Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2-avgust kuni Afgʻoniston Islom Respublikasi Prezidenti Ashraf Gʻani bilan telefon orqali muloqot qildi.
Suhbat avvalida davlat rahbarlari muqaddas Qurbon hayit ayyomi munosabati bilan bir-birlarini samimiy tabriklab, birodar xalqlarimizga tinchlik-osoyishtalik va farovonlik tiladilar.
Keyingi yillarda mustahkam doʻstlik va anʼanaviy yaxshi qoʻshnichilik rishtalariga, tarix, anʼana va urf-odatlar mushtarakligiga asoslangan Oʻzbekiston-Afgʻoniston munosabatlari izchil mustahkamlanib borayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Muloqot chogʻida ikki tomonlama hamkorlik, avvalo, iqtisodiyot, energetika va transport-kommunikatsiya sohalaridagi amaliy sheriklikni kengaytirishning dolzarb masalalari koʻrib chiqildi. Mintaqaviy ahamiyatga molik eng muhim masalalar yuzasidan ham batafsil fikr almashildi.
Davlat rahbarlari ikkala mamlakatda koronavirus infeksiyasi tarqalishiga qarshi kurashish va epidemiologik vaziyatni nazorat qilish borasida koʻrilayotgan qatʼiy chora-tadbirlarni toʻliq qoʻllab-quvvatlashlarini bildirdilar.
Pandemiyaning salbiy oqibatlarini kamaytirish hamda mamlakatlar oʻrtasidagi savdo-iqtisodiy aloqalar surʼatini saqlab qolish muhimligi qayd etildi.
Prezidentlar Afgʻonistonning barqaror taraqqiyotiga, mintaqaviy iqtisodiy jarayonlarda faol ishtirok etishiga xizmat qiladigan ustuvor infratuzilma va investitsiya loyihalarini ilgari surish borasidagi saʼy-harakatlarni faollashtirishga muhim eʼtibor qaratdilar.
Bular chegaraoldi hududlarda zamonaviy savdo-logistika infratuzilmasini yaratish, “Surxon – Puli Xumri” elektr uzatish liniyasini barpo etishdek yirik loyihalarni amalga oshirish va Afgʻoniston hududida samarali transport yoʻlaklarini tashkil etish, jumladan, xalqaro moliyaviy institutlar va donor mamlakatlar imkoniyatlarini faol jalb qilishni nazarda tutadi.
Taʼlim va madaniy-gumanitar almashinuv boʻyicha qoʻshma dasturlarni amalga oshirish davom ettiriladi.
Oʻzbekiston va Afgʻoniston rahbarlari afgʻon muammosini tinch yoʻl bilan yechish masalalarini koʻrib chiqdilar hamda afgʻonlar oʻrtasida oʻzaro muzokaralarni tez fursatda boshlash boʻyicha olib borilayotgan harakatlarni toʻliq qoʻllab-quvvatladilar.
Prezident Ashraf Gʻani 2018-yil mart oyida boʻlib oʻtgan hamda natijalari afgʻon inqirozini siyosiy yoʻl bilan hal etishda salmoqli siljishga erishish imkonini bergan Afgʻoniston boʻyicha Toshkent xalqaro konferensiyasining tarixiy rolini alohida qayd etdi.
Muloqot yakunida davlat rahbarlari ikki mamlakat va butun Markaziy Osiyo mintaqasi manfaatlari yoʻlida koʻp qirrali sheriklikni yana-da kengaytirish borasida qatʼiy ekanliklarini taʼkidladilar.

Сегодня, 2 августа состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Исламской Республики Афганистан Ашрафом Гани.
В начале беседы главы государств обменялись теплыми поздравлениями по случаю священного праздника Курбан хайит, искренне пожелав братским народам двух стран мира, спокойствия и благополучия.
С глубоким удовлетворением отмечены последовательно укрепляющиеся в последние годы узбекско-афганские отношения, основанные на крепких узах дружбы и традиционном добрососедстве, общности истории, традиций и обычаев.
В ходе телефонного разговора были рассмотрены актуальные вопросы двустороннего сотрудничества, прежде всего расширения практического взаимодействия в экономической, энергетической и транспортно-коммуникационной сферах. Состоялся также обстоятельный обмен мнениями по наиболее важным аспектам региональной повестки.
Лидеры выразили полную поддержку принимаемым в обеих странах решительным мерам по противодействию распространению коронавирусной инфекции и контролю за эпидемиологической ситуацией.
Подчеркнута важность минимизации негативных последствий пандемии и сохранения динамики развития торгово-экономических связей между странами.
Президенты уделили важное внимание активизации усилий по продвижению приоритетных инфраструктурных и инвестиционных проектов, призванных содействовать устойчивому развитию Афганистана и его активному вовлечению в региональные экономические процессы.
В частности, речь идет о создании современной торгово-логистической инфраструктуры на приграничных участках, осуществлении крупных проектов строительства линии электропередач «Сурхан — Пули Хумри» и эффективных транспортных коридоров на территории Афганистана, в том числе с активным подключением возможностей международных финансовых институтов и стран-доноров.
Будет продолжена реализация совместных программ образовательного и культурно-гуманитарного обмена.
В ходе беседы главы Узбекистана и Афганистана рассмотрели вопросы мирного урегулирования афганской проблемы и выразили полную поддержку проводимой работе по скорейшему запуску межафганских переговоров.
Президент Ашраф Гани особо отметил историческую роль Ташкентской международной конференции по Афганистану, состоявшейся в марте 2018 года, результаты которой позволили достичь значимого прогресса в политическом разрешении афганского кризиса.
В завершение телефонного разговора лидеры Узбекистана и Афганистана подчеркнули приверженность дальнейшему расширению многопланового партнерства в интересах двух стран и региона Центральной Азии в целом.