O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining o‘n birinchi yalpi majlisi to‘g‘risida axborot
2017-yil 25-avgust kuni Toshkent shahrida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining o‘n birinchi yalpi majlisi o‘z ishini davom ettirdi.
Senatorlar Toshkent viloyati To‘ytepa shahrining nomini o‘zgartirish to‘g‘risidagi masalani ko‘rib chiqdilar.
Avval xabar berilganidek, Senat To‘ytepa shahrini Toshkent viloyatining ma’muriy markazi etib belgilash to‘g‘risida qaror qabul qilgan edi.
Majlisning ikkinchi kuni senatorlar O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 78-moddasiga va “Geografik obyektlarning nomlari to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi qonunining 7-moddasiga muvofiq O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahakamasining taklifini ko‘rib chiqib, Toshkent viloyati To‘ytepa shahrini Nurafshon shahri deb o‘zgartirish to‘g‘risida qaror qabul qildilar.
Shundan so‘ng senatorlar O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudining tarkibiga o‘zgartirishlar kiritishto‘g‘risidagi masalani ko‘rib chiqdilar. O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 80-moddasiga muvofiq senatorlar O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining taqdimnomasini ko‘rib chiqib, O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudining bir qator sudyalarini saylash to‘g‘risida qaror qabul qildilar. Nomzodlarni muhokama qilish chog‘ida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 21-fevralda qabul qilingan sudyalarni tanlab olish va lavozimlarga tayinlash tizimini tubdan isloh qilishga doir chora-tadbirlarni nazarda tutuvchi “O‘zbekiston Respublikasi sud tizimi tuzilmasini tubdan takomillashtirish va faoliyati samaradorligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmonini izchil va so‘zsiz ro‘yobga chiqarish muhim ekanligi ta’kidlandi.
So‘ngra senatorlar O‘zbekiston Respublikasining Turkiya Respublikasidagi Favqulodda va muxtor elchisi lavozimiga tayinlash to‘g‘risidagi, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati a’zolarining odobi qoidalariga qo‘shimchalar va o‘zgartish kiritish to‘g‘risidagi, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining Reglamentiga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risidagi, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining Byudjet va iqtisodiy islohotlar masalalari qo‘mitasi raisini saylash to‘g‘risidagi masalalarni ko‘rib chiqdilar. O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining qo‘mitalari tarkibiga, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining Reglament va odob komissiyasi tarkibiga o‘zgartirishlar kiritildi. Ushbu masalalar yuzasidan tegishli qarorlar qabul qilindi.
Senatorlar O‘zbekiston Respublikasidagi madaniyat va istirohat bog‘larida, shuningdek, boshqa madaniy-ko‘ngilochar maskanlarda o‘rnatilgan yuqori texnologiyali attraksionlardan foydalanuvchilarning xavfsizligini ta’minlash yuzasidan yo‘lga qo‘yilgan davlat nazoratining holati to‘g‘risida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.N.Aripovga yuborilgan parlament so‘rovi natijalari bo‘yicha axborotni muhokama qildilar.
Qayd etilganidek, parlament so‘roviga muvofiq vazirliklar va idoralar rahbarlaridan iborat ishchi guruh tomonidan 148 ta madaniyat va istirohat bog‘ining holati o‘rganildi. Madaniyat va istirohat bog‘larida ishlab turgan 1 758 ta attraksion va o‘yin qurilmasi ulardan foydalanishda xavfsizlikni ta’minlash nuqtai nazaridan tekshirildi.
Joylardagi ishlarning holatini o‘rganish natijalariga binoan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tomonidan mazkur obyektlardan xavfsiz foydalanishni tartibga soluvchi normativ-huquqiy bazani takomillashtirishga, ushbu sohadagi yagona davlat nazorati samaradorligini oshirishga yo‘naltirilgan tadbirlar rejasi ishlab chiqildi.
Muhokama chog‘ida senatorlar qator tavsiyalar bildirdilar hamda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining tadbirlar rejasida nazarda tutilgan vazifalarning o‘z vaqtida va sifatli ijro etilishini ta’minlash muhimligini qayd etdilar. Senatning Mudofaa va xavfsizlik masalalari qo‘mitasiga mazkur masala bo‘yicha Senat qabul qilgan qarorning ijro etilishi ustidan monitoring yuritish topshirildi.
Shundan so‘ng senatorlar “O‘zbekiston temir yo‘llari” aksiyadorlik jamiyati tarkibiga kirmaydigan korxonalar temir yo‘llarini saqlash va ulardan foydalanish holati, shuningdek, ushbu korxonalarda temir yo‘l orqali tashuvlar xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha davlat nazoratining holati to‘g‘risida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziriga parlament so‘rovi yuborish haqidagi masalani ko‘rib chiqdilar.
Yalpi majlisda Oliy Majlis Senatining vakolatiga kiradigan boshqa masalalar ham ko‘rib chiqildi.
Shuning bilan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining o‘n birinchi yalpi majlisi o‘z ishini yakunladi.
Senatning o‘n birinchi yalpi majlisida mamlakatimizda olib borilayotgan islohotlarning samaradorligini oshirishga, 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasini “Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili”da amalga oshirishga oid Davlat dasturini bosqichma-bosqich ijro etishga qaratilgan 27 ta masala, shu jumladan, 10 ta qonun (shundan 6 tasi yangi qonun) ko‘rib chiqildi. Senatning o‘n birinchi yalpi majlisida qabul qilingan qarorlar fuqarolarning huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlari kafolatlarini yanada mustahkamlashning, aholi turmush darajasini oshirishning, mamlakatda barqarorlik va farovonlikni mustahkamlashning muhim omili bo‘lishi ta’kidlandi.

Информационное сообщение об одиннадцатом пленарном заседании Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан
25 августа 2017 года в городе Ташкенте продолжило свою работу одиннадцатое пленарное заседание Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Сенаторы рассмотрели вопрос о переименовании города Тойтепы Ташкентской области.
Как сообщалось ранее, накануне Сенат принял решение об определении города Тойтепа административным центром Ташкентской области.
В ходе второго дня заседания сенаторы в соответствии со статьей 78 Конституции Республики Узбекистан и статьей 7 Закона Республики Узбекистан «О названиях географических объектов» рассмотрели предложения Кабинета Министров Республики Узбекистан и приняли постановление о переименовании города Тойтепы Ташкентской области в город Нурафшон.
Далее сенаторы рассмотрели вопрос о внесении изменений в состав Верховного суда Республики Узбекистан. В соответствии со статьей 80 Конституции Республики Узбекистан сенаторы, рассмотрев представления Президента Республики Узбекистан, приняли постановление об избрании ряда судей Верховного cуда Республики Узбекистан. В ходе обсуждения кандидатур отмечалась важность последовательной и безусловной реализации Указа Президента Республики Узбекистан «О мерах по коренному совершенствованию структуры и повышению эффективности деятельности судебной системы Республики Узбекистан» от 21 февраля 2017 года, предусматривающего, в частности, меры по коренному совершенствованию системы отбора и назначения на судейские должности.
Далее сенаторы рассмотрели вопросы о назначении на должность Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Узбекистан в Турецкой Республике, о внесении дополнений и изменений в Правила этики членов Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, в Регламент Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, а также об избрании председателя Комитета Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан по вопросам бюджета и экономических реформ, внесении изменений в составы комитетов Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Комиссии Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан по регламенту и этике. По указанным вопросам приняты соответствующие решения.
Сенаторы также обсудили информацию, подготовленную по результатам парламентского запроса, направленного Премьер-министру Республики Узбекистан Арипову А.Н., о состоянии государственного контроля в сфере обеспечения безопасности высокотехнологичных аттракционов, установленных в парках культуры и отдыха, других культурно-развлекательных местах Республики Узбекистан.
Отмечалось, что в соответствии с парламентским запросом рабочей группой в составе руководителей министерств и ведомств было изучено состояние 148 парков культуры и отдыха, действующих в них 1 758 аттракционов и игровых установок на предмет обеспечения безопасности при их использовании. Отмечалось, что по итогам изучения положения дел на местах Кабинетом Министров Республики Узбекистан был утвержден план мероприятий, направленных на совершенствование нормативно-правовой базы, регламентирующей безопасное использование указанных объектов, а также повышение эффективности единого государственного контроля в этой сфере.
В ходе обсуждения сенаторы высказали ряд рекомендаций и отметили важность обеспечения своевременного и качественного исполнения задач, предусмотренных в плане мероприятий Кабинета Министров. Комитету Сената по вопросам обороны и безопасности поручено вести мониторинг за исполнением решения, принятого Сенатом по данному вопросу.
Затем сенаторы рассмотрели вопрос о направлении парламентского запроса Премьер-министру Республики Узбекистан о состоянии содержания и использования железных дорог предприятий, не входящих в структуру акционерного общества “Ўзбекистон темир йўллари”, государственного контроля по обеспечению безопасности железнодорожных перевозок на данных предприятиях.
На пленарном заседании были рассмотрены и другие вопросы, относящиеся к компетенции Сената Олий Мажлиса.
На этом одиннадцатое пленарное заседание Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан завершило свою работу.
В ходе одиннадцатого пленарного заседания Сената было рассмотрено 27 вопросов, в том числе 10 законов (из них 6 новых), направленных на повышение эффективности осуществляемых в стране демократических преобразований, последовательное исполнение Государственной программы по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах в Год диалога с народом и интересов человека. Отмечалось, что решения, принятые на одиннадцатом пленарном заседании Сената, станут важной основой дальнейшего укрепления гарантий прав, свобод и законных интересов граждан, повышения уровня жизни населения, укрепления стабильности и благополучия в стране.