Prezident Shavkat Mirziyoyev 31 oktyabr kuni o‘tkazgan gidroenergetika sohasida amalga oshirilayotgan loyihalar va energetika tizimini kuz-qish mavsumiga tayyorlash bo‘yicha vazifalar ijrosi yuzasidan yig‘ilish avvalida hozirgi kunda butun dunyoda katta tashvish va xavotir uyg‘otayotgan masalaga alohida to‘xtalib o‘tdi.
“Ma’lumki, Isroil armiyasi va Xamas harakati o‘rtasida davom etayotgan qurolli to‘qnashuvlar gumanitar inqirozni chuqurlashtirmoqda, tinch, begunoh aholi orasida ko‘p sonli qurbonlarga olib kelmoqda.
Bolalar va ayollar halok bo‘lmoqda, odamlar boshpanasidan ayrilmoqda, o‘z uylarini tashlab ketishga majbur bo‘lmoqda.
Biz Falastin va Isroil tomonidan qurbon bo‘lgan barcha insonlarning oilalariga chin dildan ta’ziya va hamdardlik izhor etamiz.
Men G‘azo sektori aholisiga baholi qudrat yordam ko‘rsatish uchun Birlashgan Millatlar Tashkilotining Yaqin Sharq agentligiga 1 million 500 ming dollar ajratish haqida qaror qabul qildim.
Biz Falastin xalqi bilan birdam ekanimizni qat’iy bildiramiz va uning Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasi va Xavfsizlik Kengashining ilgari qabul qilingan rezolyutsiyalariga muvofiq o‘z mustaqil davlatini barpo etishga bo‘lgan huquqini qo‘llab-quvvatlaymiz.
Zo‘ravonlik yanada avj olaversa, bu xalqaro vaziyatning keng miqyosda izdan chiqishiga, qurolli to‘qnashuvlarga yangi kuchlar tortilishiga olib keladi.
Bularning barchasi Yaqin Sharq mintaqasi bilan cheklanmay, uzoq o‘lkalarga ham tarqalib ketadigan, oqibatini bashorat qilib bo‘lmaydigan fojialarga olib kelishi mumkin.
Aynan shuning uchun ham biz har ikki tomonni zudlik bilan gumanitar maqsadlarda murosaga kelishga, jangovar harakatlarni to‘xtatib, nizoni tinchlik yo‘li bilan hal etishga chaqiramiz.
Ma’lumki, biz yashayotgan Markaziy Osiyo mintaqasi turli millat va konfessiyalar vakillarining o‘zaro tinch-totuv hayot kechirishi bo‘yicha noyob tajribaga ega. Bu zaminda asrlar davomida musulmon, xristian va yahudiylar do‘stlik va hamjihatlikda yonma-yon yashab kelyaptilar.
Men bugungi fursatdan foydalanib, barcha yurtdoshlarimizga, avvalo, yoshlarimizga murojaat qilib, ularni turli yolg‘on tashviqotlarga berilmaslikka, qonunga zid xatti-harakatlar sodir etmaslikka chaqiraman.
Bizning eng katta kuchimiz, bebaho boyligimiz bo‘lgan tinch va osoyishta hayotimizni, o‘zaro birlik va hamjihatligimizni barchamiz birgalikda asrashimiz zarur”, – dedi davlatimiz rahbari.

Президент Шавкат Мирзиёев 31 октября в начале совещания по обсуждению проектов в сфере гидроэнергетики и задач подготовки энергетической системы к осенне-зимнему сезону остановился на вопросе, вызывающем серьезную тревогу и озабоченность во всем мире.
«Как известно, вооруженные столкновения между армией Израиля и движением «Хамас» усугубляют гуманитарный кризис, приводят к многочисленным жертвам среди мирного, невинного населения.
Гибнут дети и женщины, люди лишаются крова над головой, вынужденно покидают свои родные дома.
Мы искренне сочувствуем и выражаем соболезнования всем семьям погибших с палестинской и израильской сторон.
Мной принято решение направить 1 миллион 500 тысяч долларов в Ближневосточное агентство Организации Объединенных Наций для оказания посильной помощи жителям сектора Газа.
Мы выражаем твердую солидарность с народом Палестины и поддерживаем его право на создание своего независимого государства в соответствии с ранее принятыми резолюциями Генеральной Ассамблеи и Совета Безопасности ООН.
Убежден, что дальнейшая эскалация насилия чревата масштабной дестабилизацией международной обстановки, вовлечением в вооруженное противостояние новых сил.
Все это способно привести к труднопредсказуемым, трагическим последствиям, выходящим далеко за пределы ближневосточного региона.
Именно поэтому мы призываем обе стороны к незамедлительному гуманитарному перемирию и прекращению боевых действий, мирному разрешению конфликта.
Как известно, наш регион Центральной Азии имеет уникальный опыт мирного сосуществования представителей различных наций и конфессий. На протяжении веков здесь в дружбе и согласии, бок о бок живут и мусульмане, и христиане, и иудеи.
Пользуясь этой возможностью, хочу также обратиться к нашим соотечественникам, прежде всего молодежи, с призывом не поддаваться на различные провокации и не совершать противозаконные действия.
Мы должны вместе беречь нашу мирную и спокойную жизнь, царящую в нашей стране атмосферу единства и взаимопонимания, которые являются нашей самой большой силой и бесценным богатством», — сказал глава нашего государства.