O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki axboroti
2017-yilning 22-avgustidan boshlab O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki qiymati 50000 so‘m bo‘lgan banknot ko‘rinishidagi yangi pul belgilarini muomalaga chiqaradi.
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy bankining qiymati 50000 so‘m bo‘lgan pul belgilari 144 x 78 mm. o‘lchamdagi himoyalangan qog‘ozda tayyorlangan.
Banknotning o‘ng tarafidagi keng oq rangli sathda O‘zbekiston Respublikasi Gerbi va “50000” raqami ko‘rinishida suv belgisi mavjud.
Oq rangli sathning chap tarafidan qog‘oz qatlamida “Darcha” va “3D” effektli yuzaga chiqib, ichkariga botuvchi eni 4 mm. bo‘lgan himoya ipi o‘tkazilgan.
Banknot old tomonining markazida Mustaqillik maydonidagi «Ezgulik» arkasi tepasidagi parvozga shaylangan laylaklar tasvirlangan.
Chap yuqori qismida “O‘ZBEKISTON RESPUBLIKASI MARKAZIY BANKI” yozuvi mavjud. Ushbu matn «O‘ZBEKISTON RESPUBLIKASI» so‘z birikmali takrorlanuvchi mikromatnli chiziq bilan ajratilgan.
Mikromatnli chiziq ostida «O‘ZBEKISTON SO‘MI RESPUBLIKA HUDUDIDA HAMMA TO‘LOVLAR UCHUN O‘Z QIYMATI BO‘YICHA QABUL QILINISHI SHART» matni aks etgan.
Matn ostida to‘q yashil rangdagi O‘zbekiston Respublikasi Gerbi tasvirlangan.
Banknot chap tarafining pastki qismida 50000 raqami va «ELLIK MING SO‘M» yozuvi mavjud bo‘lib, banknotning qiymatini bildiradi.
Yuqoridagi barcha tasvirlar va yozuvlar bo‘rtib turadi, ushlab ko‘rilganda seziladi.
Markazda O‘zbekiston Respublikasining hoshilangan xaritasi joylashgan bo‘lib, uning foni «O‘ZBEKISTON RESPUBLIKASI» so‘z birikmali takrorlanuvchi mikromatn ko‘rinishida ishlangan.
Chap taraf pastki qismidagi va oq rangli sathda joylashgan “50000” raqamlari tepasida yettita raqamli nomeri bilan ikki lotin harfidan iborat seriyasi joylashgan.
Oq rangli sathning yuqori qismidagi maxsus belgi arka tasviri ko‘rinishida bo‘lib, yorug‘likka qaratilganda arkaning rangi banknot orqa tomonidagi rangli fon bilan to‘ldiriladi.
Arkaning ostida banknot chiqarilgan yil “2017” ko‘rsatilgan.
Oq rangli sathning pastki qismida ko‘rish burchagiga qarab rangini bronza rangidan yashil rangga o‘zgartiruvchi va ushlab ko‘rilganda bilinadigan bo‘rtib turuvchi “50000” raqami mavjud.
Banknotning orqa tomoni chap qismidagi oq rangli sathda suv belgilari ko‘rinadi. Oq rangdagi sathning yuqori qismida arka tasviri mavjud bo‘lib, yorug‘likda ko‘rilganda banknot old qismidagi tasvir bilan bir-birini to‘ldiradi.
Banknotning markazida “ANJUMANLAR SAROYI” me’moriy binosi tasvirlangan.
Tasvirning yuqori chap burchagida bir-birini kesib o‘tuvchi “50000” va “SO‘M” yozuvlari mavjud bo‘lib, ularning tepasida banknotning qiymati so‘z bilan “ELLIK MING” ko‘rsatilgan.
Shuningdek, banknot qiymati “50000” ko‘rinishida yuqori o‘ng va pastki chap burchaklarda aks etirilgan.
Ostki fon nafis chiziqlar qo‘llanilgan holda ishlangan milliy naqshinkor bezaklar va bo‘rtib turgandek taasurot uyg‘otuvchi banknot qiymati ko‘rinishidagi raqamli tasvirlardan iborat.
Pastki qismida “O‘ZBEKISTON SO‘MINI QALBAKILASHTIRISH QONUNGA MUVOFIQ TA’QIB QILINADI” matni joylashgan.
Muomalaga chiqarilayotgan qiymati 50000 so‘m bo‘lgan pul belgilari, ayni paytda muomalada bo‘lgan pul belgilari va tangalar bilan bir qatorda, barcha xo‘jalik yurituvchi subyektlar va aholi tomonidan o‘z qiymati bo‘yicha barcha turdagi to‘lovlar uchun hech qanday cheklovlarsiz qabul qilinishi shart.

Сообщение Центрального банка Республики Узбекистан
С 22 августа 2017 года Центральный банк Республики Узбекистан выпускает в обращение новые денежные знаки в виде банкнот достоинством 50000 сум.
Денежные знаки Центрального банка Республики Узбекистан достоинством 50000 сум изготовлены на защищенной бумаге, размером 144 х 78 мм.
На широком белом поле, с правой стороны банкноты, имеется водяной знак в виде Герба Республики Узбекистан и цифры «50000».
С левой стороны от белого поля расположена в толще бумаги ныряющая защитная нить шириной 4 мм. с «Оконным» и «3D» эффектом.
По центру лицевой стороны банкноты изображено возносящие ввысь аисты над аркой «Эзгулик», расположенное на площади Мустакиллик.
В верхней левой части имеется текст «O‘ZBEKISTON RESPUBLIKASI MARKAZIY BANKI». Текст выделен линейкой в виде микротекста, с повторяющимся словосочетанием «O‘ZBEKISTON RESPUBLIKASI».
Под линейкой в виде микротекста расположен текст «O‘ZBEKISTON SO‘MI RESPUBLIKA HUDUDIDA HAMMA TO‘LOVLAR UCHUN O‘Z QIYMATI BO‘YICHA QABUL QILINISHI SHART».
Под текстом изображен Герб Республики Узбекистан темно-зеленного цвета.
В нижней части левой стороны банкноты расположена цифра 50000 и надпись «ELLIK MING SO‘M», обозначающие достоинство банкноты.
Все вышеописанные изображения и надписи имеют выраженный рельеф, определяемый на ощупь.
В центре размещено очертание карты Республики Узбекистан, фон которого выполнен в виде микротекста с повторяющимся словосочетанием «O‘ZBEKISTON RESPUBLIKASI».
Над цифрами «50000», расположенных в нижней левой части и на белом поле, изображен семизначный номер с двухбуквенной серией латинского алфавита.
В верхней части купонного поля отпечатано специальный знак в виде изображении арки, при просмотре на просвет цвет арки дополняется цветным фоном с оборотной стороны банкноты.
Под аркой указан год выпуска банкноты «2017».
В нижней части купонного поля размещен номинал 50000, определяемый на ощупь и меняющий цвет от бронзового к зеленому в зависимости от угла просмотра.
На оборотной стороне в левой части на белом поле просматриваются водяные знаки. В верхней части купонного поля имеется изображении арки, дополняющие друг друга с изображением лицевой стороны банкноты при просмотре на просвет.
В центре банкноты изображено архитектурное здание «ANJUMANLAR SAROYI».
В верхнем левом углу рисунка имеются пересекающие друг друга надписи «50000» и «SO‘M», над которыми прописью указано достоинство банкноты «ELLIK MING».
А также, достоинство банкноты в виде «50000» указана в верхней правой и нижней левой углях.
Подложечный фон содержит национальные орнаментальные рисунки, выполненные с применением тонких линий и в виде номинала, выполненных с эффектом рельефного изображения.
В нижней части расположен текст «O’ZBEKISTON SO’MINI QALBAKILASHTIRISH QONUNGA MUVOFIQ TA’QIB QILINADI».
Наряду с находящимися в обращении денежными знаками и монетой, выпускаемые в обращение денежные знаки достоинством 50000 сум обязательны к приему по нарицательной стоимости во все виды платежей всеми хозяйствующими субъектами и населением без всяких ограничений.