29 sentyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Germaniya Federal Prezidenti Frank-Valter Shtaynmayerning ikki tomonlama uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston bilan Germaniya o‘rtasidagi ko‘p qirrali munosabatlarni, eng avvalo innovatsiya va texnologiyalar, “yashil” iqtisodiyot, muqobil energetika, transport va logistika, ta’lim va madaniyat sohalarida rivojlantirishning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Joriy yil may oyida Germaniyaga amaliy tashrif davomida o‘tkazilgan sermahsul muzokaralarda erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish bo‘yicha birgalikdagi sa’y-harakatlarni davom ettirish muhimligi qayd etildi.
Prezidentlar mintaqaviy kun tartibi yuzasidan ham fikr almashdilar, jumladan, “Markaziy Osiyo – Germaniya” formatida amaliy hamkorlikni yo‘lga qo‘yish muhimligini ta’kidladilar.

29 сентября состоялась двусторонняя встреча Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Федеральным Президентом Германии Франк-Вальтером Штайнмайером.
Были рассмотрены актуальные вопросы развития узбекско-германских многоплановых отношений, прежде всего в сферах инноваций и технологий, «зеленой» экономики, альтернативной энергетики, транспорта и логистики, образования и культуры.
Подчеркнута важность продолжения совместных усилий по реализации договоренностей продуктивных переговоров, проведенных в ходе визита на высшем уровне в Германию в мае этого года.
Президенты также обменялись мнениями по региональной повестке, в том числе отметили важность налаживания практического взаимодействия в формате «Центральная Азия — Германия».