиятига жалб қилиш ва шу билан бирга, ишлаб чиқарилаётган маҳсулотлар сифатини оширишда рағбатлантирувчи омил бўлиб хизмат қилди.
Биз ушбу шартларнинг амал қилиш муддатларини янги даврга узайтиришдан манфаатдормиз. Ушбу преференциялар тизимининг минтақадаги барча мамлакатларга татбиқ этилиши иқтисодиётларимизнинг индустриал салоҳияти ва рақобатбардошлиги ортишига хизмат қилади, деб ҳисоблаймиз.
Бунга мисол тариқасида экспортчиларимиз Европа бозорига умумий қиймати 4 миллиард евро бўлган 500 номдаги саноат товарларини етказиб беришга тайёр эканини қайд этмоқчиман.
Шу билан бирга, минтақамизда Европа Иттифоқи талабларига мувофиқ замонавий лабораториялар, стандартлаштириш ва сертификатлаш марказлари тармоғини яратиш, Европа бозорларида ишлаши учун экспорт қилувчиларимизнинг билим ва салоҳиятини ривожлантириш, Европа компанияларининг минтақа мамлакатлари савдо имкониятлари ҳақида хабардорлигини оширишга қаратилган тадбирлар ўтказиш каби алоҳида масалалар ҳам мавжуд.
Афсуски, бу масалаларнинг барчаси бўйича ҳанузгача сезиларли натижаларга эришилгани йўқ. Уларни ҳал этиш учун Мамлакатларимиз экспорт ва импорт қилувчи корхоналарини қўллаб-қувватлаш комплекс дастурини биргаликда ишлаб чиқишни таклиф этамиз.
Бундан ташқари, Ўзбекистон ва Европа Иттифоқи ўртасида кенгайтирилган шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги битимни қабул қилиш жараёни тез фурсатда якунланиши ҳам ушбу вазифанинг ижросига хизмат қилади.
Иккинчидан – барқарор иқтисодий ўсишнинг муҳим омили сифатида ўзаро боғланган транспорт йўлакларини шакллантириш.
Марказий Осиё ва Европанинг транспорт-коммуникациявий боғлиқлигини, энг аввало, “Ўрта маршрут” деб ном олган Транскаспий транзит йўлагини шакллантириш орқали ривожлантириш мақсадида мамлакатларимизнинг саъй-ҳаракатларини бирлаштириш муҳимдир.
Таъкидлаш жоизки, ушбу лойиҳа яқинда Самарқандда ўтган Европа тикланиш ва тараққиёт банки бошқарувчилари учрашувида пухта таҳлил қилинди.
Афсуски, ушбу магистраль рақобатбардошлигини ошириш масаласида ўзаро мувофиқлашган ёндашув ҳанузгача мавжуд эмас. Бугун юк ташишнинг асосий ҳажмини ҳосил қилаётган бизнес учун манфаатли бўлган тарифлар керак. Бироқ таҳлиллар кўрсатаётганидек, ушбу йўналишдаги жорий тариф ва йиғимлар, масалан, муқобил бўлган Шимол – Жануб йўналишларидагидан 1,5 баробар баланд.
Транспорт-логистика ва порт инфратузилмаларини юклар оқимининг прогноз қилинаётган ўсишига мос равишда кенгайтириш ҳамда йўл қопламасининг техник ҳолатини яхшилаш масалалари ҳам муҳим аҳамиятга эга.
Шу муносабат билан Транскаспий йўлаги салоҳиятидан фойдаланишнинг доимий, таъсирчан механизмини яратишни мақсадга мувофиқ, деб ҳисоблаймиз. Бу мамлакатларимиз транспорт идоралари ваколатли вакилларининг доимий учрашувларини ўтказиб боришни назарда тутади.
Шунингдек, европалик ҳамкорлар томонидан Европа ва Марказий Осиё ўртасида барқарор транспорт йўлакларини шакллантириш юзасидан ўтказилган тадқиқотларнинг муҳим аҳамиятини қайд этмоқчиман.
Учинчидан – инвестициявий ва технологик шериклик.
Имкониятларимиз ва умумий режаларимиз хусусида мен батафсил тўхталиб ўтдим. Ўйлайманки, “Марказий Осиё – Европа Иттифоқи” иқтисодий форуми доирасида ҳар йили саноат-технология кўргазмаларини ўтказиш масаласини кўриб чиқиш вақти келди.
Бугунги воқеликдан келиб чиқиб, Европа инвестиция банки билан биргаликда Европанинг етакчи компаниялари ишлаб чиқариш қувватларини мамлакатларимизга кўчириш жараёнида уларни молиявий қўллаб-қувватлашнинг махсус воситаларини ишга туширишдан манфаатдормиз.
Банкнинг минтақавий офиси Ўзбекистонда фаолият юритиши учун барча зарур шароитларни таъминлашга тайёрлигимизни тасдиқлаймиз.
Тўртинчидан – рақамли ўзаро боғлиқлик соҳасида Евроиттифоқ билан яқиндан ҳамкорлик қилиш ниятидамиз.
Жаҳон банки мутахассисларининг тадқиқотларига кўра, юқори тезликдаги Интернетдан фойдаланиш имкониятларининг янада кенгайтирилиши минтақа мамлакатлари ялпи маҳсулоти ва экспорти ҳажмининг мутаносиб равишда ошишига олиб келади.
Бу борадаги “Европа жамоаси” ташаббусини қўллаб-қувватлаймиз ҳамда “Марказий Осиё учун рақамли кун тартиби”ни биргаликда ишлаб чиқишни таклиф этамиз.
Бешинчидан – иқлим соҳасидаги хатарларга қарши курашиш.
Бу ерда, авваламбор, Европанинг илғор билим ва технологияларини қўллаган ҳолда мақсадли минтақавий лойиҳаларни амалга ошириш ҳисобидан экотизимлар барқарорлигини ошириш ҳақида сўз бормоқда.
Бундан ташқари, бугун Ўзбекистонда “яшил” энергетика фаол ривожланиб бормоқда. 2030 йилга бориб қайта тикланувчи энергия ишлаб чиқариш қувватларини 25 минг мегаваттгача ошириш ва унинг улушини ҳозирги 14 фоиздан 40 фоизгача етказишни режа қилганмиз.
Бугун менинг ҳамкасбларим экология масалаларига батафсил тўхталдилар. Масаланинг ғоят долзарблигини ҳисобга олиб, Европа Иттифоқини шу йил кузда Умумий хавфсизлик ва фаровонлик йўлидаги Самарқанд ташаббуси доирасида ўтказиладиган биринчи Халқаро иқлим форумининг ҳам ташкилотчиларидан бири бўлишга чақирамиз.
Биз шерикларимизнинг Марказий Осиё атроф-муҳитни ва иқлим ўзгаришини ўрганиш университетини ташкил этиш лойиҳасида фаол иштирок этишидан ҳам манфаатдормиз.
Олтинчидан – туризмни ривожлантириш.
Ушбу тармоқ пандемиядан кейин тез қайта тикланаётганини ва барқарор юқори ўсиш суръатини кўрсатаётганини таъкидлаш жоиз. Шунга қарамай, Марказий Осиёнинг улкан туризм салоҳияти бугунги кунда тўлиқ ишга солинмаяпти.
Марказий Осиё учун барқарор туризмни ривожлантиришга кўмаклашиш дастурини биргаликда ишлаб чиқиш ва уни жорий йил октябрь ойида Ўзбекистонда ўтказиладиган Жаҳон туризм ташкилоти Бош ассамблеясининг юбилей саммитида тақдим этишни таклиф қиламиз.
Ушбу дастур инфратузилмани модернизация ва тарихий мерос объектларини реконструкция қилиш бўйича аниқ лойиҳаларни, авиақатновлар географиясини кенгайтириш ва сонини кўпайтириш, бутун минтақа учун мўлжалланган ягона туризм маҳсулотлари ва йўналишларни ишлаб чиқиш ҳамда виза тартиботларини соддалаштириш масалаларини қамраб олади.
Еттинчидан – ёшлар таълимига инвестиция киритиш.
Ўзбекистонда Европанинг еттита университети филиаллари муваффақиятли фаолият юритмоқда. Лекин бу етарли эмас.
Яқин истиқболда Европа Иттифоқи мамлакатларининг етакчи олий таълим муассасалари билан шерикликни йўлга қўйиш ва қўшма таълим дастурларини, биринчи навбатда, техника мутахассисликлари бўйича жорий қилиш ниятидамиз.
Таълим вазирлари ва университетлар ректорларининг шу форматдаги мунтазам учрашувларини қайта тиклаш тарафдоримиз.
“Европа уфқлари” дастури доирасида Марказий Осиё минтақаси учун илмий-тадқиқот ва таълим лойиҳаларини қўллаб-қувватлашни кенгайтириш имкониятини кўриб чиқишни таклиф этамиз.
Хавфсизлик соҳасида янги хавф-хатар ва таҳдидларга қарши курашиш борасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш биргаликдаги ишларимизнинг энг муҳим йўналишидир.
Бугун чегараларни ҳимоя қилиш, наркотрафик ва терроризмга қарши кураш бўйича қўшма дастурларни самарали амалга оширмоқдамиз.
Сўнгги йилларда икки юздан ортиқ минтақавий тадбирлар ўтказилди. Европалик ҳамкорлар кўмагида минглаб юқори малакали мутахассислар тайёрланди, чегара пунктлари модернизация қилинди.
Экстремизм ва радикализм, одам савдоси, уюшган ва кибер жиноятчиликка қарши курашиш ҳамда чегараларни қўриқлаш соҳасида янги шериклик дастурларини ишлаб чиқиш зарур, деб ҳисоблаймиз.
Шу мақсадда “Марказий Осиё – Европа Иттифоқи: хавфсизлик соҳасидаги ҳамкорликнинг янги кун тартиби” мавзусида экспертлар конференциясини ўтказишни таклиф этамиз.
Афғонистон муаммоси эътиборимиз марказида бўлиб турибди. Минг афсуски, Афғонистондаги гуманитар вазият тез суръатда ёмонлашиб бормоқда. Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг маълумотларига кўра, ҳозирги вақтда миллионлаб афғонлар ҳалокат ёқасида турибди.
Шу муносабат билан шерикларимизни афғон халқига инсонпарварлик ёрдами ҳажмини камайтирмасликка чақирамиз. Шу мақсадда Термиздаги логистика хаби имкониятларини бундан буён ҳам тақдим этишга тайёрмиз.
Афғонистондаги вазиятни тартибга солиш ва унинг тинч тараққиётига кўмаклашиш борасидаги долзарб масалалар ечими юзасидан умумий ёндашувларни ишлаб чиқиш учун махсус вакилларимизнинг мунтазам маслаҳатлашувларини давом эттиришни  таклиф этамиз.
Бугун ҳамкасбларимнинг чиқишларида Марказий Осиё ва Европа Иттифоқи ўртасидаги амалий ҳамкорликни кенгайтиришга қаратилган муҳим ташаббуслар илгари сурилди.
Билдирилган ҳар бир таклиф экспертларимиз томонидан диққат билан ўрганиб чиқилиши жуда муҳимдир. Шу муносабат билан учрашувимиз якунлари бўйича алоҳида “йўл харитаси”ни ишлаб чиқиш ва қабул қилишни мақсадга мувофиқ, деб ҳисоблайман.
Мулоқотларимизни мунтазам ўтказиб бориш тўғрисидаги таклифни ҳам қўллаб-қувватлайман.
Ушбу форматдаги илк саммитни келгуси йилда Ўзбекистонда ўтказиш борасидаги ташаббусимиз қўллаб-қувватлангани учун миннатдорлик изҳор этаман.
Ушбу учрашув якунлари мамлакатларимиз ўртасидаги дўстлик ва шериклик муносабатларини мустаҳкамлашга қўшимча суръат бағишлайди, минтақада тинчлик ва барқарорлик, изчил тараққиёт ва равнақни таъминлашга хизмат қилади, деб ишонаман.

Искренне рад приветствовать всех участников очередной встречи лидеров в формате «Центральная Азия – Европейский Союз».
Хочу присоединиться к словам признательности в адрес Президента Кыргызской Республики уважаемого Садыра Нургожоевича Жапарова за прекрасную организацию саммита и оказываемый традиционно тёплый, радушный приём в Чолпон-Ате – одном из самых живописных мест в нашем регионе.
Выражаю также особую благодарность Президенту Европейского Совета уважаемому господину Шарлю Мишелю.
Ваша приверженность и всемерная поддержка развития конструктивного политического диалога и многогранного сотрудничества со странами Центральной Азии во многом обуславливают эффективность наших контактов.
Прошло менее года с нашей первой – открытой, доверительной и плодотворной встречи в Астане.
За этот короткий период совместными усилиями проделана действительно большая работа.
В ноябре прошлого года мы вместе провели в Узбекистане Конференцию высокого уровня по межрегиональной взаимосвязанности, уделив особое внимание продвижению проектов в сферах:
— цифровизации;
— транспортных коммуникаций;
— энергетики и управления водными ресурсами, в том числе в рамках стратегии наших европейских партнёров «Глобальные ворота».
Запустили ряд важных региональных проектов – по созданию устойчивой энергетической системы в Центральной Азии, а также в области профессионального образования.
Отдельно хотел бы отметить результативные итоги состоявшихся
— Форума гражданского общества в марте в Ташкенте;
— второго Экономического форума в Алматы и ежегодного заседания Европейского банка реконструкции и развития в Самарканде в прошлом месяце.
Эти мероприятия ещё раз показали положительные, качественные изменения в диалоге с нашими европейскими партнёрами.
Сегодня Центральная Азия является центром притяжения и пространством новых экономических возможностей для ведущих европейских компаний и банков.
И речь уже идёт о широком инвестиционном и технологическом партнёрстве, направленном на:
— создание современных промышленных мощностей,
— внедрение «зелёной» энергетики,
— развитие «умного» сельского хозяйства,
— формирование разветвлённой транспортно-логистической инфраструктуры.
В выступлениях моих коллег прозвучали статистические данные. Не буду повторять.
Тем не менее, подчеркну, что есть все основания рассчитывать на двукратный рост этих показателей до 2030 года.
Коротко остановлюсь на сотрудничестве Узбекистана со странами Евросоюза.
После Вашего исторического визита в Узбекистан, господин Мишель, заметно активизировались контакты на всех уровнях. Мы провели встречи с лидерами Франции, Германии, Венгрии и Чехии. Открыли посольства в Будапеште и Стокгольме. На следующей неделе я планирую посетить Италию.
Наш товарооборот со странами Европейского союза продолжает устойчиво расти благодаря режиму «GSP+».
Если в прошлом году объёмы торговли увеличились на 20 процентов, то с начала года – почти на 70 процентов.
Портфель перспективных проектов создания высокотехнологичных производств и новых рабочих мест с ведущими европейскими компаниями и банками превышает 20 миллиардов евро.
В число наших стратегических партнёров входят всемирно известные корпорации «Сименс», «Линде Групп», «КЛААС», «Эйрбас», «Басф», «И-Ди-Эф», «Альстом», «Тоталь», «Орано», «О-Ти-Пи Груп» и многие другие. Подчеркну, что реализация совместных проектов позволит изменить индустриальную карту на Евразийском континенте.
В гуманитарной сфере осуществили два уникальных проекта в партнёрстве с Лувром и Новым музеем Берлина.
Мы впервые масштабно представили богатейшее культурно-историческое наследие нашего региона в этих всемирно известных центрах искусства.
Вопреки сложной геополитической ситуации и негативным тенденциям в глобальной экономике страны Центральной Азии демонстрируют устойчивый рост.
По последним оценкам аналитиков Европейского банка реконструкции и развития, экономический рост в регионе в целом составит 5,2 процента в этом году и 5,4 процента в следующем.
В Узбекистане европейские эксперты прогнозируют рост в среднем на 6,5 процентов ежегодно.
При этом в наших планах до 2030 года в два раза увеличить объёмы валового внутреннего продукта и доходы населения, с вхождением в число государств с доходами выше среднего уровня.
Основным фактором достижения этой цели станет политика ускоренной индустриализации, в том числе за счёт привлечения иностранных инвестиций в обрабатывающие отрасли.
Особо отмечу важность дальнейшей поддержки нашими европейскими друзьями и партнёрами национальных программ развития и стратегии необратимых реформ.
С учётом предложенной повестки дня саммита выделю следующие приоритетные, на мой взгляд, направления взаимовыгодного сотрудничества.
Первое – это торговля. Узбекистан заинтересован в кардинальном расширении торговых отношений с Евросоюзом, прежде всего в создании устойчивых торгово-логистических цепочек и эффективных механизмов поддержки взаимных поставок.
Предоставление режима «GSP+» стало стимулирующим фактором для более широкого вовлечения отечественных производителей во внешнеторговую деятельность с одновременным повышением качества выпускаемой продукции.
Мы заинтересованы в продлении сроков действия этих условий на новый период.
Считаем, что распространение данного режима преференций на страны региона послужит росту индустриального потенциала и конкурентоспособности наших экономик.
В качестве примера могу привести готовность наших экспортёров к поставкам на европейский рынок более 500 наименований промышленных товаров на сумму 4 миллиарда евро.
Вместе с тем есть и ряд отдельных вопросов, таких как:
— создание в нашем регионе сети современных лабораторий, центров стандартизации и сертификации в соответствии с требованиями Евросоюза;
— развитие навыков и потенциала наших экспортёров для работы на европейском рынке;
— проведение мероприятий, направленных на повышение информированности европейских компаний о торговых возможностях стран региона.
К сожалению, по всем этим вопросам мы пока не достигли заметного прогресса.
Для их решения предлагаем совместно разработать Комплексную программу поддержки предприятий-экспортёров и импортёров наших стран.
Кроме того, выполнению этой задачи будет способствовать скорейшее завершение процесса принятия Соглашения о расширенном партнёрстве и сотрудничестве между Узбекистаном и Европейским Союзом.
Второе – формирование сопряжённых транспортных коридоров как ключевого фактора устойчивого экономического роста.
Важно объединить усилия наших стран в целях развития транспортно-коммуникационной взаимосвязанности Центральной Азии и Европы, прежде всего путём формирования так называемого Срединного маршрута – Транскаспийского транзитного коридора.
Следует отметить, что этот проект был тщательно проанализирован в ходе недавней встречи управляющих Европейского банка реконструкции и развития в Самарканде.
К сожалению, до сих пор отсутствует скоординированный подход в вопросах повышения конкурентоспособности данной магистрали.
Сегодня нужны тарифы, которые будут выгодны бизнесу, генерирующему основные объёмы грузопотока.
Однако, как показывает анализ, нынешние тарифы и сборы на этом направлении в 1,5 раза выше, чем, к примеру, на альтернативных маршрутах Север – Юг.
Не менее важными являются вопросы расширения транспортно-логистической и портовой инфраструктуры в соответствии с прогнозируемым ростом грузопотока, а также улучшения технического состояния дорожного полотна.
В этой связи считаем целесообразным создание действенного механизма использования потенциала Транс-каспийского коридора.
Речь идёт о регулярных встречах уполномоченных представителей транспортных ведомств наших стран.
Отмечу также важность проведённых европейскими партнёрами исследований по формированию устойчивых транспортных коридоров между Европой и Центральной Азией.
Третье – инвестиционное и технологическое партнёрство.
Я уже достаточно подробно остановился на наших возможностях и общих планах.
Считаю, что пришло время рассмотреть вопрос ежегодного проведения промышленно-технологических выставок в рамках экономического форума «Центральная Азия – Европейский Союз».
С учётом современных реалий заинтересованы в запуске совместно с Европейским инвестиционным банком специальных инструментов финансовой поддержки при переносе производственных мощностей ведущих европейских компаний
в наши страны.
Подтверждаем готовность обеспечить все необходимые условия для деятельности регионального офиса Банка в Узбекистане.
Четвёртое – рассчитываем на тесное партнёрство с Евросоюзом в области цифровой взаимосвязанности.
Исследования специалистов Всемирного банка показывают, что дальнейшее расширение высокоскоростного доступа к Интернету приведёт к пропорциональному увеличению объёмов валового продукта и экспорта стран региона.
Поддерживаем соответствующую инициативу «Команда Европа» и предлагаем разработать совместную «Цифровую повестку для Центральной Азии».
Пятое – противодействие климатическим вызовам. Речь идёт прежде всего о повышении устойчивости экосистем за счёт реализации целевых региональных проектов с применением передовых европейских знаний и технологий.
Кроме того, сегодня в Узбекистане активно развивается «зелёная» энергетика.
Планируем к 2030 году увеличить мощности генерации возобновляемой энергии до 25 тысяч мега-ватт, повысив её долю с нынешних 14 до 40 процентов.
Сегодня мои коллеги подробно остановились на экологических вопросах.
Учитывая остроту проблематики, приглашаем Европейский Союз выступить соорганизатором первого Международного климатического форума, который будет проведён осенью этого года в рамках Самаркандской инициативы солидарности во имя общей безопасности и процветания.
Мы также заинтересованы в активном участии наших партнёров в проекте создания Центральноазиатского университета изучения окружающей среды и изменения климата.
Шестое – развитие туризма. Следует отметить, что данная отрасль быстро восстанавливается после пандемии и показывает стабильно высокую динамику роста.
Несмотря на это, огромный туристический потенциал Центральной Азии задействован сегодня далеко не полностью.
Предлагаем совместно разработать Программу содействия развитию устойчивого туризма для Центральной Азии и представить её на юбилейной сессии Генеральной ассамблеи Всемирной туристской организации, которая пройдёт в октябре этого года в Узбекистане.
Данная программа охватит:
— конкретные проекты модернизации инфраструктуры и реконструкции объектов исторического наследия,
— расширение географии и частоты авиарейсов;
— разработку единых турпродуктов и маршрутов с охватом всего региона, а также упрощение визовых процедур.
Седьмое – инвестиции в образование молодёжи.
В Узбекистане успешно действуют филиалы семи европейских университетов. Однако этого недостаточно.
Планируем в ближайшее время наладить партнёрство с ведущими вузами стран Евросоюза и внедрить совместные образовательные программы, прежде всего по техническим специальностям.
Выступаем также за возобновление в нашем формате регулярных встреч министров образования и ректоров университетов.
Предлагаем рассмотреть возможность расширения поддержки научно-исследовательских и образовательных проектов для региона Центральной Азии в рамках Программы «Горизонт Европа».
Важнейшим направлением нашего взаимодействия является укрепление сотрудничества в борьбе против новых вызовов и угроз безопасности.
Сегодня мы эффективно осуществляем совместные программы по защите границ, противодействию наркотрафику и терроризму.
За последние годы проведено более двухсот региональных мероприятий. При содействии европейских партнёров подготовлены тысячи высококвалифицированных специалистов, модернизированы пограничные пункты.
Считаем необходимым выработать новые программы партнёрства в области борьбы с экстремизмом и радикализмом, торговлей людьми, организованной и киберпреступностью, а также охраны границ.
В этих целях предлагаем провести экспертную конференцию «Центральная Азия – Европейский Союз: новая повестка сотрудничества в сфере безопасности».
В центре нашего внимания находится афганская проблематика. К глубокому сожалению, гуманитарная ситуация в Афганистане стремительно ухудшается.
По данным Организации Объединённых Наций, в настоящее время миллионы афганцев находятся на грани выживания.
В этой связи призываем партнёров не снижать объёмы гуманитарной помощи афганскому народу. Готовы и далее предоставлять для этих целей возможности логистического хаба в Термезе.
Предлагаем продолжить регулярные консультации наших спецпредставителей для выработки общих подходов к решению актуальных вопросов урегулирования ситуации и мирного развития Афганистана.
Сегодня в выступлениях моих коллег были выдвинуты важные инициативы, направленные на углубление практического сотрудничества между Центральной Азией и Европейским Союзом.
Считаю очень важным, чтобы каждое предложение было внимательно изучено нашими экспертами. В этой связи полагаю целесообразным разработать и принять отдельную «дорожную карту» по итогам нашей встречи.
Поддерживаю также предложение о том, чтобы придать нашим контактам регулярный характер.
Признателен за поддержку нашей инициативы о проведении первого саммита в данном формате в Узбекистане в следующем году.
Убеждён, что итоги нынешней встречи послужат дополнительным импульсом для укрепления отношений дружбы и партнёрства между нашими странами, будут способствовать обеспечению в регионе мира и стабильности, устойчивого развития и процветания.