Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining 75-yubiley sessiyasida ushbu Forumni o‘tkazish bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasining tashabbusini qo‘llab-quvvatlaganlari uchun Bosh kotib Antoniu Guterrish janoblariga va Forumni hamkorlikda tashkil etishda amaliy ko‘mak ko‘rsatgan YUNESKO bosh direktori Odri Azule xonimga alohida minnatdorchiligimni bildiraman.
Fursatdan foydalanib, anjumanda bevosita qatnashayotgan hamkor davlatlar hamda nufuzli xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar namoyandalariga, yetakchi olimlar va ekspertlarga, mamlakatimizdagi diplomatik korpus vakillariga tashakkur izhor etaman.
Saxovatli O‘zbekiston zaminiga, qadimiy Xiva shahriga xush kelibsiz!
Buyuk Ipak yo‘li chorrahasida joylashgan Markaziy Osiyo mintaqasi asrlar davomida turli xalqlar va sivilizatsiyalar o‘rtasidagi aloqalarni rivojlantirishda g‘oyat muhim o‘rin egallab kelayotganini jahon hamjamiyati yaxshi biladi va yuksak e’tirof etadi.
Bundan uch ming yil muqaddam mintaqada ilk shaharlar va davlatchilikning vujudga kelishi bu hududda yangi hayotiy tushunchalar va falsafiy qarashlarning, ilm-fan, xususan, tibbiyot va astronomiya, jo‘g‘rofiya va matematika, geodeziya, me’morchilik sohalarining, madaniy-ma’rifiy va diniy qadriyatlarning jadal taraqqiy etishiga asos yaratdi.
Mintaqamizning qadimiy ilm-fan, madaniyat va sivilizatsiya markazlari haqida so‘z yuritganda Samarqand va Buxoro, O‘tror va Xo‘jand, Marv va O‘sh singari o‘nlab shaharlar ko‘z o‘ngimizda namoyon bo‘ladi.
Shu bilan birga Al-Xorazmiy, Ahmad Farg‘oniy, Abu Rayhon Beruniy, Abu Ali ibn Sino, Mahmud Zamahshariy, Abu Nasr Forobiy, Mirzo Ulug‘bek singari buyuk olimlar, Imom Buxoriy, Imom Termiziy, Imom Moturidiy, Burhoniddin Marg‘inoniy, Abul Mu’in Nasafiy, Najmiddin Kubro kabi ulug‘ ulamolar, Kamol Xo‘jandiy, Abdurahmon Jomiy, Alisher Navoiy, Bobur Mirzo, Maxtumquli, Abay, To‘qtag‘ul, Berdaq singari mashhur shoirlar, Sharafiddin Ali Yazdiy, Mirxond, Xondamir kabi tarixchilar, Mahmud Muzahhib, Kamoliddin Behzod kabi musavvirlar, ko‘plab xattot va sozandalar, musiqashunos va me’morlarning nomlarini tilga olishimiz tabiiydir.
Mazkur xalqaro forum mintaqamizning ko‘hna va navqiron shaharlaridan biri – ikki ming yillik shonli tarixga ega bo‘lgan Xivada o‘tkazilayotganida o‘ziga xos ramziy ma’no mujassam.
bugungi Forum Markaziy Osiyo davlatlari va xalqlari o‘rtasida do‘stlik va hamkorlik, yaxshi qo‘shnichilik munosabatlarini rivojlantirishda muhim rol o‘ynaydi. Shu bilan birga, mintaqa xalqlarining jahon sivilizatsiyasiga qo‘shgan ulkan hissalarini yanada chuqur anglash va o‘rganishga imkon beradi.
Ushbu xalqaro madaniyat forumi doirasida Xiva shahrida YUNESKO bilan hamkorlikda Madaniy meros masalalari bo‘yicha xalqaro maslahat qo‘mitasi kengashining yig‘ilishi, Xalqaro turkiy madaniyat tashkiloti (TURKSOY) madaniyat vazirlarining navbatdagi majlisi, Nukus shahrida “Arxeologiya va turizm: salohiyatni belgilash va merosdan foydalanish” xalqaro arxeologiya anjumani hamda II Xalqaro baxshichilik san’ati festivali, Toshkent shahrida O‘zbekiston madaniy merosini asrash, o‘rganish va targ‘ib qilish bo‘yicha butunjahon jamiyatining V xalqaro kongressi o‘tkazilishini biz ana shu yo‘ldagi muhim amaliy qadamlar sifatida e’tirof etamiz.
Biz mintaqamizda tinchlik va barqarorlikni ta’minlash, madaniy-gumanitar sohalarni ravnaq toptirishga xizmat qiladigan keng ko‘lamli loyihalarni bundan buyon ham davom ettiramiz. Bu ezgu maqsadga faqat o‘zaro hamkorlikda, sa’y-harakatlarimizni birlashtirgan holda erisha olamiz. Markaziy Osiyoning tarixiy va madaniy mushtarakligi, xalqlarimiz va mamlakatlarimizning umumiy qadriyatlari farovon kelajakni bunyod etishimiz uchun mustahkam zamindir.
Bugun biz Yangi O‘zbekistonda ilm-fan va madaniyat sohasida olib borilayotgan tub islohotlar orqali yangi Uyg‘onish – Uchinchi Renessans davriga poydevor yaratishga bel bog‘laganmiz. Bu borada biz jahon hamjamiyati bilan, Sizlar kabi ko‘zga ko‘ringan ilm-fan va madaniyat namoyandalari bilan yaqin hamkorlik munosabatlarini amalga oshirishdan manfaatdormiz.
Anjumanimizning barcha ishtirokchilariga mustahkam sog‘liq, Markaziy Osiyoning betakror madaniyati va san’ati, ilm-fan, moddiy va nomoddiy merosini o‘rganish va targ‘ib qilish yo‘lida kuch-g‘ayrat va yangi yutuqlar yor bo‘lishini tilayman.

Уважаемые друзья! Дамы и господа! От всей души приветствую всех вас, уважаемые участники международного форума культуры «Центральная Азия – на перекрестке мировых цивилизаций».
Хочу выразить особую благодарность Генеральному секретарю Организации Объединенных Наций господину Антониу Гутерришу за поддержку инициативы Узбекистана о проведении данного форума, выдвинутой на 75-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, и генеральному директору ЮНЕСКО госпоже Одри Азуле за оказанное практическое содействие в его совместной организации.
Выражаю признательность участвующим в форуме представителям государств-партнеров, авторитетных международных и региональных организаций, ведущим ученым и экспертам, иностранным дипломатам, аккредитованным в нашей стране.
Добро пожаловать на благодатную землю Узбекистана, в древний город Хиву!
Мировая общественность хорошо знает и высоко оценивает  важную роль в развитии отношений между разными народами и цивилизациями, которую играет Центральная Азия, в течение многих веков находившаяся на перекрестке дорог Великого шелкового пути.
Появление три тысячи лет тому назад в регионе первых городов и государств заложило основу для активного развития цивилизационных процессов и философских взглядов, науки и знаний, особенно в области медицины, астрономии, географии, математики, геодезии и архитектуры, формирования культурных и духовных ценностей.
Говоря об этом, мы представляем себе десятки уникальных древних городов, таких как Самарканд и Бухара, Отрар и Ходжанд, Мерв и Ош. С ними непосредственно связана жизнь и деятельность великих личностей прошлого, среди них – ученые Аль-Хорезми, Ахмад Фергани, Абу Райхан Беруни, Абу Али ибн Сино, Махмуд Замахшари, Абу Наср Фараби, Мирзо Улугбек, богословы Имам Бухари, Имам Термези, Имам Матуриди, Бурханиддин Маргинони, Абул Муин Насафи, Наджмиддин Кубро, поэты Камал Худжанди, Абдурахман Джами, Алишер Навои, Бабур Мирзо, Махтумкули, Абай, Токтагул, Бердах, историки Шарафиддин Али Язди, Мирхонд, Хондамир, художники Махмуд Музаххиб, Камолиддин Бехзод, многие каллиграфы, музыканты, музыковеды и архитекторы.
Организация нынешнего международного форума в одном из древних и вечно молодых городов региона – Хиве, история которого насчитывает 2 000 лет, имеет особое, символическое значение.
Думаю, этот форум будет играть важную роль в развитии дружбы и сотрудничества, добрососедских отношений между государствами и народами Центральной Азии. В то же время он позволит еще глубже изучить и осознать огромный вклад народов региона в мировую цивилизацию.
Проведение в  сотрудничестве с ЮНЕСКО в рамках этого международного культурного форума заседания Международного консультативного комитета по культурному наследию, очередной встречи министров культуры Международной организации тюркской культуры (ТЮРКСОЙ) в Хиве, международной археологической конференции «Археология и туризм: определение потенциала и использование наследия» и II Международного фестиваля искусства бахши в Нукусе, V Международного конгресса Всемирного общества по сохранению, изучению и популяризации культурного наследия Узбекистана в Ташкенте мы признаем важными практическими шагами в данном направлении.
Мы  и впредь продолжим реализацию масштабных проектов, которые служат обеспечению мира и стабильности в нашем регионе, развитию культурной и гуманитарной сфер. Достичь такой благородной цели можно только путем объединения наших усилий и сотрудничества. Историческая и культурная взаимосвязанность стран Центральной Азии, общие ценности наших народов являются прочной основой для созидания благополучного и процветающего будущего.
Сегодня мы в Узбекистане осуществляем коренные преобразования в сфере науки и культуры, которые направлены на формирование фундамента новой эпохи Возрождения – третьего Ренессанса. В этом плане мы заинтересованы в дальнейшем укреплении партнерских отношений с мировым научным и культурным сообществом, такими видными его представителями, как вы.
Желаю всем участникам форума крепкого здоровья и новых успехов в изучении и популяризации неповторимой культуры и искусства, науки, уникального материального и нематериального наследия народов Центральной Азии.