9 iyun kuni O‘zbekiston mudofaa vaziri general-leytenant Bahodir Qurbonov yurtimizga tashrif buyurgan Qatar bosh vaziri o‘rinbosari – mudofaa ishlari bo‘yicha davlat vaziri Xolid bin Muhammad al-Atiya rahbarligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Dastlab mehmonlarni faxriy qorovul ishtirokida rasmiy kutib olish tadbiri bo‘lib o‘tdi. Harbiy orkestr tomonidan ikki davlat madhiyasi ijro etildi.
Mudofaa vazirligi markaziy apparatida o‘tkazilgan ikki tomonlama hamkorlik uchrashuvida general-leytenant Bahodir Qurbonov qatarlik hamkasbini O‘zbekistonga uyushtirgan tashrifi bilan qutlab, so‘nggi yillarda ikki davlat o‘rtasida o‘rnatilgan do‘stona munosabatlar jadal rivojlanib, yangi tarixiy bosqichga ko‘tarilganini ta’kidlab o‘tdi.
Mudofaa vazirligi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar departamentidan ma’lum qilinishicha, uchrashuv davomida vazirlar xalqaro siyosat va mintaqaviy kun tartibining dolzarb masalalari, xavfsizlik va mudofaa sohasidagi hamkorlikning bugungi holati, uning rivojlanish istiqbollarini muhokama qilishdi.

Министр обороны Республики Узбекистан генерал-лейтенант Баходир Курбанов принял делегацию Катара во главе с заместителем премьер-министра Катара – министром по делам обороны Халидом бин Мухаммадом аль-Атия.
Состоялась официальная встреча гостей с участием почетного караула. В исполнении военного оркестра прозвучали национальные гимны двух стран.
Как сообщает департамент информации и массовых коммуникаций министерства, на встрече состоялся обмен мнениями о расширении двустороннего сотрудничества. Генерал-лейтенант Баходир Курбанов отметил, что установившиеся между двумя странами дружественные отношения стремительно развиваются и вступили в новый исторический этап.
Министры обсудили актуальные вопросы международной политики и региональной повестки, текущее состояние и перспективы развития сотрудничества в сфере безопасности и обороны. Были высказаны предложения о взаимовыгодных направлениях в военной сфере.