Kremlda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putinning tor doiradagi uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv avvalida Shavkat Mirziyoyev Vladimir Putinga har doimgidek samimiy qabul va mehmondo‘stlik uchun minnatdorlik bildirib, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarining bugungi holatini yuksak baholadi.
Tomonlar O‘zbekiston bilan Rossiya o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikning jadal sur’atini mamnuniyat bilan qayd etdilar.
Ushbu oliy darajadagi tashrifga tayyorgarlik doirasida bir qator tadbirlar, shu jumladan Hukumat rahbarlari darajasidagi qo‘shma komissiyaning to‘rtinchi yig‘ilishi, tibbiyot, rektorlar va hududlar forumlari muvaffaqiyatli o‘tkazilgani ta’kidlandi.
Sanoat kooperatsiyasi jadal rivojlanmoqda. O‘zbekistonda Rossiya investitsiyalari hajmi oshib bormoqda.
Prezidentlar hududlar o‘rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish muhim ekanini qayd etdilar. 4 oktyabr kuni Qozon shahrida o‘tgan uchinchi Hududlararo hamkorlik forumi yakunida 3,5 milliard dollarlik bitim va shartnomalar imzolandi.
Hududlar kesimida sanoat kooperatsiyasi bo‘yicha yil bo‘yi o‘zaro tashriflar reja-jadvalini o‘z ichiga olgan “yo‘l xaritasi”ni tayyorlash yuzasidan kelishuvga erishildi.
Uchrashuv chog‘ida Rossiyada mehnat faoliyatini amalga oshirayotgan O‘zbekiston fuqarolari uchun ijtimoiy kafolatlarni ta’minlash masalalari ham batafsil ko‘rib chiqildi.
Kuni kecha Butunrossiya ko‘rgazma markazida O‘zbekistonning yangilangan paviloni ochildi.
Prezidentlar tadbirlarga boy va serqirra madaniy-gumanitar hamkorlikni yuqori baholadilar. Muhim madaniy voqealar: Moskvada “Lazgi” milliy baleti premerasi, O‘zbekiston madaniyati kunlari, mamlakatimizda esa “Rossiya fasllari” loyihasi doirasidagi tadbirlar bo‘lib o‘tdi.
Davlat rahbarlari 2024-2025 yillarga mo‘ljallangan Madaniy hamkorlik dasturini qabul qilishga kelishib oldilar.
Tomonlarni qiziqtirgan mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik masalalar yuzasidan fikr almashildi.
Samimiy va do‘stona o‘tgan uchrashuv yakunida tomonlar keng qamrovli strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkalash borasidagi intilish qat’iy ekanini yana bir bor tasdiqladilar.

В Кремле состоялась встреча Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Российской Федерации Владимира Путина в узком формате.
В начале встречи Шавкат Мирзиёев поблагодарил Владимира Путина за оказываемые традиционно теплый прием и гостеприимство, а также дал высокую оценку нынешнего состояния двусторонних отношений всеобъемлющего стратегического партнерства и союзничества.
Стороны с удовлетворением отметили динамику многопланового узбекско-российского сотрудничества.
Подчеркнуто, что в рамках подготовки к текущему визиту на высшем уровне успешно проведен целый ряд мероприятий, в том числе четвертое заседание Совместной комиссии на уровне глав правительств, медицинский форум, форумы ректоров и регионов.
Динамично развивается промышленная кооперация. Растут объемы российских инвестиций в Узбекистане.
Президенты заявили о важности дальнейшего развития взаимодействия между регионами. По итогам прошедшего 4 октября в городе Казани третьего Форума межрегионального сотрудничества подписаны соглашения и контракты на 3,5 миллиарда долларов.
Достигнута договоренность о подготовке отдельной «Дорожной карты» промышленной кооперации в разрезе регионов с графиком организации взаимных визитов за год.
Также в ходе встречи были подробно рассмотрены вопросы обеспечения социальных гарантий для наших граждан, осуществляющих трудовую деятельность в России.
Накануне во Всероссийском выставочном центре также состоялось открытие обновленного павильона Узбекистана.
Президенты дали высокую оценку насыщенному и разноплановому культурно-гуманитарному сотрудничеству. Организованы важные культурные мероприятия: премьера национального балета «Лазги» в Москве, Дни узбекского кино, мероприятия проекта «Русские сезоны» в нашей стране.
Лидеры двух государств условились принять насыщенную Программу культурного сотрудничества на 2024-2025 годы.
В завершение встречи, прошедшей в искренней и дружественной атмосфере, стороны вновь подтвердили приверженность дальнейшему укреплению отношений всеобъемлющего стратегического партнерства и союзничества.