Vetnamda boks bo‘yicha xotin-qizlar o‘rtasida o‘tkazilgan Osiyo chempionatida O‘zbekiston terma jamoasi a’zolari bitta oltin va ikkita bronza medalni qo‘lga kiritdi.
Islom Karimov nomidagi Toshkent xalqaro aeroportida terma jamoamizni tegishli tashkilot va idoralar vakillari, ommaviy axborot vositalari xodimlari, sport muxlislari tantanali kutib oldi.
Mamlakatimizda har tomonlama barkamol avlodni voyaga yetkazishning muhim vositasi sifatida jismoniy tarbiya va sportni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Buning samarasida O‘zbekiston dunyoga sporti jadal rivojlangan mamlakat sifatida tanildi. Xususan, o‘zbek boks maktabi tarbiyalanuvchilari sport olamining barcha nufuzli musobaqalari – Olimpiya va Osiyo o‘yinlari, jahon va qit’a chempionatlarida yuqori natijalarga erishmoqda.
Davlatimiz rahbarining 2017-yil 9-martdagi O‘zbekiston sportchilarini 2020-yil Tokio shahrida (Yaponiya) bo‘lib o‘tadigan XXXII yozgi Olimpiya va XVI Paralimpiya o‘yinlariga tayyorlashga oid qarori sportchilarimizning xalqaro miqyosdagi nufuzli musobaqalarga har tomonlama puxta tayyorlanishi va munosib ishtirok etishi, terma jamoalarni yangi iste’dodlar bilan boyitishda muhim omil bo‘layotir.
Osiyo boks konfederatsiyasi tomonidan tashkil etilgan xotin-qizlar o‘rtasidagi qit’a chempionatida yigirmaga yaqin davlatdan yuzdan ziyod charm qo‘lqop ustalari sovrinli o‘rinlar uchun bahslashdi.
Iqtidorli sportchimiz Go‘zal Ismatova vazni 81 kilogrammdan ortiq bo‘lgan bokschilar bahsida raqiblarini katta ustunlik bilan mag‘lubiyatga uchratib, Osiyo chempioni unvonini qo‘lga kiritdi.
– G‘alabam sharafiga davlatimiz madhiyasi yangrab, Vatanimiz bayrog‘i ko‘tarilganda shunday yurtda tug‘ilib, voyaga yetayotganimdan g‘ururlanib ketdim, – deydi Osiyo chempioni G.Ismatova. – Xalqaro maydonlardagi g‘alabalarimiz mamlakatimizda yoshlarning, jumladan, qizlarning sport bilan shug‘ullanishi, iqtidorini namoyon etishi uchun yaratilayotgan keng imkoniyatlar tufaylidir.
Osiyo chempionatida mamlakatimiz sharafini himoya qilgan Yodgoroy Mirzayeva va E’zozaxon Meliyeva bronza medalni qo‘lga kiritdi.

На прошедшем во Вьетнаме чемпионате Азии по боксу среди женщин члены сборной команды Узбекистана завоевали одну золотую и две бронзовые медали.
В Ташкентском международном аэропорту имени Ислама Каримова нашу сборную команду торжественно встречали представители соответствующих организаций и ведомств, работники средств массовой информации, поклонники спорта.
В нашей стране уделяется особое внимание развитию физической культуры и спорта как важного средства воспитания здорового во всех отношениях, гармонично развитого поколения. В результате Узбекистан прославился на весь мир в качестве страны, в которой спорт развивается ускоренными темпами. В частности, воспитанники узбекской школы бокса достигают высоких результатов на всех престижных соревнованиях – Олимпийских и Азиатских играх, мировых и континентальных чемпионатах.
На чемпионате континента по боксу среди женщин, организованном Азиатской конфедерацией бокса, за призовые места боролись свыше ста спортсменов почти из двадцати стран.
Наша талантливая спортсменка Гузаль Исматова, выступавшая в весовой категории более 81 килограмма, с большим преимуществом обыграла своих соперниц и удостоилась звания чемпионки Азии.
— Когда в честь моей победы прозвучал гимн нашего государства и был высоко поднят флаг Родины, мое сердце вновь переполнилось чувством гордости от того, что я родилась и воспитываюсь в такой стране, — сказала чемпионка Азии Г.Исматова. — Достигаемые нами победы на международных спортивных аренах являются результатом широких возможностей, создаваемых в нашей стране для занятий спортом молодежи, особенно девочек, раскрытия их талантов и способностей.
Защищавшие честь нашей страны на чемпионате Азии Ёдгорой Мирзаева и Эъзозахон Мелиева завоевали бронзовые медали.