Davlatimiz rahbari «Toshkesgan» fermer xo‘jaligining paxta dalasini ko‘zdan kechirdi. Fermer va dehqonlar bilan agrotexnik tadbirlarni to‘g‘ri va sifatli amalga oshirish, hosilni o‘z vaqtida yig‘ib-terib olish xususida suhbatlashdi.
Biz qishloq xo‘jaligi sohasida hamma narsani bilamiz, deb o‘ylaymiz. Aslida biz bilmagan narsalar juda ko‘p. Shunday ekan, bu borada o‘qish, izlanishdan to‘xtamasligimiz, fermerlarning o‘qishini tashkil etishimiz kerak. Ularga yetuk mutaxassislar dars berishi zarur, dedi davlatimiz rahbari.
Jizzax viloyatida paxta yig‘im-terimiga puxta tayyorgarlik ko‘rildi. Viloyatda 481 ming gektar ekin maydoni bo‘lib, uning 261 ming gektari sug‘oriladigan yerlardir. 12 mingdan ortiq fermer xo‘jaligining 3 ming 978 tasi g‘o‘za parvarishlamoqda.
Davlatimiz rahbariga «O‘zpaxtasanoat» AJ tomonidan 2017-yilgi paxta xomashyosini elektron tarozi orqali “E-tarozi” dasturida qabul qilish va ushbu jarayonga “Fotofiksatsiya” tizimini samarali joriy etish bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar haqida ma’lumot berildi.
«O‘zpaxtasanoat» tizimidagi 98 ta paxta tozalash korxonasiga qarashli barcha paxta tayyorlov maskanlarida o‘tgan yili o‘rnatilgan elektron tarozilar va kuzatuv kameralari mavsumga shay qilib qo‘yilgan. 2017-yilgi paxta hosilini qabul qilishda, shuningdek, paxta qabuli ko‘rsatkichlari bo‘yicha tayyorlanadigan hisobotlar ochiqligini ta’minlash hamda ushbu jarayonda inson omilini qisqartirish maqsadida zamonaviy axborot texnologiyalari keng joriy etilmoqda.
Bunday axborot tizimida qabul qilinayotgan paxta xomashyosi elektron tarozi orqali “E-tarozi” dasturida o‘lchanib, paxta tashib keltirgan transport vositasi kuzatuv kameralari orqali sinxron tarzda tasvirga olinadi, ya’ni fotofiksatsiya qilinadi. Tasvirda sana, transport vositasining raqami, fermer xo‘jaligining nomi, topshirilgan xomashyoning vazni aks ettiriladi. Bu hosilni qabul qilish jarayonida moddiy javobgar shaxslarning mas’uliyatini oshirishga xizmat qiladi.
Kunlik qabul qilingan paxta xomashyosi to‘g‘risidagi ma’lumotlar markaziy bazaga onlayn tarzda kiritib boriladi. Bu, o‘z navbatida, respublika, viloyatlar, tumanlar, sektorlar (hokim, prokuror, ichki ishlar va soliq idoralari), fermer xo‘jaliklari kesimida qabul qilingan paxta xomashyosining markazlashgan hisoboti shakllanishi tezkorligini, ma’lumotlar ochiqligini ta’minlab, terim otryadlari samaradorligini ham tahlil qilishga zamin yaratadi.
Joriy yilgi paxta hosilini yig‘ib olish mavsumida barcha paxta tayyorlov maskanlari laboratoriyalariga kuzatuv kameralari o‘rnatildi. Endi fermerlar yoki ularning ishonchli vakillari laboratoriyadagi ish jarayonini jonli tarzda kuzatish va ovozini eshitish imkoniyati ega bo‘ldi.
Paxta tayyorlov maskanlarida tatbiq etilgan “E-tarozi” dasturi ma’lumotlar bazasining “Agrobank” ATB markaziy serveri bilan integratsiyasi (ma’lumot almashinuvi) jonli tarzda yo‘lga qo‘yildi.
Mutasaddilarga ushbu zamonaviy tizimni yanada takomillashtirish va amaliyotga keng tatbiq etish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Shavkat Mirziyoyev «Taraqqiyot manzarasi» fermer xo‘jaligi dala shiyponida viloyat mutasaddilari, fermerlar bilan uchrashdi.
Prezidentimizning 2017-yil 8-avgustdagi «Hududlarning jadal ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishini ta’minlashga doir ustuvor chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi qarorida viloyatlar, Toshkent shahri, tumanlar (shaharlar) hokimlari, prokuratura, ichki ishlar va davlat soliq xizmati hududiy organlari rahbarlari boshchilik qiladigan kompleks ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish bo‘yicha sektorlarga bo‘lish ko‘zda tutilgan.
Uchrashuvda viloyatdagi mazkur sektor vakillarining o‘z hududlari bo‘yicha faoliyati muhokama qilindi.
Prezidentimiz sektorlar faoliyati bugungi kun talablari darajasida tashkil qilinmaganini qayd etdi.
Tadbirda viloyatda paxta yig‘im-terimi mavsumini samarali tashkil qilish, takroriy ekinlar monitoringi, qishloq xo‘jaligi sohasida kutilayotgan hosil va daromad, barcha toifadagi xo‘jaliklar uchun 2018-yilda ekiladigan sabzavot ekinlari hamda ulardan olinadigan mahsulot miqdori va boshqa masalalar ko‘rib chiqildi.

Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев 2 сентября посетил Зарбдорский район Джизакской области.
Глава нашего государства осмотрел хлопковые поля фермерского хозяйства «Тошкесган», побеседовал с фермерами и дехканами о правильном и качественном проведении агротехнических мероприятий, своевременном сборе урожая.
Мы думаем, что все знаем о сельском хозяйстве. На самом деле очень многого мы еще не знаем. Следовательно, надо постоянно учиться, находиться в поиске, организовывать учебу фермеров. Их должны обучать ведущие специалисты, сказал глава нашего государства.
В Джизакской области проведена тщательная подготовка к хлопкоуборочной страде. В области насчитывается 481 тысяча гектаров посевных площадей, из них 261 тысяча гектаров — орошаемые земли. 3978 из более чем 12 тысяч фермерских хозяйств выращивают хлопчатник.
Главе нашего государства была представлена информация о проведенной АО «Узпахтасаноат» работе по подготовке к приему хлопка-сырца 2017 года в программе “Е-тарози” посредством электронных весов и эффективному внедрению в этот процесс системы “Фотофиксация”.
Установленные в прошлом году на всех хлопкозаготовительных пунктах 98 хлопкоочистительных предприятий системы «Узпахтасаноат» электронные весы и камеры наблюдения приведены в готовность к новому сезону. В целях обеспечения открытости при приемке урожая хлопка-сырца 2017 года и подготовке соответствующих отчетов, а также сокращения человеческого фактора в этом процессе широко внедряются современные информационные технологии.
В частности, благодаря этому принимаемый хлопок-сырец посредством электронных весов взвешивается в программе “Е-тарози” и одновременно во время взвешивания посредством камеры наблюдения осуществляется фотофиксация доставившего хлопок транспортного средства. На снимке отражаются дата, номер транспортного средства, наименование фермерского хозяйства, вес сданного сырца. Это послужит повышению ответственности материально ответственных лиц в процессе приемки урожая.
Информация о ежедневно принятом хлопке-сырце вводится в центральную базу в режиме онлайн. Это, в свою очередь, создаст основу для обеспечения оперативности формирования централизованной отчетности о принятом хлопке-сырце в разрезе республики, областей, районов, секторов (хоким, прокурор, органы внутренних дел и налоговая служба), фермерских хозяйств, а также для открытости данных и анализа эффективности работы хлопкоуборочных отрядов.
В хлопкоуборочный сезон нынешнего года в лабораториях всех хлопкозаготовительных пунктов установлены камеры наблюдения. Теперь фермеры или их доверенные лица имеют возможность в режиме онлайн наблюдать за процессом работы в лаборатории и слышать все, что там говорится.
База данных программы “Е-тарози”, внедренной на хлопкозаготовительных пунктах, также в реальном режиме интегрирована с центральным сервером АКБ “Агробанк” для обмена данными.
Были даны поручения ответственным лицам по дальнейшему совершенствованию этой современной системы и широкому внедрению ее в практику.
Шавкат Мирзиёев на полевом стане фермерского хозяйства «Тараккиёт манзараси» встретился с руководителями и фермерами области.
В постановлении Президента нашей страны «О первоочередных мерах по обеспечению ускоренного социально-экономического развития регионов» от 8 августа 2017 года предусмотрено разделение территорий на секторы по комплексному социально-экономическому развитию, возглавляемые хокимами областей и города Ташкента, районов (городов), руководителями территориальных органов прокуратуры, внутренних дел и государственной налоговой службы.
На встрече была обсуждена деятельность представителей данных секторов области по своим территориям.
Президент нашей страны отметил, что организация деятельности секторов не соответствует требованиям сегодняшнего дня.
На мероприятии были рассмотрены вопросы эффективной организации хлопкоуборочной страды в области, мониторинга севооборота, ожидаемого урожая и доходов в сельхозотрасли, объема для хозяйств всех категорий посева в 2018 году плодоовощных культур, а также другие вопросы.