O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 10 dekabr kuni Oliy Yevroosiyo iqtisodiy kengashining videoanjuman shaklida o‘tkaziladigan navbatdagi yig‘ilishida ishtirok etadi.
Tadbir Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev raisligida o‘tadi. Rossiya, Belarus, Qirg‘iziston va Armaniston, shuningdek, tashkilot huzuridagi kuzatuvchi davlat – Kuba yetakchilarining ishtirok etishi rejalashtirilgan.
Sammit kun tartibiga muvofiq, YeOII doirasidagi integratsiya jarayonlarini kengaytirish va ushbu ko‘p tomonlama tuzilma faoliyatini takomillashtirishning dolzarb masalalari ko‘rib chiqiladi.
Ta’kidlash joizki, o‘tgan yil dekabr oyidan buyon O‘zbekiston Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqida kuzatuvchi hisoblanadi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 10 декабря примет участие в работе очередного заседания Высшего Евразийского экономического совета в формате видеоконференции.
Мероприятие пройдет под председательством Президента Республики Казахстан Касыма-Жомарта Токаева. Предусматривается участие лидеров России, Беларуси, Кыргызстана и Армении, а также Кубы в статусе главы государства-наблюдателя при организации.
В соответствии с повесткой дня будут рассмотрены актуальные вопросы углубления интеграционных процессов в рамках ЕАЭС и совершенствования деятельности этой многосторонней структуры.
Следует отметить, что Узбекистан является наблюдателем при Евразийском экономическом союзе с декабря прошлого года.