Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev Namangan temir yoʻl vokzalida amalga oshirilgan qurilish-rekonstruksiya ishlarini koʻzdan kechirdi.
Mahalliy aholi va xorijlik sayyohlarga temir yoʻl transporti xizmatini koʻrsatish sifati va samaradorligini oshirish maqsadida vokzalda “Oʻzbekiston temir yoʻllari” aksiyadorlik jamiyati, korxona oʻz mablagʻi va Oʻzmilliy bank kredit mablagʻlarini yoʻnaltirgan holda 24 milliard soʻmlik bunyodkorlik ishlari bajarildi.
Vokzaldagi kutish va komfort zallari, bufet, tibbiyot punkti, ona va bola xonasi, elektron maʼlumotlar markazi, kutubxona, milliy sovgʻalar, gazeta-jurnallar shoxobchasi, yuklarni vaqtinchalik saqlash xizmati kabi barcha boʻlimlar zamonaviy andozalarda tashkil etildi. Bundan tashqari, majmuaga qoʻshimcha ravishda oʻttiz uch oʻrinli mehmonxona qurib bitkazildi.
Ushbu ishlar natijasida Namangan temir yoʻl vokzali zamonaviy qiyofa kasb etib, bir vaqtning oʻzida 250 nafar, sutkasiga 2,5 ming nafar yoʻlovchiga zamonaviy xizmat koʻrsatish imkoniyatiga ega boʻldi.
Vokzal Fargʻona vodiysi xalqa temir yoʻli boʻylab tezkor elektropoyezdlar qatnovida vodiy shaharlari va mamlakatimizning boshqa hududlari bilan transport bogʻlanishida muhim boʻgʻin boʻlib xizmat qiladi.
Shu bilan Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Namangan viloyatiga tashrifi yakunlandi. Davlatimiz rahbari Toshkentga joʻnab ketdi.

Президент ознакомился с железнодорожным вокзалом Намангана
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с железнодорожным вокзалом Намангана после выполненных здесь строительно-реконструкционных работ.
В целях повышения качества и эффективности оказываемых населению и иностранным туристам услуг железнодорожного транспорта на вокзале осуществлена реконструкция на сумму 24 миллиарда сумов за счет средств акционерного общества «Узбекистон темир йуллари» и Национального банка ВЭД.
В соответствии с современными требованиями оснащены залы ожидания, буфет, медицинский пункт, комната матери и ребенка, справочный центр, библиотека, магазин сувениров, газетный киоск, комната временного хранения. Возведена трехэтажная гостиница на 30 мест.
В результате этой работы железнодорожный вокзал Намангана приобрел современный облик, получил возможность обслуживать одновременно 250 пассажиров, пропускная способность выросла до 2,5 тысячи пассажиров в сутки.
Вокзал станет важным узлом новой кольцевой линии скоростных электропоездов, которая свяжет города Ферганской долины, а также укрепит транспортные связи между городами долины и другими регионами страны.
На этом поездка Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Наманганскую область завершилась. Глава государства отбыл в Ташкент.