O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 12 iyul kuni mamlakatimizda amaliy tashrif bilan bo‘lib turgan Jahon turizm tashkiloti (YUNVTO) bosh kotibi Zurab Pololikashvilini qabul qildi.
BMT tizimidagi ushbu yetakchi sohaviy tashkilot bilan O‘zbekistonda zamonaviy turizm infratuzilmasini rivojlantirish va yurtimizga turizm yo‘nalishlarini ommalashtirish borasida keng ko‘lamli hamkorlikni yanada ilgari surish masalalari muhokama qilindi.
Suhbat avvalida bosh kotib Birlashgan Millatlar Tashkiloti tuzilmalari va institutlari nomidan davlatimiz rahbarini bo‘lib o‘tgan Prezident saylovidagi ishonchli g‘alabasi bilan samimiy tabrikladi, baxt-saodat va katta muvaffaqiyatlar tiladi.
Turizm tarmog‘ining joriy yildagi bosh xalqaro tadbiri – oktyabr oyida Samarqand shahrida bo‘lajak YUNVTO Bosh assambleyasining 25-sessiyasiga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
O‘zbekistonda zamonaviy va qulay turizm infratuzilmasini yaratish bo‘yicha loyihalarni amalga oshirishga yetakchi investorlar – taniqli xorijiy kompaniya va brendlarni jalb qilish masalasida amaliy hamkorlikni kengaytirish muhimligi qayd etildi.
Bundan tashqari, mamlakatimizda xalqaro imijni ilgari surish, ta’lim sohasi va yuqori malakali mutaxassislarni tayyorlash borasida qo‘shma chora-tadbirlar majmui amalga oshiriladi, jumladan, YUNVTO Xalqaro akademiyasi va mavzuli ofisi tashkil etiladi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 12 июля принял генерального секретаря Всемирной туристской организации (ЮНВТО) Зураба Пололикашвили, находящегося в нашей стране с рабочим визитом.
Были обсуждены вопросы дальнейшего продвижения полномасштабного сотрудничества с ведущей отраслевой организацией системы ООН по развитию современной туристической инфраструктуры и популяризации туристического направления в Узбекистан.
В начале беседы генеральный секретарь от имени структур и институтов системы Организации Объединенных Наций тепло поздравил главу нашего государства с убедительной победой на прошедших президентских выборах, искренне пожелав благополучия и больших успехов.
Особое внимание было уделено вопросам подготовки и проведения главного международного мероприятия туристической отрасли этого года — 25-й юбилейной сессии Генеральной ассамблеи ЮНВТО в городе Самарканде в октябре.
Отмечена важность расширения практического взаимодействия в вопросах привлечения ведущих инвесторов – известных зарубежных компаний и брендов к реализации проектов по созданию современной и комфортной туристической инфраструктуры в Узбекистане.
Кроме того, будет осуществлен комплекс совместных мероприятий в области продвижения международного имиджа, в сфере образования и подготовки высококвалифицированных специалистов, включая создание Международной академии и тематического офиса ЮНВТО в нашей стране.