O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 26 sentyabr kuni Xitoyning yetakchi “BYD” kompaniyasi prezidenti va asoschisi Van Chuanfu boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Ta’kidlash joizki, “BYD” kompaniyasi zamonaviy elektromobillar va yangi avlod akkumulyator batareyalarini ishlab chiqarish sohasida global yetakchi hisoblanadi. Bir yilda 2 million dona mashina ishlab chiqaruvchi ushbu konsern dunyo avtomobil sanoati rivojlanishining asosiy tendensiyalarini belgilab bermoqda.
Uchrashuvda kompaniyaning O‘zbekistondagi faoliyatini kengaytirishning amaliy jihatlari, xususan, Jizzax viloyatida gibrid va elektr avtomobillar ishlab chiqarishni tez fursatda yo‘lga qo‘yish hamda keyingi bosqichlarda uning quvvatini 300 ming donaga yetkazish masalalari ko‘rib chiqildi.
Mahsulot tannarxini kamaytirish uchun butlovchi va ehtiyot qismlarini mahalliylashtirish loyihalariga hamda avtomobillarni uchinchi mamlakatlar bozoriga eksport qilishni tashkil etishga alohida e’tibor qaratildi.
Shuningdek, mamlakatimizga “BYD” elektrobuslarini yetkazib berish va ularga xizmat ko‘rsatish bo‘yicha muhandislik-servis markazlarini ochish rejalari qo‘llab-quvvatlandi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 26 сентября принял делегацию ведущей китайской компании «BYD» во главе с ее президентом и основателем Ваном Чуаньфу.
Следует отметить, что компания «BYD» является глобальным лидером в сфере производства современных электромобилей и нового поколения аккумуляторных батарей. Выпуская до 2 миллионов машин в год, китайский концерн задает основные тенденции развития мирового автопрома.
На встрече были рассмотрены практические аспекты расширения деятельности компании в Узбекистане, в частности вопросы скорейшего запуска производственной площадки гибридных и электрических автомобилей в Джизакской области с увеличением мощностей на последующих этапах до 300 тысяч машин.
Особое внимание уделено проектам локализации комплектующих и запасных частей для снижения себестоимости продукции, а также организации экспорта автомобилей на рынки третьих стран.
Поддержаны также планы по поставкам электробусов «BYD» в нашу страну с созданием инженерно-сервисных центров.