Президент Шавкат Мирзиёев ижтимоий муассасалар ва давлат идораларида қайта тикланувчи энергия манбаларини жорий этиш ҳолати бўйича тақдимот билан танишди.
Давлатимиз раҳбарининг шу йил 16 февралдаги қарори билан бу борадаги ишларни жадаллаштириш бўйича дастур қабул қилинган эди. Унга кўра, жорий йилда ижтимоий соҳа ва давлат идораларида 220 мегаватт қувватли қуёш панеллари ўрнатиш кўзда тутилган.
Йиғилишда мутасаддилар шу борадаги ишларнинг ижроси юзасидан ахборот берди.
Қайд этилишича, бугунги кунда 107 мегаватт қуёш панеллари ўрнатилган. Йирик давлат компанияларида иш яхши кетмоқда. Лекин ижтимоий муассасаларда натижалар ҳали етарли эмас.
Масалан, олий ўқув юрти биноларида 36 фоиз, мактабларда 33 фоиз, тиббиёт муассасаларида 28 фоиз панеллар ўрнатилган. Ҳудудлар бўйича олганда, республикада бу кўрсаткич қарийб 50 фоизга етган. Аммо Тошкент шаҳрида қайта тикланувчи энергия манбаларини ўрнатиш даражаси режага нисбатан 26 фоизни ташкил этмоқда.
Давлатимиз раҳбари бу борада ҳали имкониятлар кўплигини таъкидлаб, ишларни жадаллаштириш бўйича кўрсатмалар берди.
Жорий йилда 2 минг мегаватт қувватли қуёш ва шамол электр станциялари ишга туширилиши режалаштирилган. Бундан ташқари, яқинда Ўзбекистон Президентининг Хитой Халқ Республикасига давлат ташрифи доирасида 4,4 миллиард долларлик, жами қуввати 4,8 гигаваттга тенг 11 та қуёш ва шамол станцияларини қуриш бўйича келишувга эришилди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией о состоянии внедрения возобновляемых источников энергии в учреждениях социальной сферы и государственных ведомствах.
Постановлением главы нашего государства от 16 февраля текущего года принята программа по ускорению внедрения возобновляемых источников энергии. Она предусматривает установку в этом году солнечных панелей мощностью 220 мегаватт в социальных и государственных учреждениях.
На совещании должностные лица доложили о ходе работы в этом направлении.
Отмечалось, что на сегодняшний день установлены солнечные панели общей мощностью 107 мегаватт. Крупные государственные компании проводят эти мероприятия в ускоренном темпе, однако в социальных учреждениях работа идет медленно.
Например, на зданиях вузов установлено 36 процентов от общего запланированного количества панелей, на зданиях школ — 33 процента, медицинских учреждениях — 28 процентов. По республике в целом показатель достиг почти 50 процентов. Но в городе Ташкенте внедрение возобновляемых источников энергии составляет 26 процентов от запланированного.
Глава государства подчеркнул, что есть много незадействованных возможностей и поручил ускорить работу.
В этом году планируется ввести в эксплуатацию солнечные и ветряные электростанции мощностью 2 тысячи мегаватт. Кроме того, недавно в рамках государственного визита Президента Узбекистана в Китайскую Народную Республику были достигнуты договоренности о строительстве 11 солнечных и ветряных электростанций общей мощностью 4,8 гигаватт на сумму 4,4 миллиарда долларов.