Bundan roppa-rosa yigirma olti yil muqaddam Birinchi Prezidentimiz, buyuk davlat va siyosat arbobi, o‘zbek xalqining atoqli farzandi Islom Karimov O‘zbekiston Respublikasining davlat mustaqilligini e’lon qilgan edi.
O‘zbekiston xalqi istiqlol yillarida erishilgan barcha olamshumul yutuq va marralarni mamlakatimizning Birinchi Prezidenti nomi va faoliyati bilan bog‘laydi. Islom Karimov bugungi va ertangi kunining hal qiluvchi kuchi bo‘lmish yoshlarimizning ongu tafakkuri va dunyoqarashini butunlay o‘zgartirib, har tomonlama barkamol avlodni voyaga yetkazishning yangi prinsipial tizimini tashkil qilish va uni hayotga joriy etishga bevosita rahbarlik qildi.
…2017-yil. 31-avgust. Birinchi Prezidentimiz ko‘p yillar davomida faoliyat olib borgan Toshkent shahridagi Oqsaroy qarorgohi, unga tutash ko‘rkam maydon va xiyobon. Musaffo osmon, mahzun musiqa sadolari ostida davlatimiz bayrog‘i hilpiraydi.
Bu yerga O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati a’zolari, Qonunchilik palatasi deputatlari, hukumat a’zolari, O‘zbekiston Qahramonlari, fan va madaniyat, adabiyot va san’at namoyandalari, jamoat tashkilotlari, mamlakatimizda faoliyat yuritayotgan xorijiy davlatlar elchixonalari, xalqaro tashkilotlar vakolatxonalari rahbarlari, talaba-yoshlar, yurtimizdagi milliy madaniyat markazlari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahri vakillari Islom Karimov haykali ochilishiga bag‘ishlangan tantanali marosimda ishtirok etish uchun jam bo‘lgan.
Majmuaga O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashrif buyurdi va nutq so‘zladi.
Islom Karimov millatning haqiqiy yetakchisi sifatida ona xalqini, go‘zal va betakror O‘zbekistonni jonidan ham ortiq sevar, uning manfaatlarini himoya qilish va ro‘yobga chiqarishni o‘z hayotining bosh maqsadi, deb bilar edilar, dedi davlatimiz rahbari. U kishi o‘zining “Elim deb, yurtim deb, yonib yashash kerak”, degan g‘oyasiga bir umr amal qilib, kelajak avlodlar uchun buyuk ibrat maktabini yaratdilar.
Prezidentimiz bugundan boshlab ushbu majmua butun xalqimiz uchun qutlug‘ va tabarruk qadamjo bo‘lib qoladi, albatta, dedi.
Mayin musiqa sadolari ostida Shavkat Mirziyoyev va Birinchi Prezidentimiz rafiqasi Tatyana Karimova Islom Karimov haykalini ochdi. Buyuk Yurtboshimiz haykali poyiga gul qo‘yib, uning xotirasiga hurmat bajo keltirdi.
Birinchi Prezidentimiz mustaqil O‘zbekistonni 25 yil davomida boshqarib, ochiq fuqarolik jamiyati va bozor iqtisodiyotiga asoslangan huquqiy demokratik davlat qurishning chuqur o‘ylangan strategiyasini ishlab chiqqan va uni amalga oshirgan buyuk davlat arbobi sifatida mamlakatimizda va xalqaro maydonda yuksak obro‘-e’tibor qozondi.
Birinchi Prezidentimiz boshlab bergan olamshumul islohotlar bugun davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev rahnamoligida izchil davom ettirilmoqda.
Davlatimiz rahbarining 2017-yil 25-yanvardagi “O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Abdug‘aniyevich Karimovning xotirasini abadiylashtirish to‘g‘risida”gi qarori xalqimizning o‘zining buyuk farzandiga cheksiz hurmat va sadoqatining amaliy ifodasi bo‘ldi. Qarorda ko‘zda tutilganidek, Birinchi Prezidentimiz nomini abadiylashtirish bo‘yicha keng ko‘lamli chora-tadbirlar amalga oshirildi. 2016-yil oktabr oyida Islom Karimov nomidagi Respublika xayriya jamoat fondi tuzildi. Toshkent shahar, Yashnobod tumanining Farg‘ona yo‘li ko‘chasidagi jom’e masjidga “Islom ota” nomi berildi. Samarqand shahrida Islom Karimov muzeyini tashkil etish bo‘yicha salmoqli ishlar qilindi. Qaror ijrosi doirasida Toshkent davlat texnika universiteti, Asaka shahridagi avtomobil zavodi, Farg‘ona shahridagi San’at saroyi, Toshkent xalqaro aeroporti, Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Toshkent shahri va viloyatlardagi markaziy ko‘chalarga Islom Karimov nomi berildi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev Samarqand shahriga bir necha bor tashrif buyurib, Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov qabrini ziyorat qildi. Islom Karimov dafn etilgan joyda barpo etilayotgan yodgorlik majmuasi loyihasi bilan tanishib, uni takomillashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Davlatimiz rahbarining 2016-yil 2-dekabrdagi “Buyuk davlat va siyosat arbobi, O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Abdug‘aniyevich Karimov siymosi tasvirlangan haykalni yaratish bo‘yicha xalqaro ijodiy tanlovni tashkil etish to‘g‘risida”gi qarori ijrosi yuzasidan Buyuk Yo‘lboshchimiz siymosi tasvirlangan haykalni yaratish bo‘yicha xalqaro ijodiy tanlov e’lon qilingan edi.
Tanlov natijalariga ko‘ra, haykaltarosh, O‘zbekiston Badiiy akademiyasi akademigi, O‘zbekiston san’at arbobi Ilhom Jabborov yaratgan haykal g‘olib, deb topildi.
Marosimda O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi raisi M.Ahmedov, O‘zbekiston Fanlar akademiyasi akademigi Sh.Karimov, O‘zbekiston xalq artisti G.Melnikova, Toshkent shahridagi “Chilonzor” mahalla fuqarolar yig‘ini raisi O.Mutalov, FIFA referisi, “Buyuk xizmatlari uchun” va “El-yurt hurmati” ordenlari sohibi R.Ermatov, Birinchi Prezidentimizning rafiqasi Tatyana Karimova Islom Abdug‘aniyevich Karimov o‘z xalqini cheksiz muhabbat bilan sevgani, umrining so‘nggi kunlariga qadar butun hayotini O‘zbekistonga xizmat qilishga bag‘ishlagani, uning so‘nmas xotirasi minnatdor yurtdoshlarimizning, butun xalqimizning qalbida abadiy saqlanib qolishini ta’kidladi.
Eng ulug‘, eng aziz ayyom – Vatanimiz mustaqilligining 26 yillik bayrami nishonlanayotgan qutlug‘ kunda Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev Mustaqillik maydoniga tashrif buyurib, hurriyatimiz, porloq istiqbolimiz va ezgu niyatlarimiz ramzi bo‘lgan Mustaqillik va ezgulik monumenti poyiga gulchambar qo‘ydi.
Shu kuni Mustaqillik va ezgulik monumenti poyiga O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati va Qonunchilik palatasi, Vazirlar Mahkamasi, vazirliklar, idoralar va jamoatchilik nomidan ham gulchambarlar qo‘yildi.

9-B.jpgРовно двадцать шесть лет назад Первый Президент нашей страны, великий государственный и политический деятель, выдающийся сын узбекского народа Ислам Каримов провозгласил государственную независимость Республики Узбекистан.
Народ Узбекистана связывает все достигнутые в годы независимости колоссальные успехи с именем и деятельностью Первого Президента. Ислам Каримов непосредственно руководил работой по созданию и внедрению принципиально новой системы воспитания всесторонне и гармонично развитого поколения, которая полностью изменила мышление и мировоззрение молодежи — решающей силы нашего сегодняшнего и завтрашнего дня.
…31 августа 2017 года. Резиденция Оксарой в Ташкенте, где долгие годы работал Первый Президент нашей страны, возглавляя государство. Звучит печальная мелодия. Реет Государственный флаг.
Для участия в торжественной церемонии открытия памятнику Исламу Каримову здесь собрались члены Сената и депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, члены правительства, Герои Узбекистана, деятели науки и культуры, литературы и искусства, представители общественных организаций, главы посольств иностранных государств, представительств международных организаций в нашей стране, студенческая молодежь, представители национальных культурных центров, Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента.
Комплекс посетил и выступил на церемонии Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
Ислам Каримов как истинный лидер нации беззаветно любил взрастивший и воспитавший его народ, свою прекрасную и неповторимую Родину, отстаивать и реализовывать ее интересы считал главной целью своей жизни, отметил Президент нашей страны. Он всегда следовал выдвинутому им самим призыву “Жить во имя народа, во имя страны” и стал бессмертным идеалом для будущих поколений.
Уверен, с этого дня данный комплекс навечно станет священным местом для нашего народа, сказал глава нашего государства.
Под звуки тихой мелодии Шавкат Мирзиёев и супруга Первого Президента Татьяна Каримова открыли памятник Исламу Каримову. Они возложили цветы к подножию памятника нашему великому лидеру и отдали дань уважения его памяти.
Возглавляя независимый Узбекистан на протяжении 25 лет, Первый Президент нашей страны завоевал огромный авторитет среди нашего народа и в международном сообществе как великий государственный деятель, разработавший и реализовавший глубоко продуманную стратегию построения основанного на рыночной экономике правового демократического государства и открытого гражданского общества.
Широкомасштабные реформы, начатые Первым Президентом, сегодня последовательно продолжаются главой нашего государства Шавкатом Мирзиёевым.
Постановление главы нашего государства «Об увековечении памяти Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Абдуганиевича Каримова» от 25 января 2017 года стало практическим отражением безграничного уважения и любви нашего народа к своему великому сыну. Как предусмотрено в постановлении, приняты широкомасштабные меры по увековечению светлой памяти Первого Президента нашей страны. В октябре 2016 года был создан Республиканский благотворительный общественный фонд имени Ислама Каримова. Мечеть на улице Фергана Яшнабадского района Ташкента названа “Ислом-ота”. В Самарканде проведена весомая работа по организации музея Ислама Каримова. В рамках исполнения постановления именем Ислама Каримова названы Ташкентский государственный технический университет, Асакинский автомобильный завод, Дворец искусств в Фергане, Ташкентский международный аэропорт, центральные улицы столицы нашей страны, Нукуса, областных и районных центров.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев, несколько раз посетил место упокоения Первого Президента нашей страны в Самарканде. Ознакомившись с проектом мемориального комплекса, который будет возведен на месте захоронения Ислама Каримова, дал указания по его совершенствованию.
В свете исполнения постановления главы нашего государства «Об организации международного творческого конкурса по созданию памятника великому государственному и политическому деятелю, Первому Президенту Республики Узбекистан Исламу Абдуганиевичу Каримову» от 2 декабря 2016 года был объявлен международный творческий конкурс по созданию памятника нашему великому лидеру.
По результатам конкурса лучшим был признан памятник скульптора, академика Академии художеств Узбекистана, заслуженного деятеля искусств Узбекистана Илхома Жабборова.
На церемонии председатель Союза писателей Узбекистана М. Ахмедов, академик Академии наук Узбекистана Ш. Каримов, народный артист Узбекистана Г. Мельникова, председатель схода граждан ташкентской махалли “Чилонзор” О. Муталов, рефери ФИФА, кавалер орденов “Буюк хизматлари учун” и “Эл-юрт ҳурмати” Р. Эрматов, супруга Первого Президента нашей страны Татьяна Каримова отметили, что Ислам Абдуганиевич Каримов беззаветно любил свой народ, до последних дней жизни преданно служил Узбекистану и что немеркнущая память о нем навсегда сохранится в сердцах наших соотечественников, всего нашего народа.
В этот знаменательный день празднования самого великого, самого дорогого праздника — 26-летия независимости нашей Родины Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев посетил площадь Мустакиллик и возложил венок к подножию монумента Независимости и гуманизма, являющегося символом нашей свободы, светлого будущего и благородных устремлений.
К подножию монумента были также были возложены цветы от Сената и Законодательной палаты Олий Мажлиса, Кабинета Министров Республики Узбекистан, министерств, ведомств и общественности.