Davlatimiz rahbari mehmonni qutlar ekan, jahonning yetakchi energetik korporatsiyalaridan biri va Oʻzbekiston neft-gaz kompleksining muhim investori – “LUKOYL” bilan strategik sheriklikda sezilarli rivojlanishga erishilganini alohida taʼkidladi.
Bugungi kunda kompaniyaning qoʻshma loyihalarga kiritgan sarmoyalari hajmi 10 milliard dollar atrofida. Yiliga 8 milliard kub metrdan ziyod tabiiy gazni qayta ishlash quvvatiga ega Qandim gazni qayta ishlash majmuasi muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda. Janubi-Gʻarbiy Hisor va Ustyurtdagi konlarni oʻzlashtirish davom etyapti. Bundan tashqari, “LUKOYL” mamlakatimizdagi ijtimoiy dasturlarni faol qoʻllab-quvvatlamoqda.
Uchrashuvda oʻzaro manfaatli hamkorlikni yana-da kengaytirish istiqbollari koʻrib chiqildi.
Kompaniyaning korporativ boshqaruv va neft-gaz tarmogʻida raqamli texnologiyalarga oʻtish borasidagi tajribasi va ilgʻor yechimlarini jalb etish masalasiga alohida eʼtibor qaratildi.
Oʻzbekiston hududida geologiya-qidiruv sohasida hamda uglevodorod konlarini, shu jumladan, qazib olinishi qiyin boʻlganlarini oʻzlashtirish borasida kooperatsiyani mustahkamlash imkoniyatlari muhokama qilindi.
Ilmiy izlanishlar hamda energetika sektori uchun yuqori malakali kadrlarni tayyorlash sohasida hamkorlik qilish ustuvor yoʻnalish sifatida belgilab olindi.

Президент Республики Узбекистан принял главу компании «ЛУКОЙЛ»
Сегодня, 5 марта, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял президента российской компании «ЛУКОЙЛ» Вагита Алекперова.
Приветствуя гостя, глава нашего государства особо отметил заметный прогресс в развитии стратегического партнерства с «ЛУКОЙЛ» – одной из ведущих энергетических корпораций в мире и ключевым инвестором в нефтегазовый комплекс Узбекистана.
На сегодняшний день объемы капиталовложений компании в совместные проекты составляют около 10 миллиардов долларов. Успешно работает Кандымский газоперерабатывающий комплекс мощностью переработки более 8 миллиардов кубических метров природного газа в год. Продолжается освоение месторождений Юго-Западного Гиссара и Устюртского региона. Кроме того, «ЛУКОЙЛ» активно поддерживает социальные программы в нашей стране.
В ходе встречи были рассмотрены перспективы дальнейшего расширения взаимовыгодного сотрудничества.
Особое внимание уделено вопросам привлечения опыта и передовых решений компании в сфере корпоративного управления и перехода на цифровые технологии в нефтегазовой отрасли.
Обсуждены возможности углубления кооперации в области геологоразведки и освоения месторождений углеводородов на территории Узбекистана, в том числе трудноизвлекаемых.
В качестве безусловного приоритета обозначено взаимодействие в области научных изысканий и подготовки высококвалифицированных кадров для энергетического сектора.