Ўзбекистон Республикаси Президенти, Қуролли Кучлар Олий Бош Қўмондони Шавкат Мирзиёев Давлат хавфсизлик хизмати Чегара қўшинларининг Сурхондарё вилоятидаги взводларидан бирига ташриф буюрди.
Маъмурий бинодаги шароитлар, чегарани қўриқлашда қўлланилаётган ҳарбий техника ва қурол-аслаҳалар кўздан кечирилди. Давлат чегарасини қўриқлашда учувчисиз учиш аппаратларининг аҳамияти таъкидланди.
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистон – Афғонистон чегарасини қўриқлаш жараёни билан яқиндан танишди.
Мамлакатимизда қўшинларнинг жанговар шайлигини ошириш билан бирга ҳарбий хизматчилар ва уларнинг оила аъзоларини ижтимоий ҳимоялашга катта эътибор қаратилмоқда. Ушбу взвод ёнида ҳам шинам хонадонлар барпо этилган.
Давлатимиз раҳбари шундай хонадонлардан бирида меҳмон бўлди. Ҳарбий хизматчиларнинг оила аъзолари билан суҳбатлашди.
– Ватанимиз ҳимоячиларининг ўз вазифаларини хотиржам бажариши, фарзандлар тарбияси сизларга боғлиқ. Турмуш ўртоқларингизга мададкор бўлиб, катта жасорат кўрсатаяпсиз. Сизлар ҳам Ватан ҳимоячисизлар, – деди Шавкат Мирзиёев ҳарбийларнинг рафиқаларига.
Ҳовлида ўйингоҳлар, спорт майдончалари, аёллар учун тикувчилик ва қандолатчилик хонаси ташкил қилинган. Болаларни мактаб ва боғчага элтиш учун автобус йўлга қўйилган.

Президент Республики Узбекистан, Верховный Главнокомандующий Вооруженными Силами Шавкат Мирзиёев посетил один из взводов Пограничных войск Службы государственной безопасности в Сурхандарьинской области.
Глава государства ознакомился с условиями в административном здании заставы, осмотрел военную технику и вооружение, используемые пограничниками. Отмечена важность применения беспилотных летательных аппаратов при охране Государственной границы.
Президент ознакомился с мероприятиями по охране узбекско-афганской границы.
В нашей стране наряду с повышением боеготовности войск большое внимание уделяется социальной защите военнослужащих и членов их семей. Рядом с местом базирования взвода возведены дома пограничников с благоустроенной территорией.
Глава государства зашел в гости в одну из квартир, побеседовал с членами семей военнослужащих.
— Ваша роль огромна в том, чтобы защитники Родины спокойно выполняли свои обязанности, от вас зависит воспитание детей. Вы проявляете большую отвагу, помогая своим мужьям. Вы тоже защищаете Родину, — сказал Шавкат Мирзиёев супругам военных.
Во дворе домов есть детские и спортивные площадки, организованы швейная мастерская и кондитерский цех. Для перевозки детей в школу и детский сад их обслуживает автобус.