Иқтисодиёт барқарорлигининг асосий омили – экспорт
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 27 февраль куни экспортни ошириш ва импортни қисқартириш бўйича қўйилган вазифалар ижроси, бу борада тармоқлар ва ҳудудлардаги ишлар ҳолати таҳлилига бағишланган видеоселектор йиғилиши бўлиб ўтди.
Унда Бош вазир ва унинг ўринбосарлари, тегишли вазирлик ва идоралар раҳбарлари иштирок этди. Видеоконференция алоқаси орқали Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳри раҳбарияти, маҳаллий ҳокимликлар, вазирлик ва идораларнинг ҳудудий тузилмалари, экспортчи корхоналар вакиллари қатнашди.Йиғилиш танқидий руҳда ўтди. Давлатимиз раҳбари экспорт режасини бажаришдаги камчиликларни чуқур таҳлил қилиб, асосий йўналиш ва вазифаларни белгилаб берди.
Бугунги кунда мамлакатимиз иқтисодиётини барқарорлаштириш бўйича муҳим ислоҳотлар амалга оширилмоқда. Рақобатбардош маҳсулотлар ишлаб чиқариш ва экспорт қилиш учун зарур шароит ва имкониятлар яратилмоқда. Лекин шу пайтгача бирор ташкилот мамлакатимизга кириб келаётган маҳсулотлар импортини таҳлил қилмагани, ушбу соҳада назорат ўз ҳолига ташлаб қўйилгани танқид остига олинди.
Жумладан, 2017 йилда импортни қисқартириш режаси 88 фоизга бажарилгани яна бир бор қайд этилди. Мисол учун, бир йилда 20 миллион долларлик кир ювиш кукуни, 13 миллион долларлик атир совун, 49 миллион долларлик қурилишда ишлатиладиган ва синтетик бўёқлар, 23 миллион долларлик шоколад импорт қилинган.
Бу ҳолат ўтган йилларда қабул қилинган маҳаллийлаштириш дастурлари ҳеч қандай асосга эга эмаслиги, улар фақатгина кўзбўямачилик ва имтиёз олиш учун хизмат қилганидан далолат эмасми, деди Шавкат Мирзиёев.
Аслида Инвестиция лойиҳалари рўйхатига кўп импорт қилинаётган товарларни юртимизда ишлаб чиқариш бўйича лойиҳалар киритилиши керак. Лекин мутасаддилар бу оддий ҳақиқатга панжа орасидан қарамоқда.
Йиғилишда таъкидланганидек, энди соҳадаги ишларни ташкил этиш ва назорат қилишнинг бутунлай янги тизими жорий этилади. Экспортни ташкил этиш ва мониторинг қилишга Бош вазир ўринбосари Нодир Отажонов ва Бош прокурорнинг биринчи ўринбосари Эркабой Таджиев раҳбарлигидаги гуруҳ жавоб беради. Жойларда экспорт билан шахсан вилоят ҳокими ва вилоят прокурорларининг биринчи ўринбосарлари шуғулланади.
Импортни қисқартириш ишларини ташкил этиш ва мониторинг қилиш бўйича республика Ишчи гуруҳи ҳам тузилиб, унга Бош прокуратура ҳузуридаги Солиқ, валютага оид жиноятларга ва жиноий даромадларни легаллаштиришга қарши курашиш департаменти бошлиғи раҳбар этиб белгиланди. Худди шундай ишчи гуруҳлар ҳудудларда ҳам ташкил этилади ва уларга ҳудудий департамент бошлиқлари раҳбарлик қилади.
Департаментнинг вазифалари бугунги кун талаблари, импорт ва экспорт масалаларини тартибга солиш нуқтаи назаридан тубдан ўзгартирилади. Департамент мамлакатимиздан валюта мақсадсиз чиқиб кетишининг олдини олиш, импортни қисқартириш, унинг ўрнини босадиган маҳаллий маҳсулот ишлаб чиқаришни қўллаб-қувватлаш бўйича тизимли ишларни ташкил этиши зарурлиги таъкидланди.
Бу ишчи гуруҳлар жойларда пиёда юриб, экспортчиларни ўзига чақиртириб эмас, уларга экспорт ҳажмини ошириши учун реал ёрдам бериши, маҳсулот экспорт қилаётганларга «яшил коридор» қилиб бериши лозим, деди Шавкат Мирзиёев. Шу билан бирга, улар импортни мунтазам таҳлил қилиб, маҳаллий ишлаб чиқаришни ривожлантириш бўйича аниқ лойиҳаларни амалга оширишга ҳар томонлама кўмак бериши зарур. Вазирлар ва тармоқлар раҳбарлари ҳам ўз фаолиятини худди шу тартибда ташкил этади.
Экспорт ва импорт бўйича қилинаётган ишлар Бош вазир ҳамда Бош прокурор раҳбарлигида ҳафтада икки марта муҳокама қилинади. Масалан, туманлардаги ишчи гуруҳлар фермерлар ва аҳоли томорқаларида сердаромад мева-сабзавот экиш, уларни уруғлик, маблағ, ўғит, ёқилғи билан таъминлаш ишларини ташкил этишга кўмаклашади. Ҳар бир туманда мева-сабзавотни экспорт қилувчи корхона ташкил этиш ҳам бу борадаги муҳим вазифа ҳисобланади.
Йиғилишда жорий йилнинг ўтган даврида экспорт бўйича мўлжалланган режалар ва берилган ваъдалар бажарилмагани таъкидланди. Хусусан, “Ўзагротехсаноатхолдинг” акциядорлик жамияти ва “Ўзбекозиқовқатхолдинг” компаниясининг бу борадаги сусткашлигига жиддий эътироз билдирилди.
Йиғилишда экспорт бўйича фойдаланилмаётган имкониятлар кўплиги, уларни ишга солиш учун мутасаддиларда ташаббускорлик ва қатъият етишмаётгани таъкидланди.
Айниқса, қурилиш материаллари ва фармацевтика тармоқларида импорт ҳажми экспортдан ўнлаб баробар юқорилигига эътибор қаратилди. Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги, “Ўзқурилишматериаллари” акциядорлик жамияти раҳбарларига тегишли кўрсатмалар берилди.
Экспортни кенгайтириш имкониятлари жойларда ҳам кўп. Президент Шавкат Мирзиёевнинг шу йил январь-февраль ойларида Тошкент, Сурхондарё, Қашқадарё ва Бухоро вилоятларига ташрифлари чоғида ушбу ҳудудларда тўлиқ фойдаланилмаётган экспорт резервлари аниқланди. Жумладан, Сурхондарё вилоятида 95 миллион, Қашқадарёда 62 миллион, Бухорода 68 миллион долларлик қўшимча манбалар юзага чиқди. Бошқа вилоятларда ҳам катта экспорт салоҳияти бор, албатта.
Шу боис Вазирлар Маҳкамаси комплекслари раҳбарлари, Ташқи савдо вазирлиги, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликларига тармоқлар ва ҳудудларда экспорт ҳажмини ошириш бўйича қўшимча резервларни аниқлаш ва Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритиш бўйича топшириқ берилди.
Экспорт ҳажмини кўпайтириш юзасидан мавжуд резервларни ишга солиш бўйича муҳим йўналишлар белгиланди.
Жумладан, “Ўзтўқимачиликсаноат” уюшмаси ва вилоят ҳокимликларига экспорт режасини ҳар бир корхона, янги қувватлар бўйича ойма-ой бажариш юзасидан “йўл хариталари”ни ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди. Бунда 2018 йилга тасдиқланган инвестиция лойиҳалари доирасида назарда тутилган янги ишлаб чиқариш қувватларини муддатидан олдин ишга тушириш ва лойиҳа қувватига чиқиш, янги бозорларни эгаллаш ва хорижий харидорлар билан шартномалар тузиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилади.
Энг катта салоҳиятга эга соҳалардан яна бири – туризмда тушумни кўпайтириш, туристлар борадиган барча объектларга турникет орқали ва тўлов асосида кириш тизимини жорий қилиш кераклиги таъкидланди.
“Ўзбекистон темир йўллари” акциядорлик жамияти ва “Ўзбекистон ҳаво йўллари” миллий авиакомпаниясининг режадаги экспорт ҳажмини сезиларли даражада ошириш, 2018 йил экспорт дастури лойиҳасига тегишли ўзгартиришлар киритиш зарурлиги кўрсатиб ўтилди.
Жорий йилда мева-сабзавот маҳсулотлари экспортини ўтган йилга нисбатан 2 баробарга ошириш белгиланган. Бунинг учун ҳудудларда август пиёзи, саримсоқпиёз, тўқсонбости экинлар ҳосилини ўз вақтида ва тўлиқ йиғиб олиш, уларни хорижга сотишни ташкил этиш зарур. Мева-сабзавотчиликка ихтисослашган ҳудудларнинг салоҳиятидан тўлиқ фойдаланиш, пахта ва ғалладан бўшайдиган қўшимча 150 минг гектар ерга сердаромад экинлар экиш, йирик экспортчи ташкилотларга қўшимча экин майдонлари ажратиш, замонавий иссиқхоналар, музлаткичли омборхоналар ва қайта ишлаш корхоналарини ташкил этиш керак.
Шу муносабат билан Бош вазир ўринбосарлари ва ҳокимликларга барча ҳудудларда тасдиқланган 2018 йилда мева-сабзавот, полиз, узум ва дуккакли маҳсулотлар етиштиришни кўпайтириш, қайта ишлаш, экспорт ҳажмларини ошириш ва ички истеъмолни таъминлаш, озиқ-овқат лойиҳаларни амалга ошириш ҳамда соҳани ривожлантириш бўйича комплекс чора-тадбирлар дастурларини тўла ижро этиш юзасидан кўрсатмалар берилди.
Товарларни сақлаш, экспортга тайёрлаш ва ташиш бўйича комплекс хизматлар кўрсатувчи замонавий логистика марказлари ташкил этиш бўйича аниқ “йўл хариталари”ни тасдиқлаш зарурлиги қайд этилди.
Маҳсулотларни хорижга электрон савдо майдончалари орқали сотиш бўйича ҳам замонавий механизмлар жорий этиш зарур. Шу боис Жанубий Корея билан ҳамкорликда 2019 йил 1 январдан бошлаб, хорижий харидорларга маҳаллий экспортчи корхоналарнинг товарларини сотиб олиш имкониятини берадиган Ўзбекистон миллий савдо электрон майдончасини ишга тушириш бўйича топшириқ берилди.
Мамлакатимизда қандай экспортчи корхоналар борлиги ва уларнинг қандай товарлар ишлаб чиқариши тўғрисида хорижий компаниялар ҳам, маҳаллий корхона ва давлат идоралари ҳам ахборот оладиган тўлиқ манба йўқлигига эътибор қаратилди. Шу боис ҳар бир экспортчи корхона тўғрисидаги электрон ахборотлар базасини шакллантириш, уларнинг маҳсулотлари, маркетинг тадқиқотлари, экспорт ҳажми каби маълумотларни ўз ичига олувчи электрон паспортни жорий этиш вазифаси қўйилди.
Йиғилишда Вазирлар Маҳкамаси комплекслари, вазирлик ва идоралар, хўжалик бирлашмалари ҳамда ҳудудлар раҳбарларининг ҳисоботлари тингланди ва муҳокама қилинди.
Президент Шавкат Мирзиёев мамлакатимиз экспорт салоҳиятини ошириш, экспортчи корхоналар ва тадбиркорларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш бўйича аниқ топшириқлар берди.

Экспорт – основной фактор стабильности экономики
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 27 февраля состоялось видеоселекторное совещание, посвященное анализу исполнения поставленных задач по увеличению экспорта и сокращению импорта, проводимой в этом направлении работы в отраслях и регионах.
В совещании приняли участие Премьер-министр и его заместители, руководители соответствующих министерств и ведомств, посредством видеоконференцсвязи — руководство Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента, представители местных хокимиятов, территориальных подразделений министерств и ведомств, предприятий-экспортеров.
Совещание прошло в духе критического анализа. Глава государства глубоко проанализировал недостатки в исполнении плана по экспорту, определил основные направления и задачи.
Сегодня осуществляются важные реформы по стабильному развитию экономики нашей страны. Создаются необходимые условия и возможности для производства и экспорта конкурентоспособной продукции. Однако ни одна организация до сего момента не потрудилась проанализировать – какова структура импорта, какие товары, в каком объеме и по какой цене ввозятся в нашу страну, контроль в этой сфере пущен на самотек, и эти факты подверглись критике.
Так, план сокращения импорта на 2017 год был выполнен на 88 процентов. За один год было импортировано стирального порошка на 20 миллионов долларов, туалетного мыла — на 13 миллионов, строительных и синтетических красок — на 49 миллионов, шоколада — на 23 миллиона долларов.
Не свидетельствует ли это о том, что принятые в прошлые годы программы локализации не имеют прочного обоснования, являются лишь очковтирательством и предлогом для получения льгот, сказал Шавкат Мирзиёев.
В действительности в Перечень инвестиционных проектов следует включать лишь те, которые нацелены на локальное производство товаров, часто импортируемых в нашу страну. Но ответственные лица смотрят на это сквозь пальцы.
234e6ff5-6ed8-61aa-b177-bcaf534603fd.jpg
На совещании отмечалось, что впредь будет внедрена абсолютно новая система организации работы и контроля в этой сфере. За организацию и мониторинг экспорта будет отвечать группа во главе с заместителем Премьер-министра Нодиром Отажоновым и первым заместителем Генерального прокурора Эркабоем Таджиевым. Экспортом на местах будут заниматься лично хокимы областей и первые заместители областных прокуроров.
Также образуется Республиканская рабочая группа по организации и мониторингу работы в деле сокращения импорта, ее руководителем назначен начальник Департамента по борьбе с налоговыми, валютными преступлениями и легализацией преступных доходов при Генеральной прокуратуре. Такие же рабочие группы, возглавляемые начальниками территориальных департаментов, будут организованы в регионах.
Задачи указанного департамента будут кардинально изменены в соответствии с нынешними требованиями с точки зрения упорядочения вопросов импорта и экспорта. Как отмечено, департамент должен организовать системную работу по предотвращению бесконтрольной утечки валютных средств из страны, сокращению импорта, поддержке производства импортозамещающей продукции.
Эти рабочие группы должны выезжать на места, работать в тесном взаимодействии с экспортерами, оказывать им реальную помощь в увеличении объемов экспорта и создавать “зеленые коридоры». Вместе с тем необходимо регулярно анализировать структуру импорта, оказывать всестороннее содействие в реализации конкретных проектов по развитию отечественного производства. В таком же порядке организуют свою работу министры и руководители отраслей.
Работа по экспорту и импорту будет дважды в неделю обсуждаться под руководством Премьер-министра и Генерального прокурора. Так, рабочие группы в районах будут содействовать фермерам и населению в выращивании высокодоходных плодоовощных культур, организовывать работу по обеспечению их семенами, денежными средствами, удобрениями и топливом. В каждом районе следует организовать предприятие по экспорту плодоовощной продукции.
На совещании отмечалось, что составленные ранее планы и данные обещания по экспорту не были выполнены. В частности, серьезные нарекания в этом отношении вызывает деятельность акционерного общества “Узагротехсаноатхолдинг” и компании “Узбекозиковкатхолдинг”.
Как подчеркивалось на совещании, в сфере экспорта имеется множество неиспользованных возможностей, для их задействования у ответственных лиц не хватает инициативности и решительности.
Было уделено внимание тому факту, что импорт строительных материалов и фармацевтической продукции в десятки раз превышает экспорт. В связи с этим были даны соответствующие указания руководству Агентства по развитию фармацевтической отрасли и Акционерного общества “Узкурилишматериаллари”.
Возможностями для расширения экспорта обладают и регионы. Незадействованные резервы для экспорта были выявлены в ходе поездок Президента Шавката Мирзиёева в Ташкентскую, Сурхандарьинскую, Кашкадарьинскую и Бухарскую области в январе-феврале текущего года. В частности, выявлены дополнительные источники экспорта продукции на 95 миллионов в Сурхандарьинской, 62 миллиона — в Кашкадарьинской, 68 миллионов долларов — в Бухарской областях. Другие области также обладают большим экспортным потенциалом.
В связи с этим руководителям комплексов Кабинета Министров, Министерству внешней торговли, Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента поручено выявить дополнительные резервы для увеличения экспорта по отраслям и регионам, внести в Кабинет Министров соответствующие предложения.
Определены важные направления по задействованию имеющихся резервов увеличения экспорта.
В частности, ассоциации “Узтукимачиликсаноат” и хокимам областей поручено разработать “дорожные карты” по выполнению плана экспорта по каждому предприятию и новому производству. При этом особое внимание будет уделено досрочному вводу в строй и выходу на проектную мощность новых производств, предусмотренных утвержденными на 2018 год инвестиционными проектами, освоению новых рынков и заключению договоров с иностранными покупателями.
Отмечалась необходимость расширения поступлений от туризма, являющегося одной из отраслей с огромным потенциалом, внедрения системы платного входа через турникеты на всех туристических объектах.
Указано на необходимость значительного увеличения экспортного плана акционерного общества “Узбекистон темир йуллари” и Национальной авиакомпании “Узбекистон хаво йуллари”, для чего следует внести соответствующие изменения в программу экспорта на 2018 год.
В текущем году предусмотрено вдвое увеличить экспорт плодоовощной продукции по сравнению с прошлым годом. Для этого необходимо в срок и в полном объеме собрать и организовать продажу за рубеж августовского лука, чеснока, культур, посаженных по методу «туксонбости». Следует в полной мере задействовать потенциал регионов, специализирующихся на плодоовощеводстве, посадить высокодоходные культуры на 150 тысячах гектаров высвобождаемых от хлопчатника и зерна площадей, выделить крупным организациям-экспортерам дополнительные посевные площади, организовать современные теплицы, холодильные склады и перерабатывающие предприятия.
В связи с этим заместителям Премьер-министра и хокимиятам даны указания по обеспечению полной реализации утвержденных во всех регионах программ комплексных мер по расширению заготовки, переработки, экспорта плодоовощной, бахчевой, зернобобовой продукции и винограда, обеспечению внутренних потребностей, реализации проектов пищевой промышленности и развитию отрасли в 2018 году.
Необходимо утвердить конкретные «дорожные карты» по созданию современных логистических центров, оказывающих комплексные услуги по хранению, подготовке к экспорту и перевозке товаров.
Также было указано на необходимость внедрения современных механизмов продажи продукции за рубеж через электронные торговые площадки. Поручено с 1 января 2019 года запустить совместно с Южной Кореей Национальную электронную торговую площадку Узбекистана, позволяющую реализовать товары отечественных предприятий-экспортеров зарубежным покупателям.
Отмечалось, что ни иностранные компании, ни местные предприятия и государственные органы не располагают информацией о том, сколько предприятий-экспортеров действует в нашей стране, какие товары они производят. В связи с этим поставлена задача сформировать электронную базу данных о предприятиях-экспортерах, создать их электронные паспорта, содержащие информацию о производимой ими продукции, объеме экспорта и другую.
На совещании были заслушаны и обсуждены отчеты руководителей комплексов Кабинета Министров, министерств и ведомств, хозяйствующих объединений, руководителей регионов.
Президент Шавкат Мирзиёев дал конкретные поручения по повышению экспортного потенциала страны, всесторонней поддержке предприятий-экспортеров и предпринимателей.