Shavkat Mirziyoyev Oqdaryo tumanidagi “Pure milk Oqdaryo” fermer xoʻjaligi dalasida boʻlib, mirishkorlar bilan suhbatlashdi.
– Qanday qilib odamlarning daromadini oshiramiz, degan savol meni har kuni qiynaydi. Buning uchun har bir hudud, har bir sohada imkoniyatlar bor. Qishloq xoʻjaligida – yangi texnologiyalarni joriy qilib, hosildorlikni oshirish, xomashyoni qayta ishlash. Qayta ishlash boʻlsa, daromad, ish oʻrni koʻpayadi, – dedi Prezident.
Paxtachilik va chorvachilikka ixtisoslashgan mazkur fermer xoʻjaligining maydoni 1 ming 360 gektar. Gʻoʻzani tomchilatib sugʻorish joriy etilgan.
Davlat rahbari qolgan xoʻjalik va klasterlar yerini ham tomchilatib sugʻorishga oʻtkazish, hosildorlik past maydonlarda gʻallani qisqartirib, daromadi undan yuqori meva-sabzavotlar ekish, fermer va klasterlar uchun minitexnologiyalar yetkazib berish boʻyicha koʻrsatmalar berdi.

Президент побеседовал с фермерами
Шавкат Мирзиёев в ходе поездки в Самаркандсую область посетил фермерское хозяйство «Pure milk Oqdaryo» в Акдарьинском районе, где встретился с земледельцами.
— Вопрос о том, как увеличить доходы людей, волнует меня постоянно. Возможности для этого есть в каждом регионе, каждой сфере. В сельском хозяйстве это внедрение новых технологий, повышение урожайности, переработка сырья. Переработка повышает доход и создает рабочие места, — сказал Президент.
Фермерское хозяйство, специализирующееся на хлопководстве и животноводстве, располагает 1 360 гектарами земли. Внедрено капельное орошение хлопчатника.
Глава государства указал на необходимость перевода на капельное орошение остальных хозяйств и кластеров, сокращения выращивания пшеницы на землях с низкой урожайностью и заготовки вместо этого высокодоходных фруктов и овощей, обеспечения фермеров и кластеров мини-технологиями.