8 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев мамлакатимизда ташриф билан бўлиб турган Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош котибининг биринчи ўринбосари Амина Муҳаммад билан учрашув ўтказди.
Жаҳоннинг бош халқаро ташкилоти делегацияси таркибида учрашувда БМТ Европа иқтисодий комиссияси раҳбари Ольга Алгаерова ва БМТ Тараққиёт дастурининг Ўзбекистондаги доимий координатори Роли Астхана ҳам иштирок этди.
Мамлакатимизда Барқарор ривожланиш мақсадларини амалга ошириш доирасида БМТнинг институт ва марказлари билан кўп қиррали ва самарали ҳамкорликни янада кенгайтиришнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Делегация раҳбари Ўзбекистон етакчисига ташкилот Бош котиби Антониу Гутерришнинг самимий саломи ва энг эзгу тилакларини етказди. Таъкидланганидек, БМТ давлатимиз томонидан амалга оширилаётган очиқ ва прагматик сиёсатни, шунингдек, Янги Ўзбекистонни барпо этишга қаратилган ҳамда 2030 йилга қадар барқарор тараққиёт соҳасидаги глобал кун тартибининг асосий вазифаларига тўлиқ мос бўлган туб ислоҳотлар дастурини юксак баҳолайди.
Бугунги кунда Ўзбекистон БМТнинг барча тузилмалари билан фаол ҳамкорлик қилмоқда – биргаликда турли йўналишларда 200 дан зиёд лойиҳалар амалга оширилмоқда. Мамлакатимиз БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши аъзосидир.
Кейинги йилларда Ўзбекистон ташаббуси билан ташкилот Бош Ассамблеясининг қатор муҳим махсус резолюциялари қабул қилинди. Бундан ташқари, экологик инновациялар ва технологиялар ҳудуди деб эълон қилинган Оролбўйи минтақаси бўйича БМТ Траст фонди ташкил этилди.
БМТ Тараққиёт дастури, Европа иқтисодий комиссияси, Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти, ЮНЕСКО, ЮНИДО, ФАО, глобал ташкилотнинг бошқа тузилмалари билан самарали амалий ҳамкорлик кенгаймоқда.
Учрашувда фаол мулоқот ва алмашинувларни давом эттириш, Ўзбекистонда Барқарор ривожланишнинг, энг аввало, аҳоли турмуш сифатини яхшилаш ва фаровонлигини юксалтиришга қаратилган асосий мақсадлари ижросини таъминлаш учун ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва қўшма тадбирларни амалга оширишга алоҳида эътибор қаратилди.
Камбағалликни қисқартириш, озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш, соғлиқни сақлаш ва таълим соҳаларида кенг кўламли ислоҳотларни илгари суриш, гендер тенглик бўйича миллий стратегияни амалга ошириш, “яшил” энергетикани жадал ривожлантириш, инновациялар ва рақамли технологияларни жорий қилиш, инфратузилмани модернизация қилиш ва бошқа  масалалар яна бир бор шерикликнинг устувор соҳалари сифатида қайд этилди.
Халқаро сиёсат масалалари ва минтақавий муаммолар юзасидан ҳам фикр алмашилди.
БМТ Бош котибининг биринчи ўринбосари Амина Муҳаммад Марказий Осиё мамлакатлари минтақада дўстлик, яхши қўшничилик, ишонч ва шериклик муносабатларини мустаҳкамлашда улкан муваффақиятларга эришганини катта мамнуният билан қайд этди.
Ўзбекистоннинг Афғонистонда бардавом тинчликни таъминлашга ҳамда ушбу мамлакатнинг ижтимоий-иқтисодий тикланишига, шу жумладан йирик транспорт ва энергетика лойиҳаларини илгари суриш орқали кўмаклашиш борасидаги саъй-ҳаракатларини қўллаб-қувватлади.
Музокаралар якунида Ўзбекистон Республикасининг Бирлашган Миллатлар Ташкилоти институт ва тузилмалари билан кенг кўламли ҳамкорлигини қабул қилинган “йўл харита”лари асосида янада ривожлантириш бўйича қўшма чора-тадбирлар мажмуини амалга ошириш юзасидан келишувга эришилди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 8 июня провел встречу с первым заместителем Генерального секретаря Организации Объединенных Наций Аминой Мохаммед, находящейся в нашей стране с визитом.
В состав делегации главной международной организации также вошли глава Европейской экономической комиссии ООН Ольга Алгаерова и постоянный координатор Программы развития ООН в Узбекистане Роли Астхана.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего расширения многопланового и плодотворного сотрудничества с институтами и центрами ООН в рамках выполнения Целей устойчивого развития в нашей стране.
Глава делегации передала лидеру Узбекистана искренние приветствия и наилучшие пожелания Генерального секретаря Организации Антониу Гутерриша. Как было отмечено, в ООН высоко оценивают проводимую открытую и прагматичную политику, а также программу коренных реформ по строительству Нового Узбекистана, полностью соответствующих основным задачам глобальной повестки в области устойчивого развития до 2030 года.
В настоящее время Узбекистан активно сотрудничает со всеми структурами ООН – совместно осуществляются более 200 проектов по разным направлениям. Наша страна является членом Совета ООН по правам человека.
За последние годы по инициативе узбекской стороны принят ряд важных специальных резолюций Генеральной Ассамблеи Организации. Кроме того, создан Трастовый фонд ООН для региона Приаралья, объявленного зоной экологических инноваций и технологий.
Расширяется продуктивное практическое взаимодействие с Программой развития ООН, Европейской экономической комиссией, Всемирной организацией здравоохранения, ЮНЕСКО, ЮНИСЕФ, ЮНИДО, ФАО и другими структурами глобальной организации.
В ходе встречи особое внимание было уделено продолжению интенсивных контактов и обменов, углублению сотрудничества и реализации совместных мероприятий для обеспечения выполнения основных Целей устойчивого развития в Узбекистане, направленных прежде всего на улучшение качества жизни и повышение благосостояния населения.
Приоритетными сферами партнерства вновь обозначены вопросы сокращения бедности, обеспечения продовольственной безопасности, продвижения масштабных реформ в области здравоохранения и образования, реализации национальной стратегии гендерного равенства, опережающего развития «зеленой» энергетики, внедрения инноваций и цифровых технологий, модернизации инфраструктуры и другие.
Состоялся также обмен мнениями по вопросам международной политики и региональной проблематике.
Первый заместитель Генерального секретаря ООН Амина Мохаммед с глубоким удовлетворением отметила значительный прогресс, достигнутый странами Центральной Азии в укреплении отношений дружбы, добрососедства, доверия и партнерства
в регионе.
Она также поддержала усилия Узбекистана по содействию обеспечению долгосрочного мира и социально-экономическому восстановлению Афганистана, в том числе путем продвижения крупных транспортных и энергетических проектов.
По итогам переговоров достигнута договоренность о реализации комплекса совместных мер по дальнейшему развитию полномасштабного сотрудничества Республики Узбекистан с институтами и структурами Организации Объединённых Наций на основе принятых «дорожных карт».