Oʻzbekiston Prezidenti Xitoy delegatsiyasini qabul qildi
Bugun, 2-mart kuni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev mamlakatimizda amaliy tashrif bilan boʻlib turgan Xitoy Xalq Respublikasi Kommunistik partiyasi Markaziy qoʻmitasi Siyosiy byurosi aʼzosi, Tashqi ishlar boʻyicha komissiya devonxonasi rahbari Yan Szechi boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Davlatimiz rahbari bugungi kunda Oʻzbekiston va Xitoyni doʻstlik va har tomonlama strategik sheriklik munosabatlari yaqindan bogʻlab turganini qayd etdi.
Mamlakatlarimiz yetakchilarining muntazam uchrashuvlari ikki tomonlama hamkorlikni sifat jihatidan yangi darajaga koʻtarish, uni aniq mazmun bilan boyitish imkonini berdi.
Birgalikdagi saʼy-harakatlar tufayli oʻzaro tovar ayirboshlash hajmi izchil ortib bormoqda. Xitoyning ilgʻor kompaniyalari va moliyaviy institutlari ishtirokida Oʻzbekistonda yirik investitsiya loyihalari amalga oshirilmoqda. Madaniy-gumanitar almashinuvlar kengaymoqda.
Yuqori martabali mehmon Prezidentimizga samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirib, XXR Raisi Si Szinpinning Oʻzbekiston Prezidenti nomiga yoʻllangan shaxsiy maktubini topshirdi. Ushbu maktubda keyingi yillarda ikki tomonlama hamkorlikda yuksak darajaga erishilgani katta mamnuniyat bilan qayd etilgan hamda yangi turdagi koronavirus tarqalishiga qarshi kurashda koʻrsatilayotgan koʻmak uchun minnatdorlik bildirilgan.
Uchrashuvda koʻp qirrali Oʻzbekiston-Xitoy sherikligining dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Mamlakatimizda energetika, neft-gaz, kimyo, toʻqimachilik, qishloq xoʻjaligi va iqtisodiyotning boshqa tarmoqlarida hamda infratuzilmani modernizatsiya qilish boʻyicha ustuvor loyihalarni birgalikda ishlab chiqish va amalga oshirishni davom ettirish zarurligiga alohida eʼtibor qaratildi.
Shuningdek, xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar, Birlashgan Millatlar Tashkiloti, SHHT va boshqa tuzilmalar doirasidagi konstruktiv muloqotni mustahkamlash, shuningdek, “Bir makon, bir yoʻl” tashabbusini ilgari surish doirasidagi hamkorlik yuzasidan fikr almashildi.

Сегодня, 2 марта, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял находящуюся в нашей стране с рабочим визитом делегацию Китайской Народной Республики во главе с членом Политбюро Центрального комитета Коммунистической партии Китая, руководителем Канцелярии Комиссии по иностранным делам Ян Цзечи.
Как подчеркнул глава нашего государства, сегодня Узбекистан и Китай прочно связывают отношения дружбы и всестороннего стратегического партнерства.
Регулярные встречи лидеров наших стран позволили вывести двустороннее сотрудничество на качественно новый уровень, наполнить его конкретным содержанием.
Благодаря совместным усилиям отмечается динамичный рост объемов взаимного товарооборота. Реализуются крупные инвестиционные проекты в Узбекистане с участием ведущих компаний и финансовых институтов Китая. Расширяется культурно-гуманитарный обмен.
Высокий гость, выразив искреннюю признательность за теплый прием, передал личное послание Председателя КНР Си Цзиньпина, адресованное Президенту Узбекистана. В послании отмечалось глубокое удовлетворение достигнутым высоким уровнем двустороннего сотрудничества за последние годы, а также подчеркивалась благодарность за оказываемую поддержку в борьбе с распространением коронавируса нового типа.
В ходе беседы были обсуждены актуальные вопросы узбекско-китайского многопланового партнерства.
Особое внимание уделено необходимости продолжения совместной подготовки и реализации приоритетных проектов в сфере энергетики, нефтегазовой, химической, текстильной, аграрной и других отраслях экономики, по модернизации инфраструктуры в Узбекистане.
Состоялся также обмен мнениями по актуальным вопросам международной и региональной повестки, углубления конструктивного диалога в рамках Организации Объединенных Наций, ШОС и других структур, а также сотрудничества в рамках продвижения инициативы «Один пояс, один путь».