Davlatimiz rahbari viloyatlarga tashriflari chog‘ida birinchi galda ishsizlik masalasiga e’tibor qaratib, uni kamaytirishni asosiy vazifa qilib qo‘yadi. Bu borada barcha hududlarda manzilli dasturlar amalga oshirilmoqda.
Hozirgi kunda Buxoro viloyatida 1 milliondan ziyod mehnatga layoqatli aholi bo‘lib, shundan 76 ming nafari ishsiz. Har yili mehnat bozoriga 37 mingga yaqin yoshlar kirib kelmoqda. Bularning hammasini inobatga olib, Buxoro viloyatini 2023-2025 yillarda aholisi to‘liq ish bilan ta’minlangan hududga aylantirish maqsad qilingan.
Buning uchun imkoniyatlar yetarli. Masalan, paxta-to‘qimachilik va g‘allachilik klasterlari. Buxoroda 11 ta shunday tashkilot bo‘lib, ular tomonidan sanoat va qishloq xo‘jaligida 94 mingta, shu jumladan, kasanachilikni rivojlantirish orqali 19 mingta ish o‘rni ochilishi mo‘ljallanmoqda.
Mahallalarda sanoat, hunarmandchilik, kasanachilik, chorvachilik, savdo va xizmat ko‘rsatish yo‘nalishlarida 57 ta mikromarkaz, ishsizlik yuqori bo‘lgan 98 ta mahallada kichik tikuv sexlarini tashkil etish ko‘zda tutilmoqda.
Joriy yilda 15 ming gektar ekin yerlarini qayta foydalanishga kiritish imkoniyati ham bor. Bu yerlar yangi dehqon xo‘jaliklari tashkil etish uchun aholiga ochiq elektron tanlov asosida taqdim etiladi. Shuningdek, davlat aktivlarini auksionga chiqarish, ularning negizida ish o‘rinlarini ko‘paytirish bo‘yicha takliflar bildirildi.
Umuman, ushbu chora-tadbirlar natijasida joriy yilda 250 mingta ish o‘rni yaratilishi, 2023-2025 yillarda Buxoro viloyati aholisi to‘liq ish bilan ta’minlangan hududga aylantirilishi qayd etildi.
Taqdimotda Hindiston bilan hamkorlikda Qorako‘l tumanida IT-klaster tashkil etish loyihasi haqida ham axborot berildi.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией предложений по обеспечению занятости в Бухарской области.
Глава государства во время поездок в регионы приоритетное внимание уделяет вопросу безработицы и обозначает снижение ее уровня как главную задачу, стоящую перед руководителями. Адресные программы занятости сегодня реализуются во всех регионах.
В настоящее время в Бухарской области более 1 миллиона трудоспособного населения, из них 76 тысяч человек являются безработными. Каждый год на рынок труда приходят около 37 тысяч молодых человек. С учетом этого запланировано в 2023-2025 годах полностью ликвидировать безработицу в Бухарской области.
Для этого имеются все возможности. К примеру, в Бухаре действуют 11 хлопково-текстильных и зерноводческих кластеров, они планируют создать 94 тысячи рабочих мест в промышленности и сельском хозяйстве, в том числе 19 тысяч за счет развития надомного труда.
В махаллях предусматривается открытие 57 микроцентров в области промышленности, ремесленничества, надомничества, животноводства, торговли и обслуживания, планируется организовать малые швейные цехи в 98 махаллях с высоким уровнем безработицы.
Отмечена возможность ввести в оборот в нынешнем году 15 тысяч гектаров посевных площадей. Эти земли будут предоставляться населению для создания новых дехканских хозяйств через открытый электронный конкурс. Также выдвинуты предложения по выставлению на аукцион государственных активов, созданию на их базе рабочих мест.
Подчеркнуто, что в целом в результате указанных мер в текущем году будет создано 250 тысяч рабочих мест, в 2023-2025 годах Бухарская область станет регионом, в котором полностью обеспечена занятость населения.
В ходе презентации представлена также информация о проекте организации совместно с Индией IT-кластера в Каракульском районе.