Ўзбекистон Миллий кутубхонасида Ислом Каримов номидаги Республика хайрия жамоат фонди тайёрлаган ва нашр қилган “Ислом Каримов – мустақил Ўзбекистон асосчиси” китоб альбомини кутубхонага туҳфа этиш маросими бўлиб ўтди. Унда Ислом Каримовнинг рафиқаси Татьяна Каримова, бир қанча ташкилот вакиллари, журналистлар иштирок этди.
Тақдимотдан мақсад буюк давлат ва сиёсат арбоби И.А.Каримовни ибратли ҳаёт йўлини кенг жамоатчилик, айниқса, ёшларга таништириш, Ўзбекистон Республикаси Биринчи Президенти хотирасини абадийлаштиришдан иборат.
Мазкур китоб-альбомда Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг Биринчи Президентимиз ҳақида айтган илиқ фикрларидан иборат сўзбошиси келтирилган.
Китоб-альбомда биринчи Президентимизнинг турли йиллардаги фаолиятига оид ноёб суратлари, хорижий давлат раҳбарлари, давлат ва сиёсат арбоблари, турли соҳа вакилларининг Ислом Каримов ҳақидаги самимий дил сўзлари, фикрлари жой олган.
Бир қанча нусхадаги китоб-альбомдан кутубхона фойдаланувчилари истаганича фойдаланиши мумкин. Янада кўпроқ қулайлик яратиш учун кутубхона ходимлари томонидан китобнинг электрон кўриниши ҳам тайёрланмоқда.

В Национальной библиотеке Узбекистана состоялась церемония передачи книги-альбома «Ислам Каримов — основатель независимого Узбекистана», подготовленной Республиканским благотворительным общественным фондом имени Ислама Каримова. В ней приняли участие супруга Ислама Каримова Татьяна Каримова, представители ряда организаций, журналисты.
Переданная библиотеке книга-альбом позволит ознакомиться широкой общественности, особенно молодежи, с образцовой жизнью великого государственного и общественного деятеля И. Каримова, будет способствовать увековечению памяти Первого Президента Республики Узбекистан.
Введение книги-альбома — это искренние слова Президента страны Шавката Мирзиёева о Первом Президенте Узбекистана.
В книге-альбоме приведены уникальные снимки, касающиеся деятельности Первого Президента в различные годы, искренние слова, мнения руководителей иностранных государств, государственных и общественных деятелей, представителей различных отраслей об Исламе Каримове.
Книга-альбом представлена в нескольких экземплярах, которыми свободно могут пользоваться читатели. Для создания еще более широкой возможности для ознакомления с изданием работники библиотеки готовят его электронную версию.