O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev “Markaziy va Janubiy Osiyo: mintaqaviy bog‘liqlik. Tahdidlar va imkoniyatlar” mavzusidagi xalqaro konferensiya tadbirlarida ishtirok etayotgan Qozog‘iston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – tashqi ishlar vaziri Muxtor Tleuberdini qabul qildi.
O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasidagi do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlashning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Tashqi ishlar vaziri Muxtor Tleuberdi davlatimiz rahbariga Qozog‘iston Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev va Birinchi Prezidenti – Elboshi Nursulton Nazarboyevning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Bo‘lajak oliy darajadagi tadbirlarga tayyorgarlik ko‘rish, shuningdek, ikki mamlakat o‘rtasidagi iqtisodiy kooperatsiya loyihalari va o‘zaro manfaatli hamkorlik dasturlarini ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi.
Afg‘onistondagi vaziyatdan kelib chiqib mintaqa kun tartibidagi masalalar hamda avgust oyining boshida Turkmanistonda o‘tkaziladigan navbatdagi Markaziy Osiyo mamlakatlari yetakchilarining Maslahat uchrashuviga tayyorgarlik masalasi ko‘rib chiqildi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял заместителя Премьер-министра – министра иностранных дел Республики Казахстан Мухтара Тлеуберды, участвующего в мероприятиях Международной конференции «Центральная и Южная Азия: региональная взаимосвязанность. Вызовы и возможности».
Обсуждены актуальные вопросы дальнейшего укрепления узбекско-казахстанских отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства.
Министр иностранных дел Мухтар Тлеуберды передал главе нашего государства искренние приветствия и наилучшие пожелания Президента Казахстана Касым-Жомарта Токаева и Первого Президента Казахстана – Елбасы Нурсултана Назарбаева.
Особое внимание уделено подготовке предстоящих мероприятий на высшем уровне, а также продвижению проектов экономической кооперации и программ взаимовыгодного сотрудничества между двумя странами.
Рассмотрена региональная повестка в контексте ситуации в Афганистане и подготовки предстоящей в начале августа очередной Консультативной встречи лидеров стран Центральной Азии в Туркменистане.