Prezident Shavkat Mirziyoyev 25 dekabr kuni hududlarda elektrotexnika, kimyo va farmatsevtika tarmoqlarini rivojlantirish masalalari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
Sanoatdagi tarkibiy o‘zgarishlar va sharoitlar natijasida so‘nggi besh yilda ushbu uchta tarmoqda ishlab chiqarish 2,6 barobar oshgan, ularning sanoatdagi ulushi 7 foizga yetgan. Shuningdek, 231 turdagi yangi mahsulotlar o‘zlashtirilib, eksport 1,6 milliard dollarni tashkil etgan.
Joriy yilning o‘zida elektrotexnikada 163 million dollarlik 39 ta, kimyo sanoatida 70 million dollarlik 17 ta va farmatsevtikada 87 million dollarlik 57 ta korxona ishga tushdi.
Shu bilan birga, bu tarmoqlarda foydalanilmagan imkoniyatlar hali ko‘p. Ichki bozorni mahalliy mahsulotlar bilan to‘ldirish elektrotexnikada 50 foizga, kimyo sanoatida 40 foizga, farmatsevtikada 18 foizga ham yetmaydi.
Hududlarda tashkil qilingan zonalardan hamda sanoat kooperatsiyasi imkoniyatlaridan yetarlicha foydalanilmayapti. 116 ta korxonaga olib kelingan 85 million dollarlik sanoat uskunasi ishga tushmasdan turibdi. 727 ta korxona to‘liq quvvatda ishlamayapti.
Yig‘ilishda shu kabi kamchiliklar tanqidiy tahlil qilinib, dolzarb vazifalar belgilandi.
– Hokimliklar sanoat tarmoqlari bilan uzviy bog‘liqlikda ishlab, hududlarda iqtisodiyotni diversifikatsiya qilishi, loyihalarni ko‘paytirishi zarur. Shundagina joylarda iqtisodiy o‘sish, ish o‘rni, byudjetga tushum bo‘ladi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Kelgusi yilda mazkur 3 tarmoqda 12 milliard 700 million dollarlik 24 ta yirik loyiha boshlanishi qayd etildi. “Navoiyazot”da polivinilxlorid va Qo‘ng‘irotda kalsiylangan soda quvvatlarini kengaytirish, Qorako‘lda metanoldan olefin olish, Samarqandda maishiy texnika va avtomobillar uchun metall listlar ishlab chiqarish loyihalari shular jumlasidandir.
Davlatimiz rahbari bu loyihalarga kerak bo‘ladigan qurilish materiallari va asbob-uskunalarni yetkazib berishga mahalliy korxonalarni jalb etish muhimligini ta’kidladi.
Shuningdek, tarmoq va hududlar birgalikda ishlab, elektrotexnikada 2,1 milliard dollarlik 190 ta, kimyo sanoatida 3,8 milliard dollarlik 139 ta, farmatsevtikada 1,5 milliard dollarlik 110 ta o‘rta va kichik loyihalarni shakllantirgan. Yig‘ilishda Prezident ularning quvvati, yaratilajak mahsulotlar turi va ish o‘rniga e’tibor qaratib, loyihalarni jadallashtirish va samaradorligini oshirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Mutasaddilar loyihalar ijrosi, hududlar va tarmoqlarning o‘zaro bog‘langan ish tizimi yuzasidan axborot berdi.

Президент Шавкат Мирзиёев 25 декабря провел совещание по вопросам развития электротехнической, химической и фармацевтической отраслей в регионах.
В результате структурных преобразований и созданных условий в промышленности за последние пять лет производство в указанных трех отраслях выросло в 2,6 раза, а их доля в промышленности достигла 7 процентов. Также освоен выпуск новой продукции 231 вида, экспорт составил 1,6 миллиарда долларов.
Только в этом году запущено 39 электротехнических предприятий стоимостью 163 миллиона долларов, в химической промышленности запущено 17 предприятий на 70 миллионов долларов, в фармацевтике — 57 предприятий на сумму 87 миллионов долларов.
Однако в этих отраслях еще имеется большой неиспользованный потенциал. Насыщенность внутреннего рынка отечественной продукцией не достигает и 50 процентов в электротехнике, 40 процентов в химической промышленности, 18 процентов в фармацевтике.
Созданные в регионах зоны и возможности для промышленной кооперации используются недостаточно. Промышленное оборудование стоимостью 85 миллионов долларов, завезенное для 116 предприятий, не введено в эксплуатацию. 727 предприятий не работают на полную мощность.
На совещании критически проанализированы имеющиеся недостатки и определены неотложные задачи.
— Хокимиятам необходимо работать в тесной связи с отраслями промышленности, диверсифицировать экономику регионов, увеличивать количество проектов. Только тогда будут экономический рост, рабочие места и поступления в бюджет, — сказал Шавкат Мирзиёев.
В следующем году в трех рассматриваемых отраслях намечено начать реализацию 24 крупных проекта на сумму 12 миллиардов 700 миллионов долларов. В их числе – расширение мощностей производства поливинилхлорида на «Навоиазот» и кальцинированной соды в Кунграде, получение олефина из метанола в Каракуле, производство металлических листов для бытовой техники и автомобилей в Самарканде.
Глава нашего государства подчеркнул важность привлечения местных предприятий к поставкам строительных материалов и оборудования, необходимых для реализации проектов.
Также отрасли и регионы вместе сформировали 190 средних и малых проектов на сумму 2,1 миллиарда долларов в электротехнике, 139 проектов на сумму 3,8 миллиарда долларов в химической промышленности, а также 110 средних и малых проектов на 1,5 миллиарда долларов в фармацевтике. На совещании Президент ознакомился с их производственной мощностью, ассортиментом продукции и количеством создаваемых рабочих мест, дал указания по ускорению реализации проектов и повышению их эффективности.
Ответственные лица доложили о ходе реализации уже реализуемых проектов, системе взаимодействия регионов и отраслей.