Rasmiy tashrif bilan mamlakatimizda bo‘lgan Prezident Sooranbay Jeenbekov bugun Qirg‘izistonga jo‘nab ketdi.
Avval xabar qilinganidek, tashrifning asosiy tadbirlari 13-dekabr kuni bo‘lib o‘tdi.
Oliy martabali mehmon Mustaqillik va ezgulik monumenti, O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Karimov haykali poyiga gul qo‘ydi.
Ko‘ksaroy qarorgohida bo‘lib o‘tgan muzokaralarda O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy, transport-kommunikatsiyalari va madaniy-gumanitar hamkorlikni rivojlantirish, davlat chegaralarini delimitatsiya qilish borasidagi ishlarni yakuniga yetkazish, yangi o‘tkazish punktlari ochish va ularning samarali faoliyat yuritishini ta’minlash, suv resurslaridan oqilona foydalanish masalalari muhokama qilindi, qator hujjatlar imzolandi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti Sooranbay Jeenbekovni Islom Karimov nomidagi Toshkent xalqaro aeroportida kuzatib qo‘ydi.

Президент Сооранбай Жээнбеков, находившийся в нашей стране с официальным визитом, 14 декабря отбыл в Кыргызстан.
Как сообщалось ранее, основные мероприятия визита состоялись 13 декабря.
Высокий гость возложил цветы к монументу Независимости и гуманизма, памятнику Первому Президенту Республики Узбекистан Исламу Каримову.
На переговорах в резиденции Куксарой были обсуждены вопросы наращивания торгово-экономического, транспортно-коммуникационного и культурно-гуманитарного сотрудничества, делимитации границ, открытия новых пропускных пунктов и обеспечения их эффективной работы, рационального использования водных ресурсов, был подписан ряд документов.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев проводил Президента Кыргызской Республики Сооранбая Жээнбекова в международном аэропорту «Ташкент» имени Ислама Каримова.